Thassos - Základné informácie

 

Thassos je najsevernejším ostrovom ležiacim v Egejskom mori. Tento grécky ostrov sa nachádza asi 7 kilometrov od gréckej pevniny a 20 kilometrov juhovýchodne od Kavaly. Ostrov má zaoblený tvar bez výraznejších zátok a polostrovov. Mierne hornatý terén sa zvyšuje smerom do stredu ostrova. Východnú časť pokrývajú husté borovicové lesy.

Ostrov Thassos je považovaný za jeden z najzelenších gréckych ostrovov. Okolitá krajina je ideálna pre pešiu turistiku s cestami vedúcimi k vodopádom, jazerám, hradným zrúcaninám a jaskyniam. Pobrežie lemujú nádherné pláže obmývané smaragdovým morom. Thassos si uchováva prírodné bohatstvo rovnako ako vzácne historické pamiatky prevažne z obdobia antiky. Horské dediny vo vnútrozemí majú tradičnú architektúru s kamennými domčekmi a dláždenými uličkami.

Pohľad na ostrov Thassos

Pohľad na ostrov Thassos (Zdroj: flickr/cc/valentin.todorov)

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu Thassos

Základné informácie

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 13 770
 • Hlavné mesto: Thasos (Limenas Thasou)
 • Jazyk: novogréčtina
 • Mena: Euro (EUR)

 

Ceny na Thassose

Na gréckom ostrove Thassos sa v platobnom styku používa euro. S výmenou peňazí tak nebudete mať žiadne starosti. V porovnaní s ostatnými ostrovmi patrí k tým lacnejším.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1 €
 • Voda (1,5 l) = 0,65 €
 • 1 l mlieka = 1,45 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 12,50 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 20 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5 €
 • Kapučíno = 2,75 €
 • Pivo = 2,50 €

Fotografia z dedinky Theologos

Fotografia z dedinky Theologos (Zdroj: flickr/cc/Nikodem Nijaki)

 

Očkovanie a choroby

Medzi Slovenskou republikou a Gréckom vrátane ostrovov platí dohoda o poskytovaní bezplatnej starostlivosti v nevyhnutných prípadoch. Dohoda platí len v štátnych zariadeniach. Bohužiaľ, nie všetky nemocnice rešpektujú túto dohodu a vyžadujú platbu v hotovosti hneď po ošetrení. Odporúčame preto pred dovolenkou uzatvoriť kvalitné poistenie v komerčnej banke.

Žiadne nadštandardné očkovanie sa pred vstupom do krajiny nepožaduje. Prekontrolujte si platnosť očkovaní podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

Bezpečnosť na Thassose

Ostrov Thassos má dlhodobo nízku kriminalitu. Tak ako v iných dovolenkových destináciách i tu si musíte dať pozor na drobných „zlodejíčkov“. Na turisticky frekventovaných miestach zvýšte pozornosť. Cenné predmety a väčšiu hotovosť radšej nechajte v hotelovom trezore.

Príroda na ostrove Thassos

Príroda na ostrove Thassos (Zdroj: flickr/cc/wallygrom)

 

Je bezpečné cestovať Thassos v čase Korony?

Doklady na Thassos

Pre vstup na ostrov Thassos platia rovnaké podmienky ako do celého Grécka. Postačí ak máte platný občiansky preukaz, prípadne cestovný pas. Skontrolujte si, či je cestovný doklad platný počas celej dĺžky pobytu na ostrove. Deti musia mať vlastný cestovný doklad bez výnimky veku.

 

Cestovné doklady Thassos

Dôležité čísla

 • Polícia: 100
 • Turistická polícia: (0030) 25930 23111
 • Prvá pomoc: 166
 • Hasiči: 199  
 • Núdzová linka: 112
 • Pobrežná stráž: 108

Telefónna predvoľba na Thassose je +0030.

 

Počasie

Podnebie je typicky stredomorské s teplými suchými letami a vlhkými miernymi až chladnými zimami. Blízkosť pevniny má však výraznejší vplyv na počasie. Prejavuje sa to vo väčších rozdieloch medzi dennými a nočnými teplotami a letnými a zimnými teplotami. Priemerné zimné teploty sa pohybujú okolo 9 ºC a letné okolo 28 ºC. More sa v letnom období ohreje na 25 ºC.

