Peloponéz - Základné informácie

 

Peloponéz je polostrovom na juhu gréckej pevniny, ku ktorému patria aj malé ostrovy na južnom mesínskom pobreží. Pripomína skôr ostrov, pretože ho od pevniny delí umelo vytvorený Korintský prieplav. Povrch ostrova je prevažne hornatý, lemovaný pekným plážami a hájmi plnými citrusov, olív či fíg.

 

Pláže

Dlhé pobrežie tvoria prevažne piesočnaté pláže sem tam s oblými kameňmi. Takou je aj rušná pláž v letovisku Tolo, kde si na svoje prídu milovníci vodných športov. Menej rušné skôr oddychové pláže sú v letovisku Niforeika. Krásne pláže rôzneho druhu sú napr. pri letovisku Gythio či Palea Epidaurus, ktorá nie je ešte tak zasiahnutá návalom dovolenkárov. K najznámejším plážam patria: Plytras, Peroulia, Plaka, Skoutari, Simos, Voidokilia, Tolo, Megali Paralia a atď.

Viac informácií o plážach na polostrove Peloponéz >

Viac informácií o počasí na polostrove Peloponéz >

 

Zaujímavé miesta

V tejto časti Grécka si prídu na svoje skutoční milovníci histórie. Určite nevynechajte Korint s pozostatkami z čias antiky ako napr. Apolónov chrám, Mykény s tzv. Levou bránou a neďaleký amfiteáter v mestečku Epidauros obklopené cédrovými a eukalyptovými stromami, antické bohatstvo v meste Olympia, dejisko olympijských hier s pôvodným štadiónom,  Chrámom boha Dia, Chrámom bohyne Héry a zaujímavým archeologickým múzeom a byzantské mesto Mystra. Zaujímavé sú aj lesy s horskými dedinkami alebo výlety na okolité ostrovčeky ako Ithaka, Kefalonia, Naxos a mnoho ďalších.

Viac informácií o zaujímavých miestach na polostrove Peloponéz >

Pozostatky Hérinho chrámu v Olympii

Pozostatky Hérinho chrámu v Olympii (Zdroj: flickr/cc/amhjp)