Santorini - Základné informácie

Prenádherné východy slnka, ktoré sa odrážajú v tyrkysovej vode mora, biele domčeky s modrými strechami akoby vytesané do skál, a ten najmagickejší západ slnka, aký si len viete predstaviť. To je Santorini. Malý grécky ostrov v Egejskom mori, ktorý si svoju popularitu vydobil hlavne v poslednom desaťročí, a to najmä vďaka sociálnym sieťam. Výhľady, ktoré ponúka sú však neopakovateľné, také, aké inde na svete nenájdete. Nie nadarmo sa sem preto chodia točiť hollywoodske filmy či fotiť módne katalógy.

Ostrov sa nachádza na juhu súostrovia Kyklady. Jeho podobu ovplyvnila sopečná činnosť, preto dnes láka turistov svojimi charakteristickými útesmi a piesočnatými plážami sfarbenými dočervena alebo dočierna. Spolu s Mykonosom patrí Santorini jednoznačne medzi najpopulárnejšie grécke ostrovy. Modré kupolky s bielou krásou, ktorá sa akoby vnára do mora, treba aspoň raz vidieť. Ideálna dovolenka pre páry, dobrodruhov aj partie priateľov. S dĺžkou 18 km a šírkou len 12 km ho pohodlne preskúmate celý. 

Santorini, Grécko

Výhľady na Santorini (Zdroj: Canva.com)

 

Počasie 

Najideálnejší čas na návštevu Santorini je od mája do októbra. Teploty v máji dosahujú denné maximá okolo 23 °C a postupne sa týždeň po týždni šplhajú až k augustovým 29 °C. S vrcholiacou sezónou zasa klesajú, pričom v októbri je počasie podobné ako v máji. Rozdiel je v teplote mora, ktoré v októbri dosahuje okolo 23 °C a je teda ešte príjemné na jesennú dovolenku. Najteplejšie more je v auguste, kedy jeho teplota dosahuje 25 °C.

Viac informácií o počasí v Santorini >

 

Najkrajšie pláže

Pláže sa rozprestierajú prevažne na juhu a východe ostrova. Neďaleko antického mestečka Akrotiri leží známa piesočnatá pláž Red Beach, ktorú lemujú červené skaly sopečného pôvodu.

Na východnom pobreží pri dedinke Kamari nájdete pláž s rovnomenným názvom. Piesok je priam čierny a služby pestré. Peknú dlhú pláž z tmavého piesku nájdete aj pri dedinke Perissa s dominantnou skalou známou ako Mesa Vouno.

Pre milovníkov vodných športov a kúpania v krištáľovo čistej vode je vhodná jedna z najnavštevovanejších pláží Agios Georgios necelé 4 km od Perissa. Spomeňme tiež pláže ako Vlychada, Cape Columbo, Monolithos či White Beach.

Viac informácií o plážach v Santorini >

Pláž s pieskom vulkanického pôvodu

Pláž s pieskom vulkanického pôvodu (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť

Santorini je známe mestečkami s bielymi domami a modrými strechami, takým je aj dedinka Oia. Postavená je na útese s výhľadom na celý ostrov a na vulkány Palia a Nea Kameni.

Môžete sa tiež zoznámiť s minojskou kultúrou v nálezisku Akrotiri, previezť sa po ostrove na somároch, prezrieť kláštory, pozostatky stredovekého opevnenia hradu Akrotiri, nálezisko Mesa Vouno na východnom pobreží či hrad v Pyrgose.

Viac informácií o zaujímavých miestach v Santorini >

 

výhľady na Santorini, grécko

Pohľad na mesto Oia (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť 

Vedeli ste, že Santorini je pôvodne vulkanický ostrov? Spomienkou na aktívne časy vulkánu je aj táto pláž Perissa Black Sand Beach, ktorá je pokrytá jemným čiernym pieskom, ktorý s priezračne čistou vodou tvorí dokonalý kontrast. Neďaleko vyvierajú aj termálne pramene.

Hoci ide o drahší výlet, urobte si vyhliadkový let helikoptérou nad Santorini a uvidíte ešte krajšie výhľady ako z pevniny.

Výstup na maják Akrotiri Lighthouse, jeden z najvyšších bodov ostrova, vám ponúkne nádhernú panorámu. 

Aj keď sa zdá, že Santorini je ostrov skôr pre dospelých, to nie je pravda. Najmä s trošku väčšími deťmi si dovolenku skvele užijete. Pláž Monilithos Beach je najlepšia pre rodiny s deťmi. Jemný piesok, pozvoľný vstup do vody a pokojná atmosféra zaručí, že si oddýchnete aj s menšími deťmi. Ak cestujete ako väčšia partia, prenajmite si súkromnú jachtu aj s kapitánom, a nechajte sa povoziť okolo ostrova. Deti si do sýtosti užijú plávanie a šnorchlovanie, a vy zábavu na jachte aj s drinkami a grilovaným obedom, ktorý vám pripraví skúsený šéfkuchár. 

 

maják akrotiri santorini grécko

Maják Akrotiri (Zdroj: Canva.com)

 

Doprava 

Santorini je malý ostrov, aj doprava na ňom je veľmi jednoduchá. Počítajte však s trošku vyššími cenami, ak si budete chcieť prenajať na svoje potulky auto. Za rodinný sedan zaplatíte na 24 hodín aj 50 eur. Oveľa lepšie sa vám oplatí prenajať si vozidlo na celý týždeň. Pripravte sa na to, že Santorini je hornatý ostrov, preto sa veľa nachodíte aj po schodoch. 

 

santorini grécko

Hornaté Santorini využíva množstvo schodov na spojenie terasovitých domov (Zdroj: Canva.com)

 

Miestna kuchyňa

Santorini sa môže pochváliť niekoľkými odrodami paradajok (dokonca špeciálnou odrodou cherry paradajok), preto prvé odporúčané jedlo budú paradajkové mini placky Domatokeftethes. Paradajkový pretlak zmiešaný s olivovým olejom a bylinkami je často podávaný pred predjedlom s chlebom na namáčanie.

Aj na Santorini sú skvelé podmienky na pestovanie viniča, ďalším jedlom sú plnené listy viniča. K jedlu nesmie chýbať známe víno zo Santorini Vinsanto.