Peloponéz - Základné informácie

 

Peloponéz je polostrovom na juhu gréckej pevniny, ku ktorému patria aj malé ostrovy na južnom mesínskom pobreží. Pripomína skôr ostrov, pretože ho od pevniny delí umelo vytvorený Korintský prieplav.  Vedeli ste, že v minulosti sa nazýval Morea? Tento názov pochádza ešte z čias nadvlády Osmanskej ríše a v hovorovej reči sa používa doteraz.

Najväčšie mesto je Patras a celá oblasť Peloponézu je veľmi bohatá na históriu a mytológiu. Povrch ostrova je prevažne hornatý, lemovaný pekným plážami a hájmi plnými citrusov, olív či fíg.

Dovolenku na Peloponéze si užijú všetci tí, ktorí chcú nielen ležať na pláži, ale aj spoznávať zaujímavé a antické miesta, ktorých je to mnoho. 

Viac informácií o počasí na polostrove Peloponéz >

Pohľad na najväčšie mesto Patras

Pohľad na najväčšie mesto Patras (Zdroj: Canva.com)

 

Najkrajšie pláže

Dlhé pobrežie tvoria prevažne piesočnaté pláže sem tam s oblými kameňmi. Takou je aj rušná pláž v letovisku Tolo, kde si na svoje prídu milovníci vodných športov. Menej rušné skôr oddychové pláže sú v letovisku Niforeika. Krásne pláže rôzneho druhu sú napr. pri letovisku Gythio či Palea Epidaurus, ktorá nie je ešte tak zasiahnutá návalom dovolenkárov. K najznámejším plážam patria: Plytras, Peroulia, Plaka, Skoutari, Simos, Voidokilia, Megali Paralia a atď.

Viac informácií o plážach na polostrove Peloponéz >

Pláž Voidokilia, Peloponéz, Grécko

Pláž Voidokilia (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť

V tejto časti Grécka si prídu na svoje skutoční milovníci histórie. Určite nevynechajte Korint s pozostatkami z čias antiky ako napr. Apolónov chrám, neďaleký amfiteáter v mestečku Epidauros, ktoré je obklopené cédrovými a eukalyptovými stromami, antické bohatstvo v meste Olympia, dejisko olympijských hier s pôvodným štadiónom, Chrámom boha Dia, Chrámom bohyne Héry a zaujímavým archeologickým múzeom, byzantské mesto Mystra, archeologické nálezisko v Mykény s tzv. Levou bránou, ktoré vás prenesie späť v čase do doby bronzovej, kedy sa tu rozvíjala mykénska kultúra, známa vyspelými štátnymi útvarmi na dobu.

Palaestra, miesto zápasov, v Olympii

Palaestra, miesto zápasov, v Olympii (Zdroj: Canva.com)

 

Nafplio je malebné mesto na pobreží Peloponézu, ktoré bolo kedysi hlavným mestom samotného Grécka. Nájdete tu pevnosť Palamidi, ktorá ponúka panoramatický výhľad na celé pobrežie. Výstup na hrad Bourtzi v meste nie je náročný a prechádzku si užijú aj deti.

Korintský prieplav by ste tiež nemali vynechať. Úzky kanál, ktorý oddeľuje polostrov Peloponéz od pevninského Grécka, má 6 kilometrov. O Korintskom prieplave sníval už slávny cisár Nero. Tušili ste, že jeden z hlavných konštruktérov pochádzal z Košíc? Pre Bélu Gerstera bol prieplav životným dielom. Predtým sa podieľal aj na výstave Panamského prieplavu. 

Viac informácií o zaujímavých miestach na polostrove Peloponéz >

Korintský prieplav

Korintský prieplav (Zdroj: Canva.com) 

 

Zaujímavé aktivity - čo robiť

Vyberte sa loďou z prístavu Pounta na výlet na ostrov Elafonisos. Vykúpte sa s deťmi v Simos Beach, ideálnej aj na rodinné šnorchlovanie. A možno uvidíte aj korytnačie mláďatá.

V aquaparku Splash Water Park neďaleko mesta Nafplio sa vyšantia malí aj veľkí. 

Na trhu v meste Kalamata skvele nakúpite a nechajte deti aby si vybrali tie najsladšie figy a melóny. Trh sa koná v stredu a sobotu. Výstava starých železničných vozňov a lokomotív v Kalamate je zasa skvelý program pre deti. Poprezerajú sa, ako to kedysi vyzeralo na železničnej trati, a potom si s nimi dajte zmrzlinu v niektorej miestnej kaviarničke.

Monemvasia je skvelé miesto na celodenný výlet spojený s ochutnávkou vína. Táto maličká dedina leží za útesom na juhu Peloponézu, a ponúka historickú prehliadku starého mesta, ako vyzeralo za nadvlády Frankov, útulné vinárne a pivnice. Uličky starého mesta vás zlákajú priamo do antickej časti, kde sa najlepšie najete v niektorej z domácich taverien.

Zaujímavé sú aj lesy s horskými dedinkami alebo výlety na okolité ostrovy ako Ithaka, Kefalonia, Naxos a mnoho ďalších. 

Monemvasia, Peloponéz, Grécko

Monemvasia (Zdroj: Canva.com)

 

Doprava

Prenajaté auto sa vám zíde aj pri spoznávaní Peloponézu. Môžete si ho prenajať napríklad v meste Nafplio alebo v Kalamate, ale aj v iných menších mestách. Požičovní je veľa, preto ceny nie sú prehnane vysoké. Maličké auto nájdete už od 10 eur na deň. Na ostrove Elafonisos si po vykúpaní môžete priamo na pláži prenajať bicykel od pár eur na osobu.

 

Miestna kuchyňa

Peloponéz sa môže pochváliť najväčším množstvom výrobkov s chráneným označením pôvodu. Asi najviac oblasť reprezentujú pomaranče, olivy a olivový olej z oblasti Kalamata, ktorý je dôležitou ingredienciu miestnych jedál. Používa sa aj na konzervovanie, napríklad teľacie v olivovom oleji vydrží aj pol roka. Často sa využíva aj údenie, napríklad chudé mäso z ošípaných sa údi so šalviou. 

olivy Kalamata, Peloponéz, Grécko

Olivovníky v Kalamata (Zdroj: Canva.com)

V miestnych tavernách ochutnajte kohúta v paradajkovej omáčke s cestovinami hylopitaki, ako aj pečené jahňacie mäso v paradajke podávané s omáčkou z vajec a citrónu, jedlo, ktoré si vyžaduje veľa čerstvo upečeného chleba. V Korinthii je veľmi populárna trachanosoupa, polievka z drvenej pšenice. Špeciálnou pochúťkou je pečené prasiatko s jemným mäsom.

Ochutnajte aj miestne víno, známe červené Agiorgitiko, alebo biele Mantineia.