Rhodos - Základné informácie

Ostrov Rhodos (Rodos) leží v Egejskom mori ako súčasť súostrovia Dodekanézy pri pobreží Malej Ázie. Aj napriek tomu, že je ostrov známou a obľúbenou destináciou, stále má množstvo nedotknutých miest.

Keď sa povie Rhodos, veľa ľudí si predstaví tú pravú grécku dovolenku. A právom. Samozrejme, jeho názov pochádza z gréckej mytológie, keď sa boh Slnka Helios zamiloval do nymfy s menom Rhodes. Slovo „rhodes“ znamená kvet ruže, ktoré na ostrove hojne rastú. Vedeli ste, že Socha slobody v rhodoskom koloseu bola zaradená medzi Sedem divov sveta?

Napriek tomu, že si mnohí myslia, že Rhodos je najväčší z gréckych ostrovov, nie je tomu tak, je až na 4. mieste. Avšak svojou históriou, bohatou kultúrou a dovolenkovými aktivitami predbehne aj tie väčšie. Na Rhodose sa skrátka nebudete nudiť ani dva týždne.

Viac informácií o počasí na Rhodose >

Atraktívny ostrov Rhodos

Atraktívny ostrov Rhodos (Zdroj: flickr/cc/Robert Delpeut)


Najkrajšie pláže

Najväčšie letoviská sa nachádzajú na východnom pobreží, kde sú pláže piesočnaté s oblými kameňmi, zátokami a pokojnou vodou vhodnou na kúpanie. Západné pobrežie je vhodné vďaka vetru a vlnám na vodné športy. Príjemným spojením kúpania a športov je severovýchodná časť ostrova.

Z veľkého množstva krásnych pláží spomeňme: pláže v zátoke Anthony Quinn na severozápade s ideálnymi podmienkami na kúpanie, Tsambika na východnom pobreží z jemného piesku s pozvoľným vstupom vhodná pre rodiny s deťmi, pláž pri meste Lindos s fascinujúcimi pamiatkami, Prasonisi na juhu s ideálnymi podmienkami na kitesurfing, Fourni na západnom pobreží, Kolymbia na východnom pobreží, Faliraki na výhodnom pobreží.

Viac informácií o plážach na Rhodose >

Pohľad na zátoku Antony Quinn, Rhodos

Pohľad na zátoku Antony Quinn (Zdroj: Canva.com)

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť

Pri návšteve ostrova nesmiete vynechať hlavné mesto Rhodos a jeho starú časť so zachovalými opevneniami zapísanú v zozname UNESCO. Dýcha stáročnou históriou, nájdete tu pamiatky ako Trieda rytierov, Veľmajstrov palác. V prístave Mandraki, kde kedysi stál jeden zo siedmych divov sveta – Rhodský kolos, uvidíte mnohé staroveké pamiatky, ktorými sa Rhodos priam hemží – najstaršia banka Grécka, Národné divadlo, ale aj veľké Akvárium.

rhodos, hlavné mesto

Hlavné mesto Rhodos (Zdroj: Canva.com)

 

Mesto Lindos, ktoré leží asi 50 kilometrov od hlavného mesta, vám poskytne dych berúce výhľady ako z pohľadnice. Na jeho vrchole sa nachádza antická Akropolis s chrámom Athény Lindoskej, odkiaľ budete mať tie najlepšie zábery. Najedzte sa v niektorej miestnej taverne, určite neoľutujete.

Z ďalších miest spomeňme aj hrad Monolithos na západe ostrova alebo maják Prasonisi. 

Viac informácií o zaujímavých miestach na Rhodose >

 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť

Len 26 kilometrov od mesta Rhodos sa nachádza prírodná pamiatka Údolie motýľov, kde sa medzi júnom až septembrom schádzajú tisícky motýľov v kvitnúcich stromoch. Táto oblasť je samozrejme chránená, no prechádzať a fotiť sa medzi motýľmi môžete.

údolie motýľov, rhodos, grécko

Prírodná rezervácia Údolie motýľov (Zdroj: Canva.com)

Z Rhodosu si môžete urobiť výlet na niektorý z okolitých ostrovov (napr. ostrov Halki a a Symi), alebo jednodňový výlet do Turecka. Za dve hodinky loďou previesť aj do tureckého Marmarisu, ktorý má rovnako pekný prístav, no trocha inú, orientálnejšiu atmosféru. Pozor, na tento výlet už budete potrebovať cestovný pas. 

Rhodos je skvelou destináciou na rodinnú dovolenku. Vďaka bohatej rytierskej histórii sa aj niečo naučia a budete mať s nimi stále čo objavovať. Rhodos je plný pamiatok a pláží vhodných aj pre deti. Skúste vynechať tie priamo v hlavnom meste Rhodos, majú malé kamienky a strmší vstup do mora. Tie najkrajšie s jemným pieskom a pozvoľným vstupom do mora sú napríklad Tsambika Beach, Faliraki, Lindos Beach či Anthony Quinn Bay.

S deťmi môžete navštíviť aj Aquapark v meste Rhodos a blízku farmu, kde si deti môžu zvieratká aj pohladkať. Každé dieťa sa bude cítiť ako rytier na Ulici rytierov v starom meste. Odmeňte ich zmrzlinou v niektorej tematickej zmrzlinárni.

 

Doprava

Aby ste na Rhodose videli všetky pamiatky, je najlepšie si prenajať auto. Nájdete tu naozaj spoľahlivé požičovne áut za dobré ceny (auto si viete prenajať už od 20 eur).Veľkou výhodou je aj, že na ostrove takmer každý hovorí po anglicky, a preto je jednoduché dohodnúť sa s domácimi. Ak máte viac času, môžete využiť miestne autobusy. Hlavná autobusová stanica je v meste Rhodos a linkami sa dostanete do všetkých turisticky obľúbených miest.

 

Miestna kuchyňa

Ak máte radi strukoviny, ryby a morské plody, miestna kuchyňa vám bude mimoriadne chutiť. Ochutnajte napríklad smažené pitaroudia z cíceru, plnené pougia taštičky z tradičného filo cesta, mäso s bulgurom, gemista čiže paradajky, papriky, cukety alebo baklažány plnené mletým mäsom. 

jedlo gemista, rhodos, grécko

Gemista z Rhodosu (Zdroj: Canva.com)