Skopelos - Základné informácie

Skopelos najnovšie preslávil filmový muzikál s nestárnúcimi piesňami skupiny Abba Mamma Mia!, ktorý sa tam nakrúcal v septembri 2007. Vďaka filmu prúdia dnes na ostrov stovky turistov s túžbou prežiť čosi z romantického filmového deja, vystúpiť až ku kaplnke Agios Ioannis, kde sa odohrávala záverečná svadobná scéna či navštíviť preslávenú pláž Kastani alebo vyskúšať tavernu hlavnej predstaviteľky muzikálu v zálive Glysteri.

V zelenom raji ostrova Skopelos sa nadýchnete morského vánku, cítite jeho slanú chuť, vôňu oregána a tymiánu vznášajúcu sa vo vzduchu. Skopelos neponúka žiadne väčšie letovisko s typicky masovou zábavou, stále úspešne odoláva masovej turistike. Nestretnete tu hlučné davy anglických mládežníkov, ale skôr dvojice a rodinky, ktoré si sem prišli vychutnať úžasne čisté more, prírodné krásy, zeleň a autentickosť gréckeho ostrovného sveta.

Na Skopelose sa nachádzajú niektoré z najčarovnejších zálivov v Egejskom mori. Viac ako 50 % ostrova pokrýva hustý píniový les. Vďaka tomuto faktu je Skopelos od roku 1997 oficiálne chráneným „modro-zeleným“ územím.

skopelos

Pohľad na scenériu ostrova Skopelos (Zdroj: Canva.com)

 

Pri výletných plavbách s veľkou pravdepodobnosťou uvidíte delfíny. Tiež tu žije mnoho ohrozených druhov zvierat, najznámejším je tuleň Monachus monachus.

Nezabudnuteľné scenérie na severovýchodnom pobreží, vyše 300 kaplniek a kláštorov, husté lesy, čisté pláže, krištáľovo čisté more a autentický grécky ostrovný svet robia zo Skopelosu raj ako stvorený pre romantické chvíľky. Strmé severovýchodné pobrežie tvoria zväčša skalnaté útesy strmo vystupujúce z mora. Juhovýchodná strana má miernejší spád a cesta ostrovom vedie na niektorých miestach takmer na úrovni mora. 

 

Najkrajšie pláže ostrova Skopelos

Ak si prenajmete čln, môžete sa dostať na ľudoprázdne pláže, ktoré sú z pevniny nedostupné.

Asi 4 km od hlavného mesta objavíte jednu z najkrajších pláží ostrova, piesočnato-kamienkovú pláž Stafilos. Na susednej širokej prírodnej pláži Velanio patrí takmer polovica zálivu nudistom, ktorých oddeľuje skalnatá bariéra. Cesta vedie ďalej do letoviska Agnontas s malým prístavom s pestrofarebnými rybárskymi člnmi a tromi rybárskymi tavernami priamo na malej miestnej pláži. Tu sa cesta stáča do vnútrozemia a more sa objaví až v zálive Panormos, kde sa nachádza rovnomenná dedina pýšiaca sa dlhou plážou s drobnými kamienkami, krištáľovo čistým morom a početnými tavernami so stolmi priamo na piesku.

pláž panormos na ostrove skopelos

Pláž Panormos (Zdroj: Canva.com)

 

Len 2 km od Panormosu natrafíte na najväčšiu „nekonečnú“ pláž Milia so žiarivobielymi okruhliakmi. Na svojich „objaviteľov“ však čaká ešte mnoho ďalších pláží a zálivov vo všetkých kútoch tohto čarovného ostrova – Kastani, Limnonari, Kanapitsa, Agios Ioannis, Agios Konstantinos, Mavraki, Karamoto, Spitalia.

 

Zaujímavé aktivity - čo treba zažiť

Egejský raj - výlet loďou do najväčšieho gréckeho Morského Národného Parku. Návšteva susedného ostrova Alonissos, kúpanie na pláži. Zastávka na neobývanom ostrove Kyra Panagia, návšteva kláštora. Po prehliadke kláštora obed na palube lode.

Tajomstvo mesta Skopelos - prechádzka po meste Skopelos so sprievodcom. Ochutnávka miestnych výrobkov, návšteva pekárne, výrobne olivového oleja, ochutnávka vína.

Okruh okolo ostrova Skopelos – celodenný výlet loďou okolo ostrova, zastávky na plážach, kde sa natáčali scény filmu Mamma Mia!, návšteva kaplnky Agios Ioannis. Obed na palube lode.

kaplnka Agios Ioannis

Kaplnka Agios Ioannis sa nachádza na vrchu vysokej skaly (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo treba vidieť

Jedinečným príkladom tradičnej architektúry celého súostrovia Severné Sporady je hlavné mesto ostrova Skopelos. V ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu sa môžete túlať spleťou úzkych kamenných uličiek s bielymi domami ovenčenými pestrofarebnými kvetmi a pomedzi ne obdivovať staré kamenné benátske domy, či navštíviť niektorý z byzantských kostolíkov. Hlavná promenáda sa tiahne popri prístave a lemujú ju obchodíky miestnych umelcov s originálmi, ale aj klasickými suvenírmi, taverny, kaviarne, bary či dokonca jazzový klub. V niektorých podnikoch hrá živá hudba, no nielen typické grécke melódie, ale aj klasiku.

Druhým najväčším mestečkom a zároveň prístavom je čarovná Glossa s bielymi domčekmi s drevenými balkónmi a terakotovými škridlovými strechami, ktoré naznačujú vplyvy macedónskej architektúry. Rovnako ako hlavné mesto je budovaná amfiteátrovito, obklopená borovicovým lesom, mandľovníkmi a platanmi.

architektúra na ostrove Skopelos

Typické biele domčeky na ostrove (Zdroj: Canva.com)

 

V blízkosti prístavu nazývaného Loutraki sa nachádzajú ruiny rímskych kúpeľov, antická citadela zo 4. storočia pred n. l., ako aj zrúcanina svätyne bohyne Atény z 5. storočia.

 

Miestna kuchyňa

Pri potulkách ostrovom nezabudnite ochutnať skopeloskú tiropitu – zapečený, špirálovito stočený koláč z lístkového cesta plnený syrom feta a stifado psariu – v jednom hrnci varená ryba so sladkými cibuľkami.

K tradičným domácim dezertom v pohári patria „amigdalato“ – dezert z mandlí, alebo „resedes“ – lupienky ruží v sirupe. Do sirupu nakladajú aj rôzne ovocie ako višne, mandarínky, figy. Okrem nich si môžete priniesť domov vyhľadávané sušené slivky alebo hustý borovicový med.

tiropita

Tradičná skopeloská tiropita plná syrom feta (Zdroj: Canva.com)

 

Doprava 

Vzhľadom na svoj hornatý charakter nemá letisko, takže dopraviť sa naň dá jedine loďou zo Skiathosu. Na cestovanie po ostrove si môžete prenajať auto alebo skúter. Medzi severným a západným pobrežím pravidelne premáva autobus. 

 

Viac informácií

Viac informácií o Grécku a ďalších gréckych ostrovoch si prečítajte v našom sprievodcovi