Thajsko

Thajsko

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: UTC + 7 hod
 • Počet obyvateľov: 63 miliónov
 • Hlavné mesto: Bangkok
 • Jazyk: thajčina
 • Mena: Thajský baht (THB)
 • Menový kurz: 1€ = 35,650 (THB)

 

Thajsko, celým názvom Thajské kráľovstvo, leží v juhovýchodnej Ázii na dvoch polostrovoch – Malajský polostrov a polostrov Západná India. Kedysi bolo známe aj ako Siam. Krajinu možno rozdeliť do piatich geografických a kultúrnych oblastí: Severné Thajsko, Isaan – severovýchodný región, Centrálne, Východné a Južné Thajsko. Patrí medzi obľúbené turistické destinácie regiónu. Najväčšími lákadlami Thajska sú tropická klíma, fascinujúca kultúra a jedlo, nádherné hory a veľké pláže.

Thajsko si zachováva svoju typickú kultúru. Je pre turistov exotické, bezpečné a vybavené moderným pohodlím. Thajčania sú uvoľnení a usmievaví. Väčšina z nich vyznáva budhizmus. V Thajsku možno obdivovať množstvo budhistických chrámov, zvaných wat. V celej krajine je ich asi 27 tisíc. Majú bohato zdobené špicaté strechy, množstvo zlatom žiariacich detailov a v ich blízkosti sa pohybujú mnísi v oranžovej róbe.

 

Základné informácie
 

 • Časové pásmo: UTC +7
 • Počet obyvateľov: 63 miliónov
 • Hlavné mesto: Bangkok
 • Jazyk: thajčina
 • Mena: Baht (THB) , 1 € = 39,50 THB

Turistický resort Khao Lak (Zdroj: flickr/cc/Reinhard Link)

 

Ceny v Thajsku

Thajsko je v priemerných cenách lacnejšou krajinou približne o 10 %. Za reštauračné služby možno ušetriť aj 60%. Naopak, ceny potravín sú o 10% nižšie ako v Thajsku, ale s veľkými rozdielmi v rámci jednotlivých potravín. Lacnejšie je napríklad kuracie a hovädzie mäso, niektoré druhy ovocia a zeleniny. Mlieko, syry alebo pečivo je drahšie v Thajsku.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1 €
 • Voda (1,5 l) = 0,40 €
 • 1 l mlieka = 1,20 €
 • 1 kg syra = 15 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 4 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 1,40 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 7 €
 • Kapučíno = 1,60 €
 • Fľaša vína = 14 €

Chrám Wat Phra Kaeo - v preklade Chrám smaragdového budhu (Zdroj: flickr/cc/Reinhard Link)

 

Očkovanie a choroby v Thajsku

Pri vstupe do krajiny sa vyžaduje u osôb prichádzajúcich z oblastí výskytu infekčných chorôb očkovací preukaz. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí odporúča očkovanie proti hepatitíde A aj B a proti tetanu. Pri cestovaní do pohraničných oblastí na severe a juhu Thajska aj užívanie antimalarík.

Rovnako sa odporúča komerčné zdravotné poistenie. Za všetky lekárske a zdravotnícke služby sa platí. Zdravotníctvo je na dobrej úrovni, vysoké štandardy majú súkromné zdravotnícke zariadenia.

 

Bezpečnosť v Thajsku

Bangkok je hlavnou turistickou destináciou v Thajsku a bezpečnostná situácia je stabilná. Platia niektoré sprísnené bezpečnostné opatrenia, ale vo všeobecnosti je bezpečnostné riziko porovnateľné ako v iných svetových metropolách.

V niektorých regiónoch Thajska – hlavne v južných moslimských provinciách, vláda sprísnila bezpečnostné opatrenia v súvislosti s nepokojnou situáciou. Do provincií Narathiwat, Pattani, Yala a Songkhla sa neodporúča cestovať.

Aktuálnu bezpečnostnú situáciu v Thajsku nájdete na stránkach ministerstva zahraničných vecí.

 

Doklady do Thajska

Pri vstupe na územie Thajska po dobu menej ako 30 dní sú občania SR oslobodení od vízovej povinnosti. To platí pre vstup cez medzinárodné letisko. V prípade vstupu na územie cez pozemný hraničný priechod je táto doba iba 15 dní.

Pri vstupe musí byť platnosť cestovného pasu minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Predĺženie pobytu je možné iba vo výnimočných prípadoch. Pri opakovanej návšteve Thajska nesme celkový počet dní pobytu presiahnuť 90 dní v rámci šiestich mesiacov.

