Fuerteventura - Základné informácie

 

Ostrov Fuerteventura leží v Atlantickom oceáne, asi tak 100 kilometrov od afrického pobrežia. Rozlohou ide o druhý najväčší ostrov medzi Kanárskymi ostrovmi. Rozprestiera sa na ploche takmer 1700 km². Administratívne patrí k Španielsku.

Pýchou ostrova sú nádherné pláže s azúrovo-modrým morom. Fuerteventura má najdlhšie pobrežie zo všetkých Kanárskych ostrovov. Odhaduje sa, že pobrežie pokrýva až 150 rôznych pláží a drobných „plážičiek“ so zlatistým či tmavým sopečným pieskom.

Po celý rok vanú vetry zo severu a severovýchodu. Vytvárajú nielen príjemné počasie na trávenie dovolenky, ale tiež výborné podmienky na vodné športy. Radi sem prichádzajú milovníci surfovania, windsufingu a kiteboardingu. Miestne školy vedú kurzy pre všetkých nadšencov či už ide o skúsených surfistov, alebo úplných začiatočníkov.

Priezračná voda a vlny na ostrove Fuerteventura

Priezračná voda a vlny na ostrove Fuerteventura (Zdroj: flickr/cc/≈≈MAR≈≈)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 75 000
 • Hlavné mesto: Santa Cruz de Tenerife, Las Palmas de Gran Canaria (hl. mesto Kanárských ostrovov)
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Euro (EUR)

 

CENY NA FUERTEVENTURA

Ostrov Fuerteventura patrí administratívne k Španielsku. S výmenou peňazí preto nebudete mať žiadne starosti. Platí sa eurami. Ceny potravín sú len mierne vyššie ako u nás. Rozdiel v cenách pocítite skôr v reštauračných zariadeniach.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1 €
 • Voda (1,5 l) = 0,65 €
 • 1 l mlieka = 0,75 €
 • 1 kg miestneho syra = 9 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 16 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 7 €
 • Cola (0,33 l) = 1,70 €
 • Kapučíno = 1,50 €
 • Pivo = 0,80 €

Výborné podmienky sa surfovanie

Výborné podmienky sa surfovanie (Zdroj: flickr/cc/BaligantRemy)

 

OČKOVANIE A CHOROBY NA FUERTEVENTURA

Občan Slovenskej republiky má nárok na bezplatné ošetrenie v rámci štátneho zdravotníckeho systému. Nezabudnite si so sebou vziať medzinárodný zdravotný preukaz, na základe ktorého vám ošetrenie poskytnú. V súkromných zariadenia sa za ošetrenie platí cena v plnej výške. Úroveň poskytovaných služieb spĺňa európske štandardy.

Žiadne špeciálne očkovanie sa pred vstupom do krajiny nepožaduje. Odporúčame si prekontrolovať očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu Fuerteventura

BEZPEČNOSŤ NA FUERTEVENTURA

Fuerteventura je bezpečná krajina. No rovnako ako v iných destináciách aj tu sa doporučuje dodržiavať pravidlá všeobecnej bezpečnosti. Nezdržiavajte sa v davoch, osobnú tašku noste na viditeľnom mieste, nenechávajte osobné veci bez dozoru, nenoste so sebou veľkú hotovosť a  vyhotovte si kópiu dokladov.

 

Je bezpečné cestovať Fuerteventura v čase Korony?

DOKLADY NA FUERTEVENTURA

V prípade, že sa chystáte na dovolenku, ktorá nepresiahne dobu 90 dní, vystačíte si len s občianskym preukazom vo forme identifikačnej karty prípadne cestovným pasom. Pri dlhšom pobyte je povinná registrácia na cudzineckej polícii a víza.

Národný park Dunas de Corralejo

Národný park Dunas de Corralejo (Zdroj: flickr/cc/Blueblizz)

 

Cestovné doklady Fuerteventura

DÔLEŽITÉ ČÍSLA NA FUERTEVENTURA

 

 • Polícia: Corralejo - 928 86 61 07, Costa Calma - 928 87 51 72, Morro Jable - 928 50 10 22
 • Nemocnica: 928 862000, 928 53199
 • Hasiči: 080  
 • Núdzová linka: 112

Telefónna predvoľba na Fuerteventura je +34.

 

POČASIE

Počasie na Fuerteventura je príjemne teplé po celý rok. Priemerné teploty sa v zime pohybujú okolo 20ºC a v lete okolo 30ºC. V najteplejších letných mesiacoch presiahnu hranicu 30ºC. Neustále vanúci vietor zabezpečuje ochranu pred neznesiteľnými horúčavami. Počasie je stabilné, bez väčších výkyvov. Krajina síce nepatrí k najsuchším oblastiam Kanárskych ostrovov, no zrážku sú oproti Slovensku skutočne malé.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Takmer 20 kilometrov dlhá pláž Playa de Sotavento je najkrajšou plážou celého ostrova. Nachádza sa na východnom pobreží polostrova Jandia. Piesočnatá pláž s miernym vstupom do vody je vhodná i pre rodiny s deťmi.

Národný park Dunas de Corralejo sa rozprestiera na severovýchodnom pobreží ostrova Fuerteventura. Plochu takmer 30 km² pokrývajú úžasné piesočnaté duny. Budete mať pocit, ako by ste sa ocitli na Sahare. Dominantou parku je sopka Montaňa Roja.

Pôvodne malá rybárska dedinka sa v priebehu posledných desaťročí sformovala do najznámejšieho letoviska ostrova. Hovoríme o Morro Jable, ktoré leží na samotnom juhu ostrova. Mestečko je pripravené na príchod aj tých najnáročnejších dovolenkárov s množstvom služieb a atrakcií. No i napriek rozvoju si uchováva ráz pôvodnej dedinky s romantickým prístavom, zlatistými plážami a krásnou prírodou.

Piesočnatá pláž Playa de Sotavento

Piesočnatá pláž Playa de Sotavento (Zdroj: flickr/cc/sowasp7)

 

VÝLETY

Výlety sú zamerané predovšetkým na plavby loďou či plachetnicou po pobreží a na okolité ostrovy. Plaviť sa budete do najkrajších zátok, kúpať v priezračných vodách azúrového mora, oddychovať na malebných plážach a poznávať podmorský svet. Vydať sa tiež môžete do prírody alebo s celou rodinou do zábavného parku Baku Water Park.

Letovisko Morro Jable

Letovisko Morro Jable (Zdroj: flickr/cc/Stefano Argentieri)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Všetky väčšie hotely majú elektrické zásuvky s elektrickým napätím 220 V. Menšie či jednoduchšie ubytovacie zariadenia môžu mať staré zásuvky na 125 V. Vtedy je nevyhnutné mať cestovný adaptér.