Atény a okolie - Základné informácie

 

Atény sú hlavným mestom Grécka, významným centrom kultúry, vzdelávania i ekonomiky. Mesto sa rozkladá na polostrove Attika, v blízkosti Sarónskeho zálivu.

Atény patria medzi najstaršie mestá na svete. História presahuje 3 400 rokov. Mesto, rovnako ako celá krajina, je odrazom slávy antického Grécka. Na každom kroku číhajú pozostatky mykénskej a antickej kultúry, ale tiež vplyvy byzantské či dokonca turecké.

Atény a okolie mesta ponúka plnohodnotnú dovolenku, na ktorej si prídu na svoje milovníci histórie, dobrodruhovia, a aj tí, čo radi leňošia na pláži. V tesnej blízkosti Atén, na juhu polostrova objavíte nádherný pás pláží známy ako Aténska riviéra. Voda tu je priezračná a prostredie príjemné s krásnymi scenériami. Vo večerných hodinách sú Atény dokonalým miestom na romantické prechádzky. Rovnako uspokoja návštevníkov bažiacich po parádnej zábave a nočnom živote. 

Atény, Grécko

Pohľad na Atény a ich okolie (Zdroj: Rafael Hoyos Weht, unsplash.com)

 

Cestovné doklady Atény a okolie

Základné informácie

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 3 075 000
 • Jazyk: novogréčtina
 • Mena: Euro (EUR)

 

Ceny v Aténach

Tak ako v každej krajine i v Grécku platí, že ceny v hlavných dovolenkových strediskách sú najvyššie. Inak tomu nie je ani v Aténach. Počítajte s cenami o niečo vyššími ako u nás. Výhodnejšie ceny sú pri prenájme ubytovania. Naopak v reštauráciách či na rôznych atrakciách si priplatíte. Grécko používa jednotnú európsku menu – euro. S výmenou peňazí tak nebudete mať žiadne problémy. V meste si peniaze ľahko vyberiete v bankomatoch či banke.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,76 €
 • Voda (1,5 l) = 0,82 €
 • 1 l mlieka = 1,18 €
 • 1 kg miestneho syra = 8,10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 18 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 6 €
 • Cola (0,33 l) = 1,47 €
 • Kapučíno = 2,95 €
 • Pivo = 1,20 – 1,60 €

Parthenón zasvätený Aténe, patrónke mesta

Parthenón zasvätený Aténe, patrónke mesta (Zdroj: Pat Whelen, unsplash.com)

 

Očkovanie a choroby v Aténach

Nevyhnutná zdravotná staroslivosť je slovenským občanom poskytovaná v štátnych zariadeniach  bezplatne. Podmienkou je Európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý si občania musia vyžiadať vo svojej zdravotnej poisťovne v Slovenskej republike a to s predstihom. Doporučujeme pred dovolenkou uzatvoriť tiež poistenie v komerčnej banke. V prípade, že nemáte žiadne poistenie uzatvorené v SR, musíte si ošetrenie hradiť v plnej výške priamo na mieste.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu Atény a okolie

Bezpečnosť v Aténach

Bezpečnostná situácia je zrovnateľná s inými veľkými mestami EÚ. Z dlhodobého hľadiska je situácia stabilne dobrá. Mesto bojuje s drobnou kriminalitou, ktorej terčom sa často stávajú nepozorní dovolenkári. Nenechávajte svoje osobné veci bez dozoru. Dávajte si pozor na osobnú tašku. Pre istotu si vyhotovte kópiu dokladov.

 

Doklady v Aténach

Slovenskí občania môžu do Atén cestovať s platným občianskym preukazom, prípadne cestovným pasom. Presná dĺžka platnosti cestovného dokladu sa neuvádza. Skontrolujte si však pred dovolenkou, či je tento doklad platný počas celej doby pobytu na území Grécka. Každá osoba musí mať vlastný cestovný doklad.

Pohľad na aténsku Akropolu z časti Monastiraki

Pohľad na aténsku Akropolu z časti Monastiraki (Zdroj: Canva.com)

 

Dôležité čísla v Aténach

 • Turistická polícia: 171
 • Dopravná polícia: 100
 • Prístavná polícia: 108
 • Prvá pomoc: 166
 • Hasiči: 199  
 • Tiesňová linka: 112
 • Informácie o číslach: 11888, 11880
 • Všeobecné informácie: 14944

Telefónna predvoľba v Aténach je +30.

 

Počasie

Atény majú veľmi teplé stredomorské podnebie. Horúce suché letá striedajú mierne až studené zimy so zrážkami. Zrážky sa vyskytujú prevažne v apríli a októbri. Atény vo všeobecnosti patria k najsuchším miestam v celom Grécku. Letné teploty môžu atakovať hodnotu 40 ºC.

