Gran Canaria - Základné informácie

 

Gran Canarii patrí prívlastok najnavštevovanejší ostrov celých Kanárskych ostrovov. S rozlohou 1560 km² je tretím najväčším ostrovom súostrovia. Leží západne od ostrova Fuerteventura a južne od Tenerife v Atlantickom oceáne. Ostrov sopečného pôvodu obýva takmer polovica celého obyvateľstva Kanárskych ostrovov.

História ostrova je opradená mnohými legendami. Predpokladá sa však, že ostrov osídlili asi tak v prvom storočí pred naším letopočtom. Boli to kmene z Afriky. Prví Európania vstúpili na pôdu Gran Canarie až v 14. storočí.

Gran Canaria, to sú kvalitné služby vo veľkých dovolenkových letoviskách, pláže a more akoby vystrihnuté z pohľadnice, nádherná príroda a mnoho možností ako sa zabaviť a spestriť si čas počas dovolenky. Ostrov je bohatý na vzácne historické pamiatky a nezabudnuteľné miesta. Zaujímavosťou je, že ostrov Gran Canaria je zapísaný v zozname UNESCO ako biosferická rezervácia.

Dovolenka na ostrove Gran Canaria

Dovolenka na ostrove Gran Canaria (Zdroj: pixabay/cc/adamkontor)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 75 000
 • Hlavné mesto: Las Palmas de Gran Canaria (hl. mesto Kanárských ostrovov)
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Euro (EUR)

 

CENY NA GRAN CANARIA

Na ostrove Gran Canaria sa platí eurom, ako je tomu v celom Španielsku. Ceny sú vyššie než u nás. Mierne zvýšené ceny sú v supermarketoch a tržniciach. Vysoké ceny pocítite v najprestížnejších letoviskách a v niektorých reštauráciách. Akceptované sú všetky typy medzinárodných platobných kariet.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1 €
 • Voda (1,5 l) = 0,65 €
 • 1 l mlieka = 0,75 €
 • 1 kg miestneho syra = 9 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 16 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 7 €
 • Cola (0,33 l) = 1,70 €
 • Kapučíno = 1,50 €
 • Pivo = 0,80 €

Katedrála sv. Anny v Las Palmas
Katedrála sv. Anny v Las Palmas (Zdroj: flickr/cc/patrick555666751 THANKS FOR 4 000 000 VIEWS)

 

OČKOVANIE A CHOROBY NA GRAN CANARIA

Zdravotníctvo na ostrove dosahuje európsky štandard. Ceny sú však vyššie ako u nás. Za ošetrenie sa platí priamo na mieste. Starostlivo si uschovajte doklad o platení. Po návrate z dovolenky vám ho vaša poisťovňa preplatí. Nezabudnite si pribaliť európsky zdravotný preukaz poistenca. Odporúčame uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie.

Pred vycestovaním nemusíte absolvovať žiadne špeciálne očkovania. Stačí, ak si skontrolujete očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu Gran Canaria

BEZPEČNOSŤ NA GRAN CANARIA

Vo všeobecnosti sú Kanárske ostrovy považované za bezpečnú krajinu. Zbystrite pozornosť na frekventovaných miestach, kde sa okrem davu turistov vyskytujú aj zlodeji. Nenechávajte svoje veci na nestráženom mieste, nenoste zbytočne veľkú hotovosť či cenné predmety. Vhodné je mať vyhotovenú kópiu dokladov.

 

Je bezpečné cestovať Gran Canaria v čase Korony?

DOKLADY NA GRAN CANARIA

Medzi Slovenskou republikou a Gran Canariou platí bezvízový vstup, ak ide o pobyty kratšie ako 90 dní za účelom dovolenky. Pri dlhšom pobyte je potrebné vízum a registrácia. Tzv. ekonomicky neaktívni návštevníci ako študenti či dôchodcovia môžu v krajine pretrvať dlhšie aj bez registrácie. Ako doklad vám poslúži platný občiansky preukaz vo forme identifikačnej karty prípadne cestovný pas.

Piesočnaté duny v Maspalomas

Piesočnaté duny v Maspalomas (Zdroj: flickr/cc/Pablo F. J.)

 

Cestovné doklady Gran Canaria

DÔLEŽITÉ ČÍSLA NA GRAN CANARIA

 

 • Polícia miestna: 092
 • Polícia medzinárodná: 091
 • Zdravotná služba: 061
 • Hasiči: 080  
 • Všeobecná núdzová linka: 112
 • Všeobecné informácie: 012

Telefónna predvoľba na Gran Canaria je +34.

 

POČASIE

Severná časť krajiny je chladnejšia a bohatšia na zrážky ako južná. Juh ostrova má stabilne teplé počasie počas celého roka. Priemerné teploty sa pohybujú v rozmedzí 26 – 28ºC, v zime klesnú na 22 – 24ºC. Teplotu mora ovplyvňuje chladný prúd z Mexického zálivu.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Za bujarým nočným životom a poriadnou zábavou vyrazte do hlavného mesta ostrova – Las Palmas de Gran Canaria. Okrem moderných stavieb objavíte v meste aj vzácne historické pamiatky ako napríklad Casa Museo de Colón. Najstaršia časť mesta – Vegueta je zapísaná v zozname UNESCO. Las Palmas je dejiskom filmového festivalu i karnevalu. Mesto lemujú dve malebné zátoky a krásne piesočnaté pláže. Vďaka priaznivým podmienkam si na svoje prídu tiež milovníci surfovania.

Za akýsi symbol ostrova je považovaný vrch Roque Nublo v centrálnej časti ostrova. Jeho vrchol siaha do výšky 1813 metrov nad morom. Tento čadičový „monument“ bol kedysi považovaný za posvätné miesto. Dnes je to obľúbený cieľ na turistiku s výhľadom na Roque Bentaiga a veľký kaňon.

Najväčší vodný park celých Kanárskych ostrovov sa nachádza práve na ostrove Gran Canaria. Park Aqualand Maspalomas je postavený pri letovisku Maspalomas, na juhu ostrova. Vďaka polohe je prístupný celoročne. Teploty sú stabilne vysoké po celý rok.

V letovisku Maspalomas nájdete jednu z najkrajších pláží celého ostrova. Playa de Maspalomas je široká pláž z jemného zlatistého piesku obmývaná priezračnou vodou. Tiahne sa v dĺžke 2700 metrov. Časť pláže je vyčlenená pre nudistov.

Vrch Roque Nublo v srdci ostrova

Vrch Roque Nublo v srdci ostrova (Zdroj: flickr/cc/Gipfelwanderer)

 

VÝLETY

Z ponuky fakultatívnych výletov si môžete vybrať napríklad okruh ostrovom so zastávkou v Las Palmas, návštevu vodného parku alebo sa vydať na plavbu po pobreží, na ostrov Tenerife či na iný z Kanárskych ostrovov. Obľúbená je trojhodinová plavba za pozorovaním delfínov a veľrýb.

Atrakcie vo vodnom parku Aqualand Maspalomas

Atrakcie vo vodnom parku Aqualand Maspalomas (Zdroj: flickr/cc/druidus)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Väčšie hotely majú el. napätie 220 V a zásuvky sú vhodné pre štandardné zástrčky, ako sa používajú u nás. V menších hoteloch budete potrebovať adaptér.

Voda z kohútika je pitná. Nechutí tak ako naša. Veľa dovolenkárov uprednostňuje vodu kupovanú vo fľašiach.