Karpathos - Základné informácie

Karpathos má bohatú a dlhú históriu vďaka jeho strategickej polohe. Pôvodný domov Titanov prešiel ako takmer všetky grécke ostrovy rôznymi nadvládami. Výrazne prosperoval v období Dórov, patril k aténskemu spolku, k Rhodosu, padol do rúk Rimanom a dokonca prináležal aj Kréte. Počas benátskej nadvlády bol Talianmi nazývaný „Scarpanto“. V 16. storočí po vojne Turkov a Benátčanov padol na 400 rokov pod nadvládu Turkov. Až od roku 1947 spolu s ostrovmi Kassos a Saria definitívne patrí Grécku.

Vetrom ošľahaný ostrov Karpathos, na ktorý ešte nedorazili hotelové reťazce a intenzívny cestovný ruch, leží na polceste medzi Krétou a Rhodosom. Je to miesto, kde na chvíľu zakotvia všetky lode, plávajúce okolo. Celé leto je plné folklórnych festivalov, koncertov a divadelných predstavení v každej časti ostrova.

pláž Apella Karpathos Grécko

Pláž Apella (Zdroj: Canva.com)

Ostrov je plný kontrastov. Približne na 50 km, ktoré turista prejde z juhu na sever, sa striedajú úrodné zelené roviny a divoké pínie. Niekde sa krajina odrazu mení na skaly porastené suchými nízkymi trávami a prejde do úseku, kde zvodidlami v zákrute sú len bodliaky či mach. A ten fascinujúci obraz končí divokou nehostinnou sivou krajinou.

Dedinky a usadlosti sú častokrát ukryté tak, že z mora ich ani nevidno – aj kvôli nájazdom pirátov v minulosti. Každý dom je ako malé múzeum – vyzdobené krajkami, dečkami, dekoráciou, s farebnými fasádami, ozdobnými balkónmi a upraveným dvorčekom. V domoch sú typické tri schodíky, po ktorých sa vystupovalo na tzv. „soufas“ a „panosoufi“. Soufas bolo miesto na spanie, panosoufi priestor na šatstvo. V domoch nikdy nechýbajú fotografie rodičov a prarodičov. Všetko má svoje špeciálne pomenovanie, niekedy sa rovnaká vec volá v každej dedine inak.

Najkrajšie pláže ostrova Karpathos

Lákadlom Karpathosu je nepochybne 160 km nepreplnených pláží. Kamienkové s ploskými kameňmi, okruhliakové, s hrubším či jemným pieskom, popretkávané nádhernými scenériami skalnatých prírodných zálivov, kde končia skaly priamo v mori.

Len zopár názvov: Kyra Panagia – najznámejšia pláž s červenou kupolou kostolíka, Afiarti – raj pre surfistov, Apella – gýčový tyrkys lemovaný žiarivo bielymi kamienkami, pláž Achata, 2 km piesčitá pláž Xenonas v Pigadii, Finiki či malebný Lefkos s niekoľkými rôznymi zálivmi. Tu si vychutnáte slnečný kúpeľ so slaným morským vánkom s divokou scenériou drsných skál a jaskýň. Bez davov turistov.

pláž Achata Karpathos Grécko

Pláž Achata (Zdroj: Canva.com)

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo treba vidieť

Ostrov Karpathos je scénicky úžasný a symbolicky rozdelený na dve časti – južnú a severnú. Akousi pomyselnou deliacou hranicou je Kali Limni (1215 m n.m.), najvyššia hora súostrovia Dodekanéz.

Rozdielni sú aj ostrovania – hrdí severania vás síce akceptujú, ale nesklonia hlavy pred turistami. Sú zmierení so svojim neľahkým životom v horách a nekompromisne ho prenášajú aj na svojich potomkov. Modernejší južania sú síce rozcestovaní po celom svete, avšak každé leto prichádzajú so svojimi deťmi do rodného kraja v snahe nájsť im životného partnera práve odtiaľto.

Severný cíp ostrova je hornatý, takmer neúrodný a jeho hlavné sídlo – Olympos je najunikátnejšou dedinou v celom Grécku. Tunajšie tradície a folklór sú magnetom pre turistov. Hudba a folklór je prúdiacou krvou Karpathosu. Hudobné nástroje, piesne, tance ... celé leto je plné folklórnych festivalov, koncertov, divadelných predstavení v každej časti ostrova. Asfaltová cesta do Olymposu bola dokončená len teraz v lete. Takže okrem džípov môžete tento kus ostrova objavovať už aj na motorke. Ďalšou možnosťou je trasa cez more. Loď pohodlne zavezie turistov do prístavu Diafani a odtiaľ autobusom do malebného Olymposu.

