Lesbos - Základné informácie

Tretím najväčším gréckym ostrovom je Lesbos, ktorý leží v severovýchodnej časti Egejského mora. Ostrov sa spája so známou starogréckou poetkou Sapfó, ktorá sa narodila a žila na ostrove, a písala tu erotickú poéziu. Aj názov ostrova pochádza zo starogréckeho slova „lesvia“, ktorým sa označovala láska ženy k žene. Vďaka pomerne kontroverznej histórii zrejme nie je u nás ostrov až taký známy, no pravdou je, že to aj skvelé miesto na dovolenku s deťmi. Netreba sa báť, stačí len zahodiť zábrany a navštíviť nové miesta.

pobrežie okolo mesta Molyvos, Lesbos, Grécko

Pobrežie okolo mesta Molyvos (Zdroj: Canva.com)

 

A teda že Lesbos má naozaj čo ponúknuť. Patrí medzi väčšie ostrovy, a je zasadený v severnej oblasti Egejského mora, veľmi blízko tureckého pobrežia. Ostrov si však zachováva svoj výsostne grécky ráz. Väčšinu jeho územia zaberajú zelené pahorky. Všade kam pôjdete, uvidíte idylické dedinky na pobreží. Písala o nich aj samotná Sappho. Heslom ostrova Lesbos by mohlo byť: pokoj. To z neho robí ideálne miesto na dovolenku pre rodiny s deťmi, ale aj pre seniorov.

Pomalý grécky štýl života cítiť na každom kroku. Gréci radi oddychujú a vychutnávajú si život. Inak to nie je ani na tomto ostrove. Vďaka jeho atmosfére sa vám podarí spomaliť, odpútať sa od  stresu každodenného života, a skvele si oddýchnuť.

 

Počasie 

Počasie praje dovolenkárom až do konca októbra. Na Lesbose začína sezóna už v máji, a končí až koncom októbra. Prímorská klíma a Egejské more, ktoré si zachováva sviežu teplotu do 25 stupňov Celzia aj počas leta, robia z Lesbosu obľúbenú destináciu pre všetkých, ktorí neholdujú extrémne horúcim teplotám.

 

Najkrajšie pláže 

370 km dlhé pobrežie ostrova Lesbos ponúka divoké i organizované pláže s bohatými službami a športovými aktivitami. Platená pláž je len pri hlavnom meste. Mnoho z nich bolo ocenených Modrou vlajkou. K najkrajším patria: Agios Isidoros, Kagia, Mytilene, Kamopos, Skala Kalloni, Nifidas, Petra, Vatera.

Viac informácií o plážach na ostrove Lesbos >

Pláž Skala Kalloni, Lesbos, Grécko

Pláž Skala Kalloni (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť

Zaujímavosťou ostrova je tzv. Geopark, ktorý je dnes zapísaný do zoznamu UNESCO. Ide o milióny rokov staré skameneliny stromov v západnej časti ostrova. 

Ak vás láka história, nevynechajte Mytilénsku pevnosť v hlavnom meste Mytilini (Mytilény), mestečko Molyvos so stredovekou históriou a kamennými domčekmi s červenými strechami.

Zaujímavé sú aj horúce pramene po celom ostrove ako napr. Loutropoleos v oblasti nazývanej Thermi, ktorá je známy už od antiky, či pozostatky rímskeho akvaduktu Kamares v mestečku Moria.

Oplatí sa tiež návšteva historického mestečka Petra s kláštorom Panagia Glykofilousa postaveným na skale nad mestečkom. Nesmiete obísť ani kláštor v Taxiarches, na vidieku neďaleko od hlavného mesta. 

Viac informácií o zaujímavých miestach na Lesbos >

Hlavné mesto Mytilini Hlavné mesto Mytilini (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť

Návštevu historického mesta Molyvos, a majestátneho hradu na pohorí, si môžete spríjemniť jazdením na koni na rozľahlom ranči pri meste Molyvos. Aj samotné hlavné mesto Mytilini veľa ponúka, cez nakupovanie až po nočnú zábavu.

Pokoj a veľký výber pláží s piestom alebo jemnými kamienkami z ostrova robia ideálnu destináciu aj pre deti. Vstup do mora je plynulý, a mnoho pláží má aj modrú vlajku (napríklad Anaxos Beach, Melinta Beach či Geras Beach).

Pevnosť nad mestom Molyvos, Lesbos, Grécko

Pohľad na pevnosť nad mestom Molyvos (Zdroj: Canva.com)

 

Doprava

Lesbos s rozlohu 1 633 štvorcových kilometrov patrí k väčším ostrovom, no počas dovolenky ho poľahky preskúmate celý, ak si prenajmete auto. Rodinný sedan vás vyjde približne na 30 eur na deň. Ak sa chystáte na menšie vzdialenosti, vystačíte si aj s bicyklom. Vedeli ste, že za hodinku a pol sa z prístavu hlavného mesta dostanete pravidelnou lodnou linkou do tureckého prístavného mestečka Ayvalik? 

 

Miestna kuchyňa

Lesbos sa môže pochváliť produkciou výborného olivového oleja, ktorý môžete ochutnať napríklad so slanými ančovičkami. Typické jedlá pozostávajú z rýb a morských plodov. Známe sú napríklad sardinky zo zálivu Kalloni, ale aj krevety s paradajkovou omáčkou, fetou a bylinkami. Hladní určite nezostanú ani milovníci vegetariánskych jedál, zeleniny pripravenej na grile, panvici či čerstvých šalátov dochutených bylinkami, olivovým olejom a fetou si na Lesbose užijete dosýtosti v ktorejkoľvek taverne. 

Ochutnajte tiež miestne víno a ouzo, dezerty s miestnymi džemami a medom.