Olympská riviéra - Základné informácie

Grécko

Olympská riviéra

Lokalita v Grécku

 

Olympská riviéra je časť pobrežia v južnej časti regiónu Pieria, v celkovej dĺžke asi 70 kilometrov. Pieria je najmenšou regionálnou jednotkou v rámci kraja Makedónia v severnej časti Grécka. Najvyšším bodom je hora Olymp, ktorá je spájaná s bohatou mytológiou starovekého Grécka.

Pohľad na more z pláže

Pohľad na more z pláže (Zdroj: flickr/cc/Nenad)

 

Olympská riviéra je najčastejšie spájaná s nádhernými piesočnatými plážami a prírodnými krásami. Výhodou veľkých pláží je, že nebývajú preplnené. K najpopulárnejším patria pláže Olympic Beach a Paralia, ktoré sú vzájomne prepojené dobre osvetlenou a udržiavanou promenádou s cyklotrasou. Tieto pláže sú obľúbené nielen pre jemný piesok, ale i čistotu mora. Olympic Beach je pravidelne oceňovaná cenou kvality Modrá vlajka.

Ukážka architektúry naOlympskejriviére

Ukážka architektúry na Olympskej riviére (Zdroj: flickr/cc/vladan ivanovic)

 

Piesočné pláže sú tiež v okolí Leptokaria alebo malé letovisko Nei Pori. Okrem piesočných pláží sú miestami aj kamienkové, hlavne v oblastiach Litochoro a Platamonas. Pláže na Olympskej riviére sú bezpečné, s teplou vodou a zvlášť vhodné pre rodiny s deťmi.

Viac informácií o počasí na Olympskej riviére >

Obľúbená pláž Olympicbeach

Obľúbená pláž Olympic beach (Zdroj: flickr/cc/Tery & Vitor Tavares Mendes)

 

Pobrežie na Olympskej riviére je lemované miestnymi tavernami, reštauráciami a barmi. Prostredie ponúka množstvo príležitostí na outdoorové akvitity. Okrem vodných športov sú obľúbené pešia aj cyklo turistiky a túry na bájny Olymp.

Túra na bájny Olymp

Túra na bájny Olymp (Zdroj: flickr/cc/George Terezakis)

 

Čo vidieť na Olympskej riviére

Neoficiálnym centrom Olympskej riviéry je Katerini s bohatým nočným životom. Nájdete tu typickú grécke mesto s tradičnými trhmi.

Centrum mesta Katerini

Centrum mesta Katerini (Zdroj: flickr/cc/EUROPEAN MOBILITY WEEK)

 

Túra na horu Olym z dedinky Litochoro je súčasťou európskej turistickej trasy E4. Cestou sa môžete kochať krásami prírody a miestnej krajiny. Autom sa možno dostať trochu vyššie na Prioni a odtiaľ vystúpať na vrchol. Najvyššie miesto leží 2917 metrov nad morom. Ak chcete prejsť trasu celú, budete potrebovať dva dni a prenocovanie na polceste.

Mesto Litochoro, v prekladedoslova "Kamenná dedina"

Mesto Litochoro, v preklade doslova "Kamenná dedina" (Zdroj: flickr/cc/Norbert Banhidi)

 

Na úpätí Olympu sa nachádza archeologický park a múzeum v starobylom meste Dion. V auguste sa tu koná festival Olympských hier, ktorých hlavným dejiskom je obnovené antické divadlo.

Makrigialos je prímorská dedinka s rozsiahlou priesočnou plážou ocenenou Modrou vlajkou. Pre túto oblasť je typická kopcovitá krajina s krásnymi výhľadmi na záliv. Miestnymi špecialitami sú ustrice a slávky, v Makrigialo je jedna z najvýznamnejších mušlích fariem v Grécku.

Viac informácií o plážach na Olympskej riviére >

Pláž v letoviskuMakrigialos

Pláž v letovisku Makrigialos (Zdroj: flickr/cc/Signe Karin)

 

Zrúcanina hradu Pydna je unikátnou historickou pamiatkou na pobreží. Pozostatky sa datujú do šiesteho až siedmeho storočia. V blízkosti sú krásne piesočné pláže, tiež s ocenením Modrá vlajka.

Viac informácií o výletoch na Olympskej riviére >

Ak máte radi pláže, ktoré nie sú preplnené, skúste napr. pláž Plaka

Ak máte radi pláže, ktoré nie sú preplnené, skúste napr. pláž Plaka (Zdroj: flickr/cc/Than Os)

COVID-19 Garancia