 

☎ Dôležité čísla v Thajsku
 

 • Polícia, linka pre turistov v angličtine: 1155
 • Tiesňová linka: 191
 • Prvá pomoc: 1554
 • Hasiči: 199
 • Národné centrum pre varovanie pred katastrofami: 1860

Telefónna predvoľba do Thajska: +66

Nočné Thajsko (Zdroj: flickr/cc/Kyle Simourd)

 

Počasie

Thajsko je typická tropická krajina s priemernými ročnými teplotami v rozsahu 28 – 38 °C. Vlhkosť vzduchu sa pohybuje medzi 50 – 80 %, podľa ročného obdobia. Rozlišujú sa tri ročné obdobia:

 • teplé obdobie v mesiacoch marec – máj
 • daždivé obdobie v mesiacoch jún – október
 • mierne obdobie v mesiacoch október – február

Viac informácií o počasí v Thajsku >

Bangkok (Zdroj: flickr/cc/Mike Behnken)

 

Zaujímavé miesta v Thajsku

Bangkok je hlavnou turistickou destináciou v Thajsku. Moderná metropola je bohatá na kultúrne pamiatky. Unikátna „zbierka“ zdobených historických budov a pamiatok je Grand Palace. V komplexe sa nachádza aj najposvätnejší budhistický chrám Thajska Wat Phra Kaew, v ktorom je umiestnená známa socha Smaragdového Budhu. Známy je tiež chrám ležiaceho Budhu Wat Pho. Nachádza sa v blízkosti Grand Palace na ostrove Rattanakosin.

Ďalším pôsobivým komplexom v Bangkoku je Dusit Palace, ktorého súčasťou je múzeum Vinanmek Mansion. Je to najväčší zámok na svete, ktorý je postavený z teakového dreva. Prehliadka múzea trvá asi hodinu a prehliadka celého komplexu niekoľko hodín.

Thajsko zahŕňa asi 8 tisíc ostrovov, vďaka čomu je miestom krásnych pieskových pláží. Najstarším prímorským letoviskom v Thajsku je Hua Hin, asi dve a pol hodiny jazdy z Bangkoku. Piesková pláž, ktorá je počas odlivu až 5 km dlhá je ideálna pre rodiny s deťmi. Dnes sú najrozvinutejšie dovolenkové strediská Pattaya, Phuket a Ko Samui.

Stredisko Pattaya leží 150 km od Bangkoku a zahŕňa niekoľko miestnych pláží. Letovisko má výborné vybavenie a ponuku atrakcií pre turistov.

Phuket je najväčší ostrov Thajska. Má dĺžku 48 km a šírku 21 km. Hlavným miestom letovísk je východné pobrežie. Možno tu nájsť vhodné podmienky na všetky druhy vodných športov, vrátane jachtingu a kanoistiky na mori. Na pobreží sa nachádzajú jaskyne, ktoré sú prístupné iba cez more.

Ko Samui je ostrov vzdialený od Bangkoku asi 700 km. Je preslávený krásnou prírodou, prírodnými pamiatkami a skvelým i plážami.

Pohľad na more v Thajsku (Zdroj: flickr/cc/Kay Lehmann holiday)

 

Ďalšie obľúbené pláže Thajska:

Pláž Sairee Beach je najdlhšia piesková pláž na ostrove Ko Tao. Je obľúbená hlavne pre potápanie a šnorchlovanie.

Pláž Haad Rin na ostrove Ko Phangan je celosvetovo preslávená nočným životom a párty až do rána. Jej unikátna poloha na úzkom polostrove umožňuje pozorovanie ako východu, tak západu slnka nad morom.

Pláž Hat Pramong na ostrove Ko Lipe, má tvar západu slnka a ponúka pokojnú dovolenku v jednoduchých strediskách s bungalovmi a chatkami.

Pláž Maya Bay sa preslávila vďaka filmu s Leonardom DiCapriom „The Beach“. Krásna zátoka je z troch strán lemovaná vysokými útesmi a ponúka vynikajúce podmienky pre potápanie a šnorchlovanie.

Viac informácií o plážach v Thajsku >

Vodný taxík v Bangkoku (Zdroj: flickr/cc/Reinhard Link)

 

Výlety v Thajsku

V Thajsku možno objaviť veľmi zaujímavú ponuku výletov. Od krátkych poldenných exkurzií k pamiatkam alebo turisticky významným miestam. Cez splav miestnych riek až po niekoľkodňové výlety s plavbou na plachetniciach po miestnych ostrovoch. K skutočným dobrodružstvám z Thajska patria safari do džungle na slonoch alebo návšteva plávajúcich trhov.

Viac informácií o výletoch v Thajsku >

Bývalá požiarna stanica v Bangkoku (Zdroj: flickr/cc/m-louis.®)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Pri návšteve chrámov sa vyžaduje úctivé oblečenie, ktoré zakrýva kolená a lakte. Ženy by nemali mať obuté sandále a zvyčajne je zakázané v chráme aj fotografovanie.

Ak chcete niekoho pozdraviť, alebo upútať pozornosť, privolať čašníka alebo taxi, ruky držte vodorovne a prsty smerom nadol. Držať ruky s prstami smerujúcimi hore je v Thajsku považované za neslušné.

Pri cestovaní do Thajska je potrebné mať na pamäti, že je prísne zakázaný dovoz, vývoz, predaj a držanie narkotík. V prípade ich porušenia platia veľmi prísne tresty, vrátane trestu smrti. Za držanie marihuany môže byť udelený trest odňatia slobody až na 15 rokov a pokuta vo výške 150 tisíc THB. Drogy sú veľmi prísne posudzované, rovnaké tresty platia v prípade heroínu aj amfetamínov a extázy. Osobitne prísne sa posudzuje vývoz narkotík, ktorý je považovaný za ilegálny obchod a možno očakávať trest smrti.

 

Thajské ostrovy