 

Najkrajšie pláže 

Na to aby ste si užili pokojné pláže, čisté more a biely piesok sa musíte vybrať trocha ďalej z mesta. Výhodou však je električková linka číslo 2 do stanice Asklipio Voulas, ktorá bola vybudovaná počas olympiády v roku 2004, a odvezie vás z centra zo zastávky na Syntagma až k pobrežiu (mapa tu). Bližšie k Aténam nájdete pláž Kalamaki, Agios Kosmas, Glyfada, Asteras, Voula. 

Keď sa vyberiete trochu ďalej, na celodenný výlet sú ako stvorené pláže Anavissos, Cape Sounion, Porto Rafti, Marathon, Schinias, Nea Makri, Vavrona a Agia Marina. Neďaleko pláže Cape Sounion nájdete chrám zasvätený Poseidonovi, bohovi morí.

Neďaleko Atén sa nachádza prístav Rafina, odkiaľ sa môžete vybrať loďou na ostrovy Mykonos, Tinos či Andros.

Viac o plážach v Aténach >>

Glyfada, Atény, Grécko

Pláž Glyfada (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť v Aténach

Na skalnatom kopci nad mestom sa vypína majstrovská stavba gréckej antiky. Hovoríme o Akropole, komplexe, ktorý bol centrom náboženského života a spoločenského diania. Prehliadka začína pri vstupnej bráne na západe, ktorej sa hovorí propilaje. Ďalej vedie k Erechteionu, chrámu bohyne Niké až k hlavnej stavbe – Parthenónu. Hlavný chrám bol zasvätený Aténe, patrónke mesta.

Akropolis v Aténach, Grécko

Akropolis dominuje Aténam (Zdroj: Jim Niakaris, unsplash.com)

 

Na juhozápadnom svahu Akropoly dodnes stojí veľkolepé Herodotovo divadlo. Postaviť ho dal Herodes Atticus v roku 161 nášho letopočtu na počesť svojej zosnulej manželky. Divadlo pojme až 5000 divákov. I dnes sa využíva na rôzne podujatia.

Milovníci histórie by si nemali nechať ujsť návštevu Národného archeologického múzea na ulici Tonitsa. Zbierky zahŕňajú artefakty neolitické, kykladské, mykénske, antické i egyptské. Práve v tomto múzeu si môžete prezrieť slávnu Agamemnonovu posmrtnú masku. 

Agamemnonova posmrtná maska v Národnom archeologickom múzeu

Agamemnonova posmrtná maska v Národnom archeologickom múzeu (Zdroj: flickr/cc/Christian Stock)

 

Plaka, námestie a centrum života v Aténach, je miesto plné chutí, kde sa dá dobre nakúpiť, najesť aj posedieť pri mrazenom jogurte.

Marsov pahorok alebo Areopagus Hill je miesto opradené bájami, odkiaľ sa vám naskytne výhľad na celé mesto a bezpochyby je to jeden z najlepších fotografických spotov v meste.

 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť v Aténach

Historická časť mesta je skutočne rozsiahla. Miestne agentúry usporadúvajú rôzne výlety cez starobylú časť mesta.

Milovníci turistiky ocenia túru na kopec Lykabettos. Z tohto miesta je jedinečný výhľad na celé Atény vrátane akropoly a Egejského mora. Dá sa sem dostať i lanovkou.

Pobyt v Aténach si môžete spestriť tiež návštevou niektorého z múzeí, napríkald Hadriánova knižnica je historická perla, ktorá zaujme i deti.

Pre rodiny s deťmi odporúčame výlet loďou na malé ostrovčeky Poros, Hydra a Aegina, ktoré obídete všetky počas jedného dňa.  To pravé miesto, kde si menšie i väčšie deti prídu na svoje je Allou! Fun Park, kde sa povozia na kolotočoch, vyšantia na autíčkach a budú čeliť strašidlám.

Viac o výletoch v Aténach a okolí >>

Herodotovo divadlo, Atény, Grécko

Herodotovo divadlo využíva terénnu nerovnosť (Zdroj: Enric Domas, unsplash.com)

 

Doprava

V Aténach je doprava dobre zorganizovaná a pamiatky sú všetky poruke, preto si môžete presúvať pešo. Ak ste však unavení z celodenného chodenia, turistické autobusy s otvorenou strechou vás povozia po všetkých najznámejších pamiatkach. Lístok stojí od 20 eur pre dospelého. Ďalšou možnosťou je mestská hromadná doprava - metro, autobusy, električky, trolejbusy či regionálne vlaky, ktoré sú napojené na spoje do ďalších častí Grécka. Ak sa aj s deťmi vládzete po meste bicyklovať, na každom kroku nájdete prenájom bicyklov.

Ak ste partia mladých ľudí, po meste sa môžete presúvať aj na elektrických skútroch, ktoré si zapožičiate kdekoľvek v meste len za pár eur na hodinku. 

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

El. napätie: 220 V / 50 Hz.

Pri vedení motorového vozidla buďte veľmi opatrní. Miestni vodiči nedodržiavajú pravidlá cestnej premávky, ako sme zvyknutí u nás.

Návštevníci z krajín EÚ si môžu priviesť potraviny, alkohol a cigarety len v množstve na vlastnú potrebu.