Viac informácií o počasí na Thassose >

 

Najkrajšie pláže 

Menšie i rozľahlé, so zázemím i divokejšie, piesočnaté i kamienkové - na Thassose si máte z čoho vyberať. Na Thassose sú nádherné pláže s priezračným morom. Za najkrajšiu sa považuje tzv. Golden Beach známa tiež ako Chrissi Ammoudia. Nachádza sa 12 km západne od mesta Limenas a južne od pláže Makriamos. Pláž má zlatistý piesok, plytký vstup do mora a bujnú vegetáciu v okolí. Medzi najpopulárnejšie pláže môžeme zaradiť aj Marmara, Aliki, Trypiti, Paradise, La Scala, Pachis, Notos. 

paradise beach thassos grécko

Pláž Paradise (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť

Limenas Thasou alebo len skrátene Thasos je hlavné a súčasne najväčšie mesto ostrova. Mesto postavené na severozápadnom pobreží má dva prístavy. Ideálne miesto na podnikanie výletov, ale tiež oddych na krásnych plážach a prechádzky starobylými časťami mesta. Nájdete tu vzácne historické pamiatky ako napríklad trhovisko Agora, antické kamenné divadlo, Apolónov chrám či archeologické múzeum.

Na úpätí masívu Ypsarion sa nachádza malebná horská dedinka Theologos. Jedna z najstarších dediniek Grécka prešla pred rokmi rekonštrukciou. Bola vyhlásená za autentickú grécku dedinku. Domy sú postavené z lomového kameňa a pokryté bridlicovou krytinou.

Theologos thassos grécko

Bridlicové strechy v dedinke Theologos (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť 

Z ponuky fakultatívnych výletov si môžete vybrať napríklad okruh ostrovom, počas ktorého spoznáte tie najzaujímavejšie miesta ostrova. Uvidíte napríklad prameň lásky v dedinke Panagia, byzantský kláštor Archangelos a mnohé antické pamiatky.

Môžete tiež skúsiť jeep safari do vnútrozemia. Vydáte sa k najvyššej hore ostrova Ypsarion, do dedinky Kastro a k jazeru Maries. V obľube sú i rôzne plavby po pobreží.

Pozostatky antickej Agory v Limenas Thasou

Pozostatky antickej Agory v Limenas Thasou (Zdroj: flickr/cc/Ioannis Epicurean)

 

Doprava 

Ostrov Thassos nemá vlastné letisko. Najčastejší spôsob prepravy je letecky na letisko Alexandra Veľkého na okraji mesta Kavala, odtiaľ do prístavu v meste Kavala a loďou na Thassos. Kavala a Keramoti sú jediné dva prístavy pevninského Grécka, s ktorými má ostrov Thassos pravidelné spojenie trajektom. 

Po ostrove môžete cestovať autobusmi, ktoré spájajú centrálnu autobusovú stanicu v Limenase s jednotlivými časťami ostrova. Počas leta sú 2x denne pridané spoje medzi obľúbenými letoviskami Skala Potamias, Skala Panagias, Makriammos a mestom Thassos. Môžete si tiež prenajať auto, motorku, alebo rezervovať privátny transfer. 

skala potamias thassos grécko

Pohľad na Skala Potamias (Zdroj: Canva.com)

 

Miestna kuchyňa

Bouyourdi je rýchle predjedlo zo syru feta, ktorého plátky spolu s inými mäkkými syrmi, čerstvými paradajkami, nakrájanou paprikou, olivovým olejom a čiernym korením sa vložia do hlineného hrnca. Takto pripravené syry stačí vložiť do horúcej rúry a nechať roztopiť a chute prepojiť. 

Z lokálnych špecialít ochutnajte Kolios "Gouna". Na Thassose makrelu pripravujú tak, že ju rozrežú po celom obvode, aby sa dala otvoriť v jednom kuse. Rybu jemne osolíme, zaúdia a potom upečú, čím jej dodajú zaujímavú zmes chutí chuť. 

Pitarakia sú taštičky z plátkov cukety, ktoré skrývajú roztopený syr. Namáčajú sa v múke s mätou a korením, rýchlo opražia a podávajú. Ideálne, ak si k nim doprajete aj pohárik ouzo alebo tsipouro. 

pitarakia thassos grécko

Taštičky pitarakia (Zdroj: Canva.com)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

El. napätie: 220 V / 50 Hz.

Na ostrove platí zákaz fotografovania vojenských objektov a interiérov kostolov.

Pri návšteve sakrálnych stavieb treba byť primerane oblečený.