Tenerife - Základné informácie

 

Tenerife je najväčší zo skupiny Kanárskych ostrovov, s celkovou rozlohou viac ako dvetisíc kilometrov štvorcových a dĺžkou pobrežia 342 kilometrov. Leží pri severozápadnom pobreží Afriky, od ktorého je vzdialený približne 300 kilometrov.

Tenerife

Tenerife (Zdroj: pixabay/cc/Al-Benzino)

 

Pôvodom je ostrov sopečného pôvodu a rovnako jeho tvar a povrch sú úzko späté so sopečnými erupciami. Posledná významná erupcia bola zaznamenaná v roku 1909, kedy vznikol v obci Santiago del Teide škvárový kužeľ Chineyro. Najvyšším bodom na ostrove je vyhasnutá sopka Mount Teide s výškou 3 718 metrov nad morom a vďaka základni od dna mora je treťou najvyššou sopkou sveta.

Pohľad na sopku Chinyero

Pohľad na sopku Chinyero (Zdroj: pixabay/cc/connie58)

 

Ostrov Tenerife je jednou z najpopulárnejších dovolenkových destinácií na svete. Spája skvelé pláže, výbornú klímu, krásnu prírodu a množstvo prírodných zaujímavostí. Často je označovaný ako jeden z posledných európskych rajských ostrovov, alebo malý mikro kontinent. Na Tenerife totiž nájdeme svieže zelené lesy, hory, púšte, sopky aj nádherné pobrežie. Turisti tu tiež nájdu výborné podmienky pre mnoho vodných športov, turistiku a rušný nočný život.

V pozadí vidnov súčasnosti neaktívny stratovulkánPico del Teide

V pozadí vidno v súčasnosti neaktívny stratovulkán Pico del Teide (Zdroj: pixabay/cc/dabube)

 

Severná časť Tenerife má vlhkejšiu klímu, bujnú vegetáciu a členitejšiu krajinu. Pobrežie je skôr robustné a strmé a pláže majú zvyčajne čierny piesok s kamienkami. Na severe leží dedinka Masca, ktorá je považovaná za najkrajšiu na celom ostrove. Zo severných dovolenkových oblastí sú obľúbené a populárne hlavne Puerto de la Cruz, La Orotava alebo Garachico. Tu nájdete aj jeden z hlavných windurfingových rajov na celom svete, ktorým je pobrežie v okolí El Medano.

Pohľad na pláž na Tenerife

Pohľad na pláž na Tenerife (Zdroj: flickr/cc/Jose Mesa)

 

Juh Tenerife je o niečo teplejší a priťahuje viac turistov. Pre pláže je typický jemný svetlý piesok. Hlavnými dovolenkovými centrami sú Los Cristianos, Costa del Silencio a Las Galletas. Za rušnou atmosférou a nočným životom sa oplatí zamieriť na Playa de las Americas. Oblasť známa ako Costa Adeje (zahŕňa Las Americas a Los Cristianos) ponúka pre turistov množstvo kvalitných nákupných centier, golfových ihrísk, zábavných parkov, divadlo alebo kvalitné reštaurácie. Nájdete tu početné piesočné pláže ako La Troya, Pinta, Torviscas, Fanabe alebo del Duque.

Viac informácii o plážach v Tenerife >

PlážPlaya de Las Teresitas

Pláž Playa de Las Teresitas (Zdroj: pixabay/cc/Hans)

 

Za pešiou turistikou sa oplatí ísť do parku Parque Rural de Anaga s východzím bodom v Cruz del Carmen. Krásne výhľady na ostrov ponúka Pico del Inglés alebo La Laguna.

Cruz del Carmen

 Cruz del Carmen (Zdroj: flickr/cc/Javier Sanchez Portero)

 

Čo vidieť na Tenerife

Hlavným mestom ostrova je Santa Cruz de Tenerife, kde možno nájsť najpopulárnejšiu pláž ostrova. Pláž Las Teresitas je známa zlatým pieskom, ktorý bol dovezený priamo zo Sahary.

