Lanzarote - Základné informácie

 

V severnej časti súostrovia Kanárske ostrovy má svoje miesto aj ostrov Lanzarote. Leží vo vodách Atlantického oceánu, asi tak 125 km od pobrežia Afriky a 1000 kilometrov od Pyrenejského polostrova. S rozlohou 845,94 km² je štvrtým najväčším ostrovom celého súostrovia.

Lanzarote je pravdepodobne prvým obývaným miestom Kanárskych ostrovov. Hoci sa nedochovali dostatočné artefakty, predpokladá sa, že Féničania tu pobývali už v roku 1100 pred naším letopočtom.

Ostrov sopečného pôvodu pokrýva prevažne púšť s typickým červenkastým nádychom. Južné pobrežie lemujú tie najkrajšie pláže ostrova s tropickými palmami. Piesok je prevažne svetlý, no nájdu sa aj pláže s tmavým sopečným pieskom. Medzi najkrajšie patria pláže v letoviskách Playa Blanca, Puerto del Carmen či Arrecife. Zvyšok pobrežia je striedavo lemovaný útesmi a menšími plážami.

Pohľad na ostrov Lanzarote

Pohľad na ostrov Lanzarote (Zdroj: pixabay/cc/lapping)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 142 132
 • Hlavné mesto: Arrecife, hlavné mesto celých Kanárskych ostrovov: Santa Cruz de Tenerife, Las Palmas de Gran Canaria
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Euro (EUR)

 

CENY NA LANZAROTE

Lanzarote je síce autonómnou krajinou patriacou pod Španielsko, no využíva jednotnú menu. Na ostrove sa platí eurom, takže peniaze nebudete musieť vymieňať. Ceny sú vyššie ako u nás. Prejavuje sa to najmä vo veľkých letoviskách či reštauráciách.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1 €
 • Voda (1,5 l) = 0,65 €
 • 1 l mlieka = 0,75 €
 • 1 kg miestneho syra = 9 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 16 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 7 €
 • Cola (0,33 l) = 1,70 €
 • Kapučíno = 1,50 €
 • Pivo = 0,80 €

Jaskyne na ostrove Lanzarote

Jaskyne na ostrove Lanzarote (Zdroj: pixabay/cc/Barni1)

 

OČKOVANIE A CHOROBY NA LANZAROTE

Zdravotnícke zariadenia a v nich poskytované služby sú na úrovni európskych. Ošetrenie však je drahšie ako u nás, a preto je nevyhnutné uzatvoriť pred cestou kvalitné cestovné poistenie. Platí sa priamo na mieste. Doklad si odložíte a po návrate z dovolenky predložíte svojej poisťovni.

Pred cestou na Lanzarote nemusíte absolvovať žiadne špeciálne očkovania. Úplne si vystačíte s očkovaním podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu Lanzarote

BEZPEČNOSŤ NA LANZAROTE

Lanzarote sa považuje za bezpečnú destináciu. Vo veľkých letoviskách zvýšte pozornosť a radšej majte dvoje osobné veci pod dohľadom. Šikovné ruky zlodejov vám môžu odcudziť peniaze i cenné veci. Osobné veci nenechávajte ani v autách.

 

Je bezpečné cestovať Lanzarote v čase Korony?

DOKLADY NA LANZAROTE

Pre slovenských občanov platí bezvízový styk a to v prípade, že cestujete za účelom turistiky a vaša cesta nepresiahne dobu 90 dní. Ako doklad vám poslúži platný občiansky preukaz vo forme identifikačnej karty prípadne cestovný pas. Pri dlhších pobytoch sú potrebné víza a registrácia na príslušnom policajnom oddelení.

Playa Grande v letovisku Puerto del Carmen

Playa Grande v letovisku Puerto del Carmen (Zdroj: flickr/cc/rgdmac)

 

Cestovné doklady Lanzarote

DÔLEŽITÉ ČÍSLA NA LANZAROTE

 

 • Národná polícia: 091
 • Záchranná služba: 061
 • Hasiči: 928 816 312
 • Červený kríž: +34 928 812 222  
 • Všeobecná núdzová linka: 112
 • Všeobecné informácie: 012

Telefónna predvoľba na Lanzarote je +34.

 

POČASIE

Počas celého roka je na Lanzarote veľa slnečných dní s priemernou ročnou teplotou 23ºC. Narozdiel od ostatných ostrovov, Lanzarote čelí zmenám počasia. Tropické podnebie niekedy pripomína kontinentálnu klímu. Celoročne ovplyvňujú počasie vanúce pasáty. V letných mesiacoch môže teploty stúpnuť o pár stupňov vyššie a naopak v zime klesnúť na 18ºC.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Národný park Timanfaya sa rozprestiera v juhozápadnej časti ostrova. Často sa prirovnáva k planéte Mars. Tvoria ho totižto mierne kopce a zvrásnená pôda červenkastej či hnedastej farby. Nájdete tu len vyvreniny a takmer žiadnu vegetáciu. Súčasťou parku je pohorie Montañas del Fuego, na ktorom sa vulkanická činnosť podpísala najvýraznejšie.

K najúchvatnejší prírodným krásam ostrova bez pochýb patrí Jameos del Agua na severovýchode ostrova. Táto oblasť sa skladá zo systému jaskýň, ktoré vytvorila vulkanická činnosť v minulosti. Jedna jaskyňa je plná morskej vody a žijú tu slepé kraby, ktoré sa inak vyskytujú len v hlbinách morí. Druhá zas slúži ako koncertná miestnosť.

Jednou z najkrajších pláží ostrova je Playa Grande v letovisku Puerto del Carmen. Široká piesočnatá pláž meria takmer 2,5 kilometra. Tiahne sa od prístavu starého mesta až po Matagordu. K dispozícii sú ležadlá, slnečníky, kabínky na prezliekanie, toalety a stravovacie zariadenia.

Národný park Timanfaya

Národný park Timanfaya (Zdroj: flickr/cc/vgallova)

 

VÝLETY

Najlepším spestrením dovolenky sú lodné výlety po pobreží, návšteva okolitých ostrovčekov, oddych na najkrajších plážach, potápanie alebo turistika po ostrove. Na Lanzarote sa nachádza okolo 300 sopiek a nespočetné množstvo jaskýň a rozmanitých útvarov, ktoré vznikli ako následok niekdajšej sopečnej činnosti.

Jameos del Agua na severovýchode

Jameos del Agua na severovýchode (Zdroj: flickr/cc/Sands Beach Lanzarote)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 V / 50 Hz. Používajú sa prevažne zásuvky európskeho typu, no nie je to pravidlo. Odporúčame si radšej pribaliť cestovný adaptér.

Na pitie je vhodnejšia balená voda vo fľašiach.