Kos - Základné informácie

Grécko

Kos

Lokalita v Grécku

 

Ostrov Kos leží v juhovýchodnej časti Egejského mora v súostroví Dodekany neďaleko tureckého pobrežia. Ostrov je prispôsobený návštevníkom, po celom ostrove sú vybudované turistické chodníky, vďaka ktorým sú dobre prístupné nespočetné pamiatky a turisticky obľúbené miesta. Ostrov je známy ako rodisko známeho lekára Hippokrata.

Viac informácií o počasí na ostrove Kos >

 

Pláže

Keď sa povie dovolenka v Grécku, určite k tomu patria aj krásne pláže a inak tomu nebude ani na ostrove Kos. Najviac zastúpené sú piesočnaté pláže s čistou vodou. Môžete spoznávať pekný podmorský svet, no potápanie s kyslíkovou fľašou je zakázané, pre ochranu archeologických pozostatkov. K najkrajším plážam patria: Mastichari Beach 27 km južne od hlavného mesta, Paradise 30 km južne od hl. mesta, Lambi 3 km severne od hl. mesta, Kefalos Beach 40 km západne od hl. mesta, Agios Stefanos 35 km južne od hl. mesta, Thermes 12 km južne od hl. mesta, Camel Beach 30 km juhozápadne od hl. mesta, Kardamena Beach 30 km juhozápadne od hl. mesta.

Viac informácií o plážach na ostrove Kos >

 

Zaujímavé miesta 

Hlavným mestom ostrov je mesto Kos, ktorého história siaha až do 4. storočia pred n. l. Vyhľadávanou pamiatkou je prvá nemocnica tzv. Asklépion, ktorú založil  Hippokrates  či jeden z najstarších stromov v Európe tzv. Hippokratov platan na námestí Platanov. Na juhovýchode ostrova sa tiahne najvyššie pohorie Dikeos, prezrieť si môžete aj termálne pramene alebo si urobiť výlet na neďaleký ostrov Nisyros južne od Kosu. Vznikol sopečnou činnosťou, dnes je tu vyhasnutý kráter, do ktorého sa môžete vybrať.

Viac informácií o zaujímavých miestach na ostrove Kos >


Nemocnica Asklépion (Zdroj: flickr/cc/DorothyBloom)