Hlavné mesto Santa Cruz de Tenerife

Hlavné mesto Santa Cruz de Tenerife (Zdroj: flickr/cc/Antonio Tajuelo)

 

Sopka Teide je na Tenerife veľmi populárny turistický cieľ. Až do výšky 3 550 metrov sa možno vyviezť lanovkou. Jazda trvá približne desať minút a spiatočný lístok okolo 27€ na osobu. Ak chcete vystúpiť až na vrchol, na pešiu trasu potrebujete osobitné povolenie z úradu Národného parku v Santa Cruz.

Sopka Teide

Sopka Teide (Zdroj: pixabay/cc/connie58)

 

Loro Parque Zoo je obrovský park zvierat a slúži ako základ na ich ochranu. Nachádza sa neďaleko mesta Puerto de la Cruz na severe ostrova.

LoroParque Zoo

Loro Parque Zoo (Zdroj: flickr/cc/Leo-setä)
 

Siam Park je zábavný aquapark s niekoľkými kaviarňami a barmi. Medzi hlavnými atrakciami je dvojmetrové umelé vlnobitie alebo tobogan Tower of Power s výškou 28 metrov. Nachádza sa v Costa Adeje a radí sa medzi najväčšie a najmodernejšie zábavné parky v Európe.

Siam Park

Siam Park (Zdroj: flickr/cc/steve p2008)

 

Rovnako v Costa Adeje nájdeme vodný park Aqualand. Okrem zábavných atrakcií sa tu nachádza aj delfinárium so kvalitnou show a úspešným programom rozmnožovania delfínov skákavých v uzavretom prostredí.

Delfinárium v Costa Adeje

Delfinárium v Costa Adeje (Zdroj: flickr/cc/El Coleccionista de Instantes Fotografía & Video)

 

Za návštevu stojí aj botanická záhrada tesne nad Puerto de la Cruz. Pôvodne slúžila na uchovávanie a reprodukciu vzoriek rastlín z Nového sveta z plavieb k pevninskej časti Španielska. Dnes predstavuje zaujímavú zbierku stromov a kríkov a areál poskytuje krásne bludisko a možnosti na relax.

Botanická záhrada vPuerto de la Cruz

Botanická záhrada v Puerto de la Cruz (Zdroj: flickr/cc/Tim Niblett)

 

Los Gigantes je obľúbené letovisko. Miestne pobrežie ponúka impozantné útesy a množstvo príležitostí na plavby za pozorovaním veľrýb a delfínov.

Los Gigantes

Los Gigantes (Zdroj: flickr/cc/Ronny Siegel)

 

La Orotava je krásne a pôsobivé mesto. Môžete tu obdivovať mnohé renesančné vily a historické stavby, ktorých osobitnou črtou sú krásne vyrezávané drevené balkóny alebo vnútorné nádvoria. V meste sa tiež nachádza tropická botanická záhrada a formálne Victoria gardens s mauzóleom.

Viac informácii o výletoch v Tenerife >

LaOrotava

La Orotava (Zdroj: flickr/cc/Secret Tenerife)

 

Počasie na Tenerife

Ostrov Tenerife leží v rovnakej zemepisnej šírke ako Sahara. Má celoročne teplé podnebie s priemernými teplotami 18 – 24 °C v zime a 24 – 28 °C v lete. Letné teploty sú najvyššie v auguste, kedy priemerná teplota dosahuje 29 °C.

Viac informácii o počasí v Tenerife >

Tenerife

Tenerife (Zdroj: flickr/cc/Ian Palmer)

 

Na tomto členitom ostrove však možno pozorovať značné klimatické kontrasty. Kým teplé slnečné počasie si možno užívať na pobreží aj v zime, v oblastiach s nadmorskou výškou 3 tisíc metrov nad morom sa nachádza snehová pokrývka.