Dedina Olympos Karpathos

Dedina Olympos (Zdroj: Canva.com)

V južnej časti ostrova žije väčšina ostrovanov. Mnohí z nich sa na ostrov vrátili v 70. a 80. rokoch minulého storočia ako potomkovia emigrantov z USA, Austrálie, Egyptu či Sudánu. A zarobené peniaze práve tu investovali do pozemkov, domov a zveľadenia svojho ostrova. Vybudovali kostoly, školy, nemocnice, centrá kultúry i celé dediny. Nikde inde sa nestretnete s tak silným lokálpatriotizmom ako na Karpathose.

V tejto časti ostrova si našlo miesto aj hlavné mesto – Karpathos. Domáci i turisti ho však poznajú pod názvom Pigadia (pigadi v gréčtine znamená studňa). Stále sa rozrastajúce centrum obchodu i ostrovnej kultúry je aj hlavným prístavom, má šarm a osobité čaro. Nedá sa nespomenúť viac ako 2 km dlhú pláž Xenonas a mnoho možností ubytovania i zábavy popretkávané históriou. Hlavná cesta z Pigadie smerom na západ vedie cez malebné horské dedinky a končí v dedine Arkasa.

Južnejšie za zmienku stojí turistické letovisko Amoopi či Afiarti – raj pre surferov. Najjužnejším bodom ostrova je mys Kastelo, severnou hranicou je ostrovček Saria (23 km2) – hornatý, tvorený hlavne vápencovými skalami a starovekými ruinami.

letovisko Amoopi Karpathos Grécko

Pohľad na letovisko Amoopi (Zdroj: Canva.com)

Smerom na sever od Arkasa sa nedá minúť Finiki – známe tavernami s čerstvými rybami a morskými potvorami. Severnejšie od Finiki sa cesta stočí do vnútrozemia s dedinkami Pyles, Othos, Aperi, Volada.

Západná strana Karpathosu so zeleným skalnatým pobrežím ponúka zhora pohľad na malebné pláže dosiahnuteľné len loďou.

Zaujímavé aktivity - čo treba zažiť

Nočná Pigadia – večerný výlet autobusom do hlavného mesta. Podvečer odchod z Lefkosu, príchod do Pigadie – voľný čas spojený s možnosťou nákupov, prechádzok po meste či posedenia v niektorej z miestnych reštaurácií / barov.

nočná Pigadia Karpathos

Nočná Pigadia (Zdroj: Canva.com)

Tri pláže – plavba loďou k trom najkrajším plážam na východnom pobreží – Agios Ioannis, Apella a Achata. Kapitán lode vám pripraví barbeque a chutné špeciality naservíruje na drevených stoloch na pláži. OLYMPOS – celodenný výlet do „živého múzea Grécka“. Výlet začína v Pigadii a pokračuje plavbou loďou do prístavu Diafani. Z prístavu vyvezie turistov autobus kľukatými cestičkami do dedinky Olympos. Pri ceste späť zastávka v Diafani na kúpanie či neskorý obed.

Saria – výlet začína plavbou z Pigadie. Loď sa pristaví na 10 min. v Diafani a v prístave dedinky Olympos, cesta pokračuje do zálivu Palatia. Po príchode na Sariu turistika do Argosu, až sa dostanete ku kaplnke Sv.Zachariáša s panoramatickým výhľadom na záliv Palatia.

Miestna kuchyňa

Kuchyňa Karpathosu kombinuje tradičné grécke jedlá a ostrovné špeciality. Jedným z najtypickejších jedál ostrova sú čerstvé ručne šúľané cestoviny s kozím syrom a opraženou cibuľkou makarounes, z mäsa ochutnajte ofto, jedlo z kozieho mäsa pripraveného v tradičnej uhlíkovej peci, rybu skaros, ktorá je typická pre Karpathos, sézamové krúžky psilokoulouro, ktorých príprava vraj trvá tri dni. Z dezertov ochutnajte šišky loukoumades poliate miestnym medom. 

Čerstvé cestoviny makarounes s kozím syrom, Karpathos, Grécko

Čerstvé cestoviny makarounes s kozím syrom (Zdroj: Canva.com)

Doprava

Najlacnejší spôsob prepravy po ostrove sú miestne autobusy. Hlavná autobusová stanica sa nachádza v meste Pigadia a linky spájajú mesto s ďalšími dedinkami či plážami na ostrove. 

V meste Pigadia si v požičovniach môžete prenajať auto či skúter.