Korfu - Základné informácie

Len približne 5 km severozápadne od pevniny leží ostrov Korfu. Patrí do skupiny tzv. Iónskych ostrovov. Vďaka klimatickým podmienkam tu rastie veľa olivovníkov, citrusovníkov, paliem, orchideí a rôznych ďalších rastlín. Niet divu, že je Korfu známy ako najzelenší grécky ostrov. 

Vedeli ste, že Korfu je druhý najväčší spomedzi gréckych ostrovov? Skvelý pre rodiny s deťmi, ale aj pre milovníkov all inclusive služieb. Bohaté zelené pahorky sa plynule vnárajú do tyrkysového mora, kde na pobreží ospalo ležia dedinky aj mestečká, ktoré splývajú s tou nádherou v jeden oku a srdcu lahodiaci celok.

História na tomto ostrove sa formovala aj pod talianskym, francúzskym a britským vplyvom, a preto domáci tak radi vítajú turistov a snažia sa s nimi dohovoriť všetkými jazykmi. Bezpečné miesto, kde si dosýta oddýchnete v hotelovom rezorte, ale zostane vám čas aj na preskúmanie pobrežia a vnútrozemia. A verte tomu, že je čo vidieť.

Pohľad na záliv Paleokastritsa

Pohľad na záliv Paleokastritsa (Zdroj: Canva.com)

 

Najkrajšie pláže

Pobrežie pokrývajú pláže z oblých kameňov alebo piesku. Východné pobrežie je vhodné na kúpanie v pokojnej vode, no ak si dovolenku bez vodných športov neviete predstaviť, bude vás lákať západné pobrežie so skalami a otvoreným morom. 

Medzi najkrajšie pláže patria: pláž pri mestečku Sidari, Roda, Kavos, Kerassia, Nissaki, Ypsos Beach, Channel of love, Agios Georgios. Zaujímavá je aj pláž Porto Timoni, ktorá sa rozpresiera na dvoch stranách kopca. Prístupná je z dediny Afionas - môžete sa vybrať dvoma smermi a v najužšom mieste prejsť na druhú stranu. 

Viac informácií o plážach na Korfu >

Pláž Porto Timoni Korfu Grécko

Pláž Porto Timoni (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť

Hlavným mestom Korfu je Kerkyra, jeho stará časť bola zapísaná do zoznamu UNESCO. Navštívte zvonicu svätého Spyridona pomenovanú po patrónovi mesta, paláce, kostoly, opevnenia a niekoľko múzeí.

Hlavné mesto Kerkyra

Hlavné mesto Kerkyra (Zdroj: Canva.com)

Neďaleko pevniny leží na malom ostrove zaujímavý kláštor Vlacherna, ktorý zaberá takmer celú plochu ostrova. K najvyhľadávanejším pamiatkam Korfu patrí zámok Achillion smerom na juhu od hlavného mesta. Postaviť ho dala cisárovná Sissy ako letné sídlo.

Na ostrove tiež nájdete chrám bohyne Artemis, ktorá vládla lovu a zvieratám.

Geniálne dielo prírody je polostrov Akra Drastis s vysokými útesmi v severozápadnej časti Korfu, ktorý je prístupný z dediny Peroulades.

Viac informácií o zaujímavých miestach na Korfu >

Polostrov Akra Drastis

Polostrov Akra Drastis (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť

Určite si nenechajte ujsť výlet loďou. Tak ako iné grécke ostrovy, aj Korfu ponúka prekrásne pobrežia, zátoky a prírodné poklady ukryté v mori. Celodenný výlet loďou vám okrem zábavy, kúpania a šnorchlovania ponúkne aj návštevu do Modrej lagúny s tajomnými jaskyňami.

Pred odvážnych aj vodné športy a paragliding. 

Ak máte radi adrenalínovú jazdu, vyberte sa štvorkolkou na safari. Okrem iného sa prejdete aj popri historickej pamiatke, kostole Agioi Deka Pantokratoras, a na pohoriach nájdete aj malé učupené dedinky a naskytne sa vám čarovný výhľad na celé Korfu. 

Radi varíte? A čo takto naučiť sa variť autentické grécke jedlá priamo s domácimi? Áno, tento niekoľko hodinový rýchlokurz gréckej kuchyne zažijete priamo s pani domácou v jej dome. Ochutnávka jedál (aj alkoholu) je samozrejme v cene.

S deťmi sa môžete vybrať do aquaparku Aqualand. Spolu si oddýchnete na čistých a pokojných plážach ako je Paleokastritsa Beach alebo Gardénos & Megáli Lákka Beach s priezračnou vodou a jemným pieskom. 

kláštor Vlacherna

Kláštor Vlacherna (Zdroj: Canva.com)

 

Doprava

Ak ste na dovolenke ako rodina, po hornatom území ostrova si najlepšie zajazdíte autom, pričom na Korfu vás vyjdú ozaj lacno, tie ekonomické už od 15 eur na deň. No viete aký je najštýlovejší spôsob ako sa presúvať po ostrove? No predsa na Vespe. Ak ste len dvaja, bohato si s týmto mopedom vystačíte. Prenajmete si ho zhruba od 30 eur na deň. 

 

Miestna kuchyňa

Kuchyňa na ostrove vychádza z 400-ročnej okupácie ostrova Benátčanmi. Jedno z populárnych jedál je určite sofrito (tenké plátky hovädzieho mäsa v omáčke z cesnaku, bieleho vína, octu a petržlenu), ktoré sa podávajú so zemiakovou kašou. Pastitsada je ďalšie mäsové jedlo, pre ktoré je typický najmä spôsob prípravy. Mäso sa najskôr varí s olejom, korením, cibuľou, cesnakom a červeným vínom, neskôr sa pridá škorica, muškátový oriešok, vavrín, čerstvé paradajky, paradajkový pretlak a cukor. 

Keď už spomíname víno, ochutnajte aj tie najlepšie lokálne vína, a zakončite to večerou s výhľadom na západ slnka. Vyberte sa cestou Dionýza, patróna vinárov, a objavte čaro miestnych viničiek, kde vám ponúknu lahodný mok priamo z pivnice. 

Z jedál z rýb ochutnajte bourdeto. Rôzne ryby sa pripravujú s cibuľou, červenou paprikou a šťavou z citróna.