Kalymnos - Základné informácie

Grécko

Kalymnos

Lokalita v Grécku

 

Grécky ostrov Kalymnos leží v juhovýchodnej časti Egejského mora, západne od polostrova Bodrum, medzi ostrovom Kos a Leros. V počte obyvateľov obsadil tretiu priečku v súostroví Dodekanézy, hneď za ostrovom Kos a Rhodos. Patria k nemu tiež malé ostrovy Pserimos, Telendos, Kalolimnos a Pláti.

Kalymnos sa na prvý pohľad líši od ostatných gréckych ostrovov. Príroda vymodelovala masívne skalné útvary tiahnúce sa po celom pobreží so zelenými oázami a pokojnými zákutiami. Západné pobrežie tvoria malebné zátoky, nádherné pláže a malé dedinky. Východná časť sa môže zdať pomerne pustá, no nájdete tu jeden skutočný skvost. Skaliská ukrývajú pomarančové údolie známe ako Vathi. Ostrov ponúka výborné podmienky na horolezecké výstupy a tiež na poznávanie podmorského sveta.

Hlavné mesto Pothia (Zdroj: flickr/cc/Bichoes)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 16 180
 • Hlavné mesto: Pothia
 • Jazyk: novogréčtina
 • Mena: Euro (EUR)

 

CENY NA KALYMNOSE

Ceny sú vo všeobecnosti vyššie ako u nás. Priplatíte si za nápoje v baroch, hlavne za tie alkoholické. Lacnejšie nakúpite v supermarketoch alebo na malých trhoch. V platobnom styku sa používajú eurá.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1 €
 • Voda (1,5 l) = 0,70 €
 • 1 l mlieka = 1 €
 • 1 kg miestneho syra = 6,50 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 7 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 15 €
 • Cola (0,33 l) = 1,20 €
 • Kapučíno = 2,60 €
 • Pivo = 3 – 3,50 €

Jedna z pláží na ostrove Kalymnos (Zdroj: flickr/cc/Don´t Worry... Be Happy!)

 

OČKOVANIE A CHOROBY NA KALYMNOSE

Zdravotná starostlivosť je zrovnateľná s inými gréckymi ostrovmi. V dovolenkových strediskách je ľahko dostupná lekárska starostlivosť. Doporučujeme pred cestou uzatvoriť cestovné poistenie, ktoré kryje liečebné náklady.

Pred cestou na ostrov Kalymnos nemusíte absolvovať žiadne nadštandardné očkovania. Skontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

BEZPEČNOSŤ NA KALYMNOSE

Bezpečnostná situácia je stabilne dobrá. Vyskytuje sa len drobná kriminalita. Doporučujeme si vyhotoviť kópiu dokladov a zvýšiť pozornosť na frekventovaných miestach. Cenné veci si starostlivo uschovajte a osobnú tašku noste tak, aby ste na ňu videli.

 

Aktuálnu bezpečnostnú situáciu nájdete na stránkach ministerstva zahraničných vecí.

DOKLADY NA KALYMNOSE

Na ostrov môžete cestovať na základe predloženia platného občianskeho preukazu alebo cestovného pasu. Každý občan SR vrátane detí musí mať svoj vlastný cestovný doklad. Jeho platnosť musí byť minimálne počas trvania dovolenky.

Kláštor Agios Savas (Zdroj: flickr/cc/Iglyras)

 

DÔLEŽITÉ ČÍSLA NA KALYMNOSE

 

 • Polícia: +30 22430 28302
 • Turistická polícia: +30 22450 22218
 • Nemocnica Kalymnos: +30 22433 61900
 • Letisko Kalymnos: +30 22430 59370

Telefónna predvoľba na Kalymnose je +30 22430 .

 

POČASIE

Podnebie je stredomorské s teplými slnečnými letami a miernymi daždivými zimami. Priemerná teplota vo februári sa pohybuje okolo 9,5ºC a v júli okolo 25,5ºC. Najteplejšie obdobie je od júna do polovice septembra. Vtedy sa teploty môžu vyšplhať až na 35ºC.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Pothia, pôvodne malá rybárska dedinka, sa sformovala do rušného letoviska. Dnes je hlavným mestom ostrova a významnou prístavnou križovatkou. Historické centrum si uchováva pôvodný vzhľad s kľukatými uličkami, taverničkami a historickými pamiatkami. Nad mestom sa týči kostol Chrisocheria, ktorý postavil rád johanitov. Navštíviť môžete archeologické alebo námornícke múzeum.

K najnavštevovanejším miestam ostrova patrí letovisko Massuri. Pôvodné domčeky sú rozmiestnené vo svahu pripomínajúcom amfiteáter. Či už ste v letovisku ubytovaní alebo ste si vyrazili len na výlet, zamierte na tunajšiu nádhernú pláž s výhľadom na ostrov Telendos. K dispozícii sú všakovaké vodné atrakcie.

Kantuni je menšie letovisko, kde si užijete viac pokoja než rušnej zábavy. Nemusíte mať však obavy, i tu nájdete rušné bary plné dovolenkárov i miestnych. Hlavnou atrakciou je kláštor sv. Stavrosa. Postavený je na skale nad letoviskom. V nočných hodinách je dômyselne osvetlený.

Pohľad na mestečko Massuri (Zdroj: flickr/cc/Mikey Bean)

 

VÝLETY

Medzi najobľúbenejšie fakultatívne výlety patrí okruh ostrovom. Nastúpite na autobus, ktorý vás prevedie ostrovom a spoznáte tie najzaujímavejšie miesta Kalymnosu. Uvidíte napríklad hlavné mesto Pothia, kláštor Agios Savas, údolie Vathi či Vlyhadie. Rovnako vyhľadávané sú lodné výlety po okolitých ostrovoch Pserimos a Plati spojené s kúpaním a obedom na lodi. Nechýba ponuka rôznych potápačských výprav. Dobrodružné povahy môžu skúsiť turistiku či dokonca horolezectvo.

Ostrov ponúka výborné podmienky na horolezecké výstupy (Zdroj: flickr/cc/Mikey Bean)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 V / 50 Hz.

Voda z vodovodu je pitná, no chutí trochu horko. Na pitie je lepšie používať vodu balenú vo fľašiach.