Zakynthos - Základné informácie

 

Ostrov Zakynthos sa rozprestiera na juhu súostrovia Iónske ostrovy pri Peloponéze. Ostrov je hornatý s bujnou vegetáciou, krásnymi plážami a vraví sa, že je tu tak sýtomodrá farba mora ako nikde inde v Grécku.

Viac informácií o počasí na Zakynthose >

 

ostrov zakynthos grécko

(Zdroj: Julian Timmerman, unsplash.com)

Letoviská na Zakynthose - porovnanie

 

turistika

vhodné pre deti

nočný život

vodné atrakcie

ceny

Tsilivi

✭✭✭

✭✭✭✭✭

✭✭

✭✭✭✭✭

✭✭✭✭

Zakynthos mesto

✭✭

✭✭✭✭✭

✭✭✭✭

✭✭✭✭✭

Psarou

✭✭✭

✭✭✭

✭✭

Alykes 

✭✭✭✭ 

✭✭✭✭✭

✭✭✭

✭✭

✭✭✭

Vasilikos

✭✭✭✭✭ ✭✭✭ ✭✭

 

Pláže 

Najväčším lákadlom sú zlatisté pláže s voľne sa pohybujúcimi korytnačkami, azúrové more, veľmi dobré podmienky na šnorchlovanie i potápanie v podmorských jaskyniach. Jednou z najznámejších je pláž Laganas na juhozápadnom pobreží s jemným pieskom a miernym vstupom do vody, bohatými službami a zábavou počas dňa i noci.

 

Spomeňme aj: stredisko Argassi 4 km južne od mesta Zakynthos pod horu Skopos, pláž Navagio vo východnej časti ostrova dostupnú len loďou, dlhú piesočnatú pláž Gerakas Zante v národnom parku na juhu, Kalamaki 5 km južne od mesta Zakynthos, Alykes na severovýchodnom pobreží, bola ocenená Modrou vlajkou, Banana na juhovýchode, Limni Keri na juhu, Tsilivi 5 km severne od hlavného mesta.

Viac informácií o plážach na Zakynthose >

 

Zaujímavé miesta - čo treba zažiť

Najväčšiu pozornosť turistov si získala pláž Navagio na severozápade ostrova. Unikátna je hlavne tým, že mohutné skaly vytvárajú úzky záliv, v ktorom sa skrýva malý kúsok piesočnatej pláže. V roku 1938 na pláži stroskotala pirátska loď. Jej vrak je súčasťou pláže doteraz a dotvára jej unikátnu scenériu. Dostanete sa tam len loďou. Počas leta je to hlavná atrakcia ostrova, preto je dobré sa pripraviť na to, že natrafíte na mnoho lodí a turistov.

 

Pláž Navagio vo východnej časti ostrovapláž navagio zakynthos grécko

Pláž Navagio vo východnej časti ostrova (Zdroj: Elektra Klimi, unsplash.com)

 

Zaujímavé pamiatky - čo treba vidieť

História ostrova je ovplyvnená mnohými vplyvmi, najviac cítiť vplyv Benátok. Inak tomu nie je ani v hlavnom meste ostrova Zakynthos s pozostatkami starej benátskej pevnosti či kostolom sv. Dionýza. Miestne tradície môžete spoznať v tradičných dedinkách ako napr. Volimes či Maherado. Za videnie stoja aj Modré jaskyne na západnom pobreží, výlet okolo ostrova alebo výprava za poznávaním korytnačiek.

Nezabudnuteľným zážitkom je plavba okolo celého ostrova. Takto sa dostanete na tie najkrajšie miesta ostrova. Ide o celodenný výlet, počas ktorého spoznáte celý ostrov jeho prírodné krásy, historické pamiatky.

Ak ste nadšencom prírodných krás, určite sa vyberte pozrieť na Modré jaskyne. Nájdete ich v juhozápadnej časti ostrova v oblasti Keri. Zároveň sú vyhľadávané aj milovníkmi potápania. Zakynthos je tiež domovom pre korytnačky Caretta caretta, ktoré každý rok od júna do konca augusta nakladú vajíčka do piesku a po 55 dňoch sa vyliahnu mláďatá. Štatistiky hovoria, že z tisíc korytnačiek sa dospelosti dožije len jedna alebo dve korytnačky.

Viac informácií o zaujímavých miestach na Zakynthose >

 

Zážitky pre deti

Na ostrove Zakynthos nájdete strediská vhodné aj pre rodiny s deťmi. Najvyhľadávanejšími sú Tsilivi a a Alykes, kde nájdete aj veľa hotelov, ktoré sa sústreďujú práve na rodiny s deťmi. Strediská sú prispôsobené pre tých najmenších či už programom, vodnými atrakciami aj plážami s pozvoľným vstupom do mora.

Na ostrove sa nachádzajú aj dva veľké aquaparky. Jeden z nich práve pri stredisku Tsilivi pod názvom Tsilivi Water Park. Ten druhý nájdete v blízkosti hlavného mesta a nazýva sa Zante Water Village. 

 

Doprava

Ak sa chcete prepravovať po ostrove, najvhodnejší je prenájom skútra. Prenajať si ho môžete skoro v každom väčšom meste na ostrove alebo aj priamo v hoteli. Prenájom skútra stojí približne 15 - 20 eur na deň. Bude úplne stačiť, keď si ho objednáte deň vopred, ak chcete mať 100 % istotu.

Ak si netrúfate jazdiť po ostrovných cestách na skútri alebo s tým nemáte skúsenosti, podobne funguje aj prenájom áut, len je to drahšie. Prenájom auta sa pohybuje od 45 do 70 eur na deň. Záleží od modelu auta.

Na gréckych cestách si dávajte pozor. Práve kvôli zvýšenému počtu ľudí jazdiacich na skútroch je to niekedy divoká jazda. Na ostrovoch Gréci jazdia intuitívne, a to, že vy viete, že by ste mali mať prednosť na križovatke ešte nezaručuje, že ju naozaj budete mať. Preto jazdite opatrne a dávajte si pozor.

 

Miestna kuchyňa

Miestna kuchyňa je klasická ostrovná a do veľkej miery ovplyvnená talianskou kuchyňou. Pochutnať si môžete na rôznych druhoch rýb, morských plodov, ale aj mäsa. Tak isto tu nájdete veľa zeleniny a ovocia. Medzi typické grécke jedlá patria gyros, tzatziki, moussaka, souvlaki, grécky jogurt a všetky jedlá sú doplnené o vynikajúci olivový olej. 

 

Medzi typické jedlá z ostrova patrí “sartsa” je to jedlo z hovädzieho alebo teľacieho mäsa s paradajkami, cesnakom, olivovým olejom a oreganom. Jedlo sa na záver posype strúhaným syrom a zapečie sa, ako príloha  sa k tomu podáva čerstvá zelenina a chlieb. Typické pre obyvateľov Zakynthosu je, že používajú málo korenín a dávajú prednosť čerstvým bylinkám. Ďalšou miestnou špecialitou je plnený králik. 

 

Na Zakynthose si prídu na svoje tí, ktorí dajú prednosť komfortu all inclusive, ale aj milovníci gastro zážitkov. Platí pravidlo čím ďalej od centra a čím menšia reštaurácia, tým tradičnejšie jedlo si môžete vychutnávať a ešte k tomu pravej domácej atmosfére. 

 

Viac informácií

Viac informácií o Grécku a ďalších Gréckych ostrovoch si prečítajte v našom sprievodcovi