Kréta - Základné informácie

 

Juhovýchodne od Peloponézu sa rozprestiera najväčší grécky ostrov a zároveň piatym najväčším ostrovom v Stredozemnom mori - Kréta. Zelené nížiny sa striedajú s hornatými plochami, miestne pláže a more sú vychýrené, bohatá krétska história siaha až do 3. stor. p. n l. 

Kréta prekypujúca históriou je skvelá na rodinnú dovolenku spojenú s poznávaním. Ostrov sa považuje za kolísku európskej civilizácie a zároveň sa spája s mnohými bohmi gréckej mytológie. Vedeli ste, že náhorné plošiny na Kréte sú veľmi úrodné? Áno, práve tam sa pestujú olivy a hrozno, z ktorých sa vyrába ten najlahodnejší olej a víno.

Kréta má subtropickú klímu a suchý, hornatý charakter, pričom na južnej strane je vstup do mora trochu strmší ako na severnej.

Viac informácií o počasí na Kréte >

Kréta pláže

Pohľad na jednu z mnoha pláží na Kréte (Zdroj: Canva.com)

 

Najkrajšie pláže

Pláže na severe sú prevažne piesočnaté s miernym vstupom a pokojnejšou vodou, no o pár stupňov chladnejšou ako majú južné, kde je väčšinou vstup strmejší. Všetky krétske pláže sú verejné. Jednou z najkrajších je Elafonissi v Chanii s jemným pieskom ružovkastej farby a krištáľovo čistou vodou. Nájdete ju v južnej časti západnej Kréty.

Nasleduje rozľahlá piesočnatá pláž Falassarna v Chanii na západe s dobrými podmienkami na windsurfing.

Spomeňme aj: Vai Beach v Lassithi, Voulisma Beach v Lassithi, Preveli v Rethymno, Matala v Heraklion, Rodakino v Rethymno, Tymbaki v Heraklion, Istro Beach v Lassithi.

Viac informácií o plážach na Kréte >

Voulisma Beach

Voulisma Beach (Zdroj: Evangelos Mpikakis, unsplash.com)

 

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť

V hlavnom meste Heraklion ležiacom na severnom pobreží sa nachádzajú zaujímavé pamiatky ako benátska pevnosť zo 16. storočia, so strážnou vežou Koules, odkiaľ budete mať panoramatický výhľad na celé mesto, katedrála Agios Minas, námestia, fontány, múzeá (napríklad archeologické múzeum). 

Heraklion, Kréta, Grécko

Hlavné mesto Heraklion (Zdroj: Canva.com)

 

Za návštevu stojí mesto Chania s benátskymi hradbami, Rethymno s benátskou pevnosťou Fortezza, mešita či fontána Arimondi, pozostatky rímskeho mesta Gortys, palác Festos, kláštor Agia Triada zo 17. stor., mesto Preveli s kláštorom a plážou s rovnakým názvom, z prírodných krás napr. jaskyňa Melidoni.

Urobte si tiež výlet do starovekého mesta Knossos, ktoré bolo strediskom minojskej civilizácie a bývalé centrum kráľa Minóa s povestným Minóovým labyrintom. Začiatky minojskej kultúry sa datujú ešte do doby bronzovej (2 800 – 1 100 rokov pred Kristom).

minojský palác Knossos

Pohľad na minojský palác Knossos (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť

Celodenný výlet loďou do lagúny Balos a na pláž Elafonisi – z prístavu v meste Kissamos vás výletná loď odvezie na miesta s tým najjemnejším farebným pieskom a priezračnou tyrkysovou vodou. Ďaleko od civilizácie, tieto dve prekrásne prírodné pamiatky vám dokážu, že kúsok raja stále existuje. 

Neďaleký ostrov Spinalonga so smutnou históriou je od Kréty vzdialený len pár minút cesty loďou z mesta Elounda. Počas obdobia benátskej nadvlády bol ostrov odrezaný od Kréty (napriek spojenie cez polostrov) a vznikla na ňom obranná pevnosť. V roku 1902 sa grécka vláda rozhodla poslať na ostrov do izolácie všetkých s leprou, ktorá sa nedala liečiť. 

Navštívte najväčšiu roklinu v Európe Samaria. Táto 18 kilometrov dlhá turistická trasa vás bude udivovať na každom kroku. Panoramatické výhľady na hory z pohľadu turistu v rokline sa vám navždy vryjú do pamäte. Tunajší les je starý až tisíc rokov.

Roklina Samaria, Kréta, Grécko

Roklina Samaria (Zdroj: Canva.com)

 

S deťmi si môžete urobiť jednodňový výlet do vápencovej jaskyne Sfendoni s nenáročným terénom a odtiaľ sa presunúť na ovčiu farmu, kde si deti môžu vyrobiť vlastný syr, a potom si ho samozrejme aj zobrať so sebou.

V hlavnom meste Heraklion návštívte s deťmi akvárium Cretaquarium Thalassocosmos, kde najmenších potešia hlavne priateľské delfíny. Neďaleko mesta sa nachádza konská farma Finikia, kde si deti môžu zajazdiť na koňoch s výhľadom na hory v krásnej prírode. 

Viac informácií o zaujímavých miestach na Kréte >

Lagúna Balos, Kréta, Grécko

Lagúna Balos (Zdroj: Canva.com)

 

Doprava

Keďže Kréta je veľký ostrov s rozlohou takmer 2 000 km2, auto sa vám bude skutočne hodiť.Na ostrove je veľa požičovní áut, čo je dobre, pretože aj ceny sú konkurenčné. V Heraklione si viete prenajať malé auto už od 16 eur na deň, Škoda stojí napríklad 19 eur na deň. Do prístavov a známych turistických miest sa pohodlne dopravíte aj miestnymi autobusmi.

 

Miestna kuchyňa

S trochou nadhľadu by sa dalo povedať, že asi každá dedina na Kréte má svoj výnimočný druh kozieho alebo ovčieho syra. Ochutnajte napríklad syr graviera. 

Pri takej syrovej tradícii nie je prekvapivé, že obľúbené koláčiky v štýle pirohov kaltsounia, sú plnené syrom. Aj na Kréte nájdete jahňacie. To miestne je plnené zelenými listami stamnagathi. Jedlo gamopilafo sa zvyčajne podáva na svadbách, ale nájdete ho aj v tradičných tavernách. Pozostáva z ryže, ktorá sa pripravuje v mäsovom vývare, so štipkou citrónovej šťavy, masla stakovoutiro.

Kréta je tiež známa produkciou brandy Raki alebo Tsikoudia.