Samos - Základné informácie

Grécko

Samos

Lokalita v Grécku

 

Grécky ostrov Samos leží vo východnej časti Egejského mora, južne od mesta Chios, severne od Patmosu a Dodekanéz. Od pobrežia Malej Ázie ho delí úžina Mycale. História ostrova sa spája s menami slávnych osobností. Samos je rodiskom matematika a filozofa Pythagora, filozofa Epicura a astronóma Aristarcha.

Samotný názov prezrádza, že vás čaká dovolenka na večne zelenom ostrove s nádhernou prírodou. Slovo Samos v gréčtine znamená „Borovicový ostrov“. Už v minulosti sa ostrovu hovorilo Phillas, čo v preklade znamená „Listnatý ostrov“ alebo Parthenia, teda „Panenský ostrov“.

Samos bol od čias stredoveku bohatým a mocným mestským štátom. Už v tých časoch sa preslávil krásou a úrodnosťou viníc a výrobou kvalitných vín. Ostrov lemujú nádherné pláže. Východná časť je členitejšia s tajomnými zátokami pre romantikov. Okrem krásnej prírody, chutnej gastronómie a krásnych pláží ponúka ostrov zaujímavé historické pamiatky.

Samos je ostrovom krásnych pláží (Zdroj: flickr/cc/RomanK.)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 33 000
 • Hlavné mesto: Vathy
 • Jazyk: novogréčtina
 • Mena: Euro (EUR)

 

CENY NA SAMOSE

Samos patrí k cenovo dostupným gréckym ostrovom. Nie je síce najlacnejší, no rozhodne sa neradí medzi drahé destinácie. Samos používa v platobnom styku euro.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,85 €
 • Voda (1,5 l) = 0,60 €
 • 1 l mlieka = 1,25 €
 • 1 kg miestneho syra = 9,50 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 15 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 22 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5,50 €
 • Cola (0,33 l) = 0,75 €
 • Kapučíno = 2,25 €
 • Pivo = 2 – 2,50 €

Pohľad na ostrov Samos (Zdroj: pixabay/cc/KRiemer)

 

OČKOVANIE A CHOROBY NA SAMOSE

V populárnych dovolenkových letoviskách je zabezpečená základná zdravotná starostlivosť. V prípade vážnejších ťažkostí je pacient prevezený do väčšej nemocnice mimo ostrov. Doporučujeme pred cestou uzatvoriť kvalitné komerčné poistenie, ktoré hradí i prípadný prevoz.

Žiadne nadštandardné očkovanie sa od slovenských turistov nepožadujú. Prekontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

BEZPEČNOSŤ NA SAMOSE

Ostrov Samos má pomerne nízku mieru kriminality. Vyskytujú sa len drobné krádeže. Ak budete dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti, nemusíte sa ničoho obávať. Cenné veci si radšej uložte v hotelovom trezore. Nenechávajte osobné veci bez dozoru.

Viac informácií o plážach na Samose >

Krásna príroda na ostrove Samos (Zdroj: flickr/cc/wijnanders)

 

Aktuálnu bezpečnostnú situáciu na Samose nájdete na stránkach ministerstva zahraničných vecí.

DOKLADY NA SAMOSE

Cestovatelia zo SR môžu vstúpiť na ostrov Samos s platným občianskym preukazom prípadne cestovným pasom. Každý dovolenkár musí mať vlastný cestovný doklad vrátane detí každého veku. Nie je síce presne stanovená platnosť cestovného dokladu, no mali by ste si preveriť, či je cestovný doklad platný pri vstupe i odchode z krajiny.

 

DÔLEŽITÉ ČÍSLA NA SAMOSE

 

 • Polícia: 100
 • Hasiči: 199
 • Záchranná služba: 166
 • Všeobecná núdzová linka: 112
 • Pobrežná stráž: 108

Telefónna predvoľba na Samose je +30 22730.

 

POČASIE

Ostrov Samos má mierne podnebie so suchými letami a vlhkými zimami. Patrí k najslnečnejším miestam na svete. Letné teploty sa pohybujú okolo 30ºC. V júli a auguste môžu stúpnuť vysoko nad   túto hodnotu. V letnom období sa Egejské more ohreje na 25ºC. Horúčavy zmierňuje neustále vanúci vietor.

Viac informácií o počasí na Samose >

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Na severnom pobreží, asi tak 10 kilometrov od hlavného mesta leží malebné letovisko – Kokkari. Vyhľadávajú ho všetky kategórie dovolenkárov. Nájdete tu krásne prostredie pre rodiny s deťmi, romantikov i aktívnych dovolenkárov. Pláže tvoria prevažne oblé kamene, no môžete si zájsť aj na neďalekú pláž Lemonakia s bielym pieskom.

Pythagorion ležiaci v juhovýchodnej časti ostrova je pokojným letoviskom s čulým prístavom. Do dnešných dní si uchováva vzhľad pôvodných krivolakých uličiek so zelenými kopcami v pozadí. Mesto pomenované na počesť známeho filozofa a matematika Pytagora je plné úchvatných pamiatok z čias antiky. Pozoruhodný je najmä ručne kopaný vodovod Eupalineion.

Pýchou ostrova sú nádherné pláže rozprestierajúce sa na 150 kilometrov dlhom pobreží. Zastúpené sú pláže piesočnaté, kamenisté i zmesové. Za najkrajšiu pláž je považovaná Psili Amos v blízkosti letoviska Pythagorion. Pláž z jemného piesku je vďaka čistej vode a miernemu vstupu do vody obľúbeným miestom pre rodiny s deťmi.

Fotografia z letoviska Pythagorion (Zdroj: flickr/cc/gilia80 – busy, but back one day hopefully!)

 

VÝLETY

Z pestrej ponuky fakultatívnych výletov môžete skúsiť napríklad okruh ostrovom, počas ktorého spoznáte najvýznamnejšie historické pamiatky ostrova i typické horské dedinky. Rovnako zaujímavá je i ponuka lodných výletov. Skúsiť môžete napríklad plavbu pozdĺž pobrežia so zastávkou na piesočnatej pláži Megali Laka. Plaviť sa môžete i na menší ostrov Patmos či do  Turecka.

Pozostatky starobylého chrámu Heraion (Zdroj: flickr/cc/shutter010)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 V / 50 Hz. Takmer na celom ostrove sa používajú štandardné zásuvky európskeho typu. Doporučujeme si pri rezervácii ubytovania overiť, či nebudete potrebovať cestovný adaptér.