Thajsko

Thajsko

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: +7 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 63 miliónov
 • Hlavné mesto: Bangkok
 • Jazyk: thajčina
 • Mena: Thajský baht (THB)
 • Menový kurz: 1€ = 36,026 (THB)

 

Thajsko, celým názvom Thajské kráľovstvo, leží v juhovýchodnej Ázii na dvoch polostrovoch – Malajský polostrov a polostrov Západná India. Kedysi bolo známe aj ako Siam. Krajinu možno rozdeliť do piatich geografických a kultúrnych oblastí: Severné Thajsko, Isaan – severovýchodný región, Centrálne, Východné a Južné Thajsko. Patrí medzi obľúbené turistické destinácie regiónu. Najväčšími lákadlami Thajska sú tropická klíma, fascinujúca kultúra a jedlo, nádherné hory a veľké pláže.

Najznámejšie thajské ostrovy

Thajsko si zachováva svoju typickú kultúru. Je pre turistov exotické, bezpečné a vybavené moderným pohodlím. Thajčania sú uvoľnení a usmievaví. Väčšina z nich vyznáva budhizmus. V Thajsku možno obdivovať množstvo budhistických chrámov, zvaných wat. V celej krajine je ich asi 27 tisíc. Majú bohato zdobené špicaté strechy, množstvo zlatom žiariacich detailov a v ich blízkosti sa pohybujú mnísi v oranžovej róbe.

Koh Samui patrí medzi najobľúbenejšie ostrovy Thajska

Koh Samui patrí medzi najobľúbenejšie ostrovy Thajska (Zdroj: Yavor Punchev, unsplash.com)

 

Základné informácie
 

 • Časové pásmo: UTC +7
 • Počet obyvateľov: 63 miliónov
 • Hlavné mesto: Bangkok
 • Jazyk: thajčina
 • Mena: Baht (THB), 1 € = 39,50 THB

 

Ceny v Thajsku

Thajsko je v priemerných cenách lacnejšou krajinou približne o 10 %. Za reštauračné služby možno ušetriť aj 60%. Naopak, ceny potravín sú o 10% nižšie ako v Thajsku, ale s veľkými rozdielmi v rámci jednotlivých potravín. Lacnejšie je napríklad kuracie a hovädzie mäso, niektoré druhy ovocia a zeleniny. Mlieko, syry alebo pečivo je drahšie v Thajsku.

Ceny niektorých potravín:

 • chlieb = 1 €
 • voda (1,5 l) = 0,40 €
 • 1 l mlieka = 1,20 €
 • 1 kg syra = 15 €
 • porcia jedla v rýchlom občerstvení = 4 €
 • porcia jedla v lacnej reštaurácii = 1,40 €
 • porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 7 €
 • kapučíno = 1,60 €
 • fľaša vína = 14 €

Chrám Wat Phra Kaeo - v preklade Chrám smaragdového budhu

Chrám Wat Phra Kaeo - v preklade Chrám smaragdového budhu (Zdroj: flickr/cc/Reinhard Link)

 

Očkovanie a choroby v Thajsku

Pri vstupe do krajiny sa vyžaduje u osôb prichádzajúcich z oblastí výskytu infekčných chorôb očkovací preukaz. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí odporúča očkovanie proti hepatitíde A aj B a proti tetanu. Pri cestovaní do pohraničných oblastí na severe a juhu Thajska aj užívanie antimalarík.

Rovnako sa odporúča komerčné zdravotné poistenie. Za všetky lekárske a zdravotnícke služby sa platí. Zdravotníctvo je na dobrej úrovni, vysoké štandardy majú súkromné zdravotnícke zariadenia.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Thajska

 

Bezpečnosť v Thajsku

Bangkok je hlavnou turistickou destináciou v Thajsku a bezpečnostná situácia je stabilná. Platia niektoré sprísnené bezpečnostné opatrenia, ale vo všeobecnosti je bezpečnostné riziko porovnateľné ako v iných svetových metropolách.

V niektorých regiónoch Thajska – hlavne v južných moslimských provinciách, vláda sprísnila bezpečnostné opatrenia v súvislosti s nepokojnou situáciou. Do provincií Narathiwat, Pattani, Yala a Songkhla sa neodporúča cestovať.

Je bezpečné cestovať do Thajska v čase Korony?

 

Doklady do Thajska

Pri vstupe na územie Thajska po dobu menej ako 30 dní sú občania SR oslobodení od vízovej povinnosti. To platí pre vstup cez medzinárodné letisko. V prípade vstupu na územie cez pozemný hraničný priechod je táto doba iba 15 dní.

Pri vstupe musí byť platnosť cestovného pasu minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Predĺženie pobytu je možné iba vo výnimočných prípadoch. Pri opakovanej návšteve Thajska nesme celkový počet dní pobytu presiahnuť 90 dní v rámci šiestich mesiacov.

Cestovné doklady do Thajska

 

☎ Dôležité čísla v Thajsku
 

 • Polícia, linka pre turistov v angličtine: 1155
 • Tiesňová linka: 191
 • Prvá pomoc: 1554
 • Hasiči: 199
 • Národné centrum pre varovanie pred katastrofami: 1860
 • Telefónna predvoľba do Thajska: +66

Nočný Bangkok Thajsko

Nočné ulice Bangkoku (Zdroj: Florian Wehde)

 

Počasie

Thajsko je typická tropická krajina s priemernými ročnými teplotami v rozsahu 28 – 38 °C. Vlhkosť vzduchu sa pohybuje medzi 50 – 80 %, podľa ročného obdobia. Rozlišujú sa tri ročné obdobia:

 • teplé obdobie v mesiacoch marec – máj
 • daždivé obdobie v mesiacoch jún – október
 • mierne obdobie v mesiacoch október – február

Viac informácií o počasí v Thajsku >

Chrám Loha Prasat, Bangkok, Thajsko

Chrám Loha Prasat, Bangkok, Thajsko (Zdroj: Alejandro Cartagena, unsplash.com)

 

Zaujímavé miesta v Thajsku

Bangkok je hlavnou turistickou destináciou v Thajsku. Moderná metropola je bohatá na kultúrne pamiatky. Unikátna „zbierka“ zdobených historických budov a pamiatok je Grand Palace. V komplexe sa nachádza aj najposvätnejší budhistický chrám Thajska Wat Phra Kaew, v ktorom je umiestnená známa socha Smaragdového Budhu. Známy je tiež chrám ležiaceho Budhu Wat Pho. Nachádza sa v blízkosti Grand Palace na ostrove Rattanakosin.

Ďalším pôsobivým komplexom v Bangkoku je Dusit Palace, ktorého súčasťou je múzeum Vinanmek Mansion. Je to najväčší zámok na svete, ktorý je postavený z teakového dreva. Prehliadka múzea trvá asi hodinu a prehliadka celého komplexu niekoľko hodín.

Dnes sú najrozvinutejšie dovolenkové strediská Pattaya, Phuket a Ko Samui.

Stredisko Pattaya leží 150 km od Bangkoku a zahŕňa niekoľko miestnych pláží. Letovisko má výborné vybavenie a ponuku atrakcií pre turistov.

Phuket je najväčší ostrov Thajska. Má dĺžku 48 km a šírku 21 km. Hlavným miestom letovísk je východné pobrežie. Možno tu nájsť vhodné podmienky na všetky druhy vodných športov, vrátane jachtingu a kanoistiky na mori. Na pobreží sa nachádzajú jaskyne, ktoré sú prístupné iba cez more.

Ko Samui je ostrov vzdialený od Bangkoku asi 700 km. Je preslávený krásnou prírodou, prírodnými pamiatkami a skvelým i plážami.

Pláž na ostrove Koh Samui, Thajsko

Pláž na ostrove Koh Samui, Thajsko (Zdroj: Taylor Simpson, unsplash.com)

 

Pláže

Thajsko zahŕňa asi 8 tisíc ostrovov, vďaka čomu je miestom krásnych pieskových pláží. Najstarším prímorským letoviskom v Thajsku je Hua Hin, asi dve a pol hodiny jazdy z Bangkoku. Piesková pláž, ktorá je počas odlivu až 5 km dlhá je ideálna pre rodiny s deťmi.

Pláž Sairee Beach je najdlhšia piesková pláž na ostrove Ko Tao. Je obľúbená hlavne pre potápanie a šnorchlovanie.

Pláž Haad Rin na ostrove Ko Phangan je celosvetovo preslávená nočným životom a párty až do rána. Jej unikátna poloha na úzkom polostrove umožňuje pozorovanie ako východu, tak západu slnka nad morom.

Pláž Hat Pramong na ostrove Ko Lipe, má tvar západu slnka a ponúka pokojnú dovolenku v jednoduchých strediskách s bungalovmi a chatkami.

Pláž Maya Bay sa preslávila vďaka filmu s Leonardom DiCapriom „The Beach“. Krásna zátoka je z troch strán lemovaná vysokými útesmi a ponúka vynikajúce podmienky pre potápanie a šnorchlovanie.

Viac informácií o plážach v Thajsku >

 

Výlety v Thajsku

V Thajsku možno objaviť veľmi zaujímavú ponuku výletov. Od krátkych poldenných exkurzií k pamiatkam alebo turisticky významným miestam. Cez splav miestnych riek až po niekoľkodňové výlety s plavbou na plachetniciach po miestnych ostrovoch. K skutočným dobrodružstvám z Thajska patria safari do džungle na slonoch alebo návšteva plávajúcich trhov.

Viac informácií o výletoch v Thajsku >

Výlet do národného parku Khao Sok, Thajsko

Výlet do národného parku Khao Sok (Zdroj: Colton Duke, unsplash.com)

 

Doprava

Thajsko má hustú sieť diaľnic a ciest, ktoré sú v dobrom stave. Doprava je však pomerne chaotická, preto požičanie auta odporúčame len skúseným vodičom. Na požičanie auta v Thajsku musíte mať medzinárodný vodičský preukaz. Ceny sa pohybujú okolo 22 € na deň, skúter alebo motorku môžete mať od 7 €/deň. 

Najpoužívanejším