Samos - Základné informácie

 

Grécky ostrov Samos leží vo východnej časti Egejského mora, južne od mesta Chios, severne od Patmosu a Dodekanéz. Od pobrežia Malej Ázie ho delí úžina Mycale. História ostrova sa spája s menami slávnych osobností. Samos je rodiskom matematika a filozofa Pythagora, filozofa Epicura a astronóma Aristarcha.

Samotný názov prezrádza, že vás čaká dovolenka na večne zelenom ostrove s nádhernou prírodou. Slovo Samos v gréčtine znamená „Borovicový ostrov“. Už v minulosti sa ostrovu hovorilo Phillas, čo v preklade znamená „Listnatý ostrov“ alebo Parthenia, teda „Panenský ostrov“.

Samos bol od čias stredoveku bohatým a mocným mestským štátom. Už v tých časoch sa preslávil krásou a úrodnosťou viníc a výrobou kvalitných vín. Okrem krásnej prírody, chutnej gastronómie a krásnych pláží ponúka ostrov zaujímavé historické pamiatky.

Samos je ostrovom krásnych pláží

Samos je ostrovom krásnych pláží (Zdroj: flickr/cc/RomanK.)

 

Základné informácie

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 33 000
 • Hlavné mesto: Vathy
 • Jazyk: novogréčtina
 • Mena: Euro (EUR)

 

Ceny na Samose

Samos patrí k cenovo dostupným gréckym ostrovom. Nie je síce najlacnejší, no rozhodne sa neradí medzi drahé destinácie. Samos používa v platobnom styku euro.

Ceny niektorých potravín:

 • chlieb = 0,85 €
 • voda (1,5 l) = 0,60 €
 • 1 l mlieka = 1,25 €
 • 1 kg miestneho syra = 9,50 €
 • porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 15 €
 • porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 22 €
 • porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5,50 €
 • cola (0,33 l) = 0,75 €
 • kapučíno = 2,25 €
 • pivo = 2 – 2,50 €

Pohľad na ostrov Samos

Pohľad na ostrov Samos (Zdroj: pixabay/cc/KRiemer)

 

Očkovanie a choroby na Samose

V populárnych dovolenkových letoviskách je zabezpečená základná zdravotná starostlivosť. V prípade vážnejších ťažkostí je pacient prevezený do väčšej nemocnice mimo ostrov. Doporučujeme pred cestou uzatvoriť kvalitné komerčné poistenie, ktoré hradí i prípadný prevoz.

Žiadne nadštandardné očkovanie sa od slovenských turistov nepožadujú. Prekontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu Samos

Bezpečnosť na Samose

Ostrov Samos má pomerne nízku mieru kriminality. Vyskytujú sa len drobné krádeže. Ak budete dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti, nemusíte sa ničoho obávať. Cenné veci si radšej uložte v hotelovom trezore. Nenechávajte osobné veci bez dozoru.

Krásna príroda na ostrove Samos

Krásna príroda na ostrove Samos (Zdroj: flickr/cc/wijnanders)

 

Je bezpečné cestovať Samos v čase Korony?

Doklady na Samose

Cestovatelia zo SR môžu vstúpiť na ostrov Samos s platným občianskym preukazom prípadne cestovným pasom. Každý dovolenkár musí mať vlastný cestovný doklad vrátane detí každého veku. Nie je síce presne stanovená platnosť cestovného dokladu, no mali by ste si preveriť, či je cestovný doklad platný pri vstupe i odchode z krajiny.

 

Cestovné doklady Samos

Dôležité čísla na Samose

 • Polícia: 100
 • Hasiči: 199
 • Záchranná služba: 166
 • Všeobecná núdzová linka: 112
 • Pobrežná stráž: 108

Telefónna predvoľba na Samose je +30 22730.

 

Počasie

Ostrov Samos má mierne podnebie so suchými letami a vlhkými zimami. Patrí k najslnečnejším miestam na svete. Letné teploty sa pohybujú okolo 30 ºC. V júli a auguste môžu stúpnuť vysoko nad   túto hodnotu. V letnom období sa Egejské more ohreje na 25º C. Horúčavy zmierňuje neustále vanúci vietor.

Viac informácií o počasí na Samose >

 

Najkrajšie pláže na Samose

Pýchou ostrova sú nádherné pláže rozprestierajúce sa na 150 kilometrov dlhom pobreží. Zastúpené sú pláže piesočnaté, kamenisté i zmesové. Východná časť je členitejšia s tajomnými zátokami pre romantikov. Za najkrajšiu pláž je považovaná Psili Amos v blízkosti letoviska Pythagorion. Pláž z jemného piesku je vďaka čistej vode a miernemu vstupu do vody obľúbeným miestom pre rodiny s deťmi. Najpopulárnejšie pláže sú Tsamadou obkolesená zeleňou a tyrkysovými vodami (časť je nuda pláž), Kokkari, ktorá občas môže byť veternejšia, v blízkosti je pláž Lemonakia, Mykali, z ktorej dovidíte až na turecké pobrežie.

Viac informácii o plážach na Samose >

Kokkari, Samos, Grécko

Letovisko Kokkari (Zdroj: Canva.com)

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť

Na severnom pobreží, asi tak 10 kilometrov od hlavného mesta leží malebné letovisko – Kokkari. Vyhľadávajú ho všetky kategórie dovolenkárov. Nájdete tu krásne prostredie pre rodiny s deťmi, romantikov i aktívnych dovolenkárov. Pláže tvoria prevažne oblé kamene, no môžete si zájsť aj na neďalekú pláž Lemonakia s bielym pieskom.

Pythagorion ležiaci v juhovýchodnej časti ostrova je pokojným letoviskom s čulým prístavom. Do dnešných dní si uchováva vzhľad pôvodných krivolakých uličiek so zelenými kopcami v pozadí. Mesto pomenované na počesť známeho filozofa a matematika Pytagora je plné úchvatných pamiatok z čias antiky. Pozoruhodný je najmä ručne kopaný vodovod Eupalineion.

Fotografia z letoviska Pythagorion, Samos, Grécko

Fotografia z letoviska Pythagorion (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť

Z pestrej ponuky fakultatívnych výletov môžete skúsiť napríklad okruh ostrovom, počas ktorého spoznáte najvýznamnejšie historické pamiatky ostrova i typické horské dedinky.

Rovnako zaujímavá je i ponuka lodných výletov. Skúsiť môžete napríklad plavbu pozdĺž pobrežia so zastávkou na piesočnatej pláži Megali Laka. Plaviť sa môžete i na menší ostrov Patmos či do Turecka.

Pozostatky starobylého chrámu Heraion

Pozostatky starobylého chrámu Heraion (Zdroj: flickr/cc/shutter010)

 

Miestna kuchyňa

Okrem tradičných gréckych jedál je Samos preslávený receptom na moussaku a jedlami z čerstvo ulovených rýb a plodov mora. Ochutnajte čerstvé šťavnaté krevety v paradajkovej, cesnakovej a ouzo omáčke. V Samoskej kuchyni je častou ingredienciou kozacina. Typickým jedlom je skordato, čiže kozie stehno s cesnakom a zemiakmi, jedlo giorti je 12 hodín varená kozacina, ktorá sa podá počas sviatkov. Z bezmäsitých jedál odporúčame tekvicové koláče bourekia. Ochutnajte aj syr dermatotyri

Moussaka, Samos, Grécko

Tradičná moussaka (Zdroj: Canva.com)

 

Doprava

Na Samose si môžete požičať auto, bicykel, motorku i skúter a objavovať ostrov svojím vlastným tempom. Hlavné mesto Vathy spája s ostatnými mestečkami a dedinami autobusová doprava.

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

El. napätie: 220 V / 50 Hz. Takmer na celom ostrove sa používajú štandardné zásuvky európskeho typu. Doporučujeme si pri rezervácii ubytovania overiť, či nebudete potrebovať cestovný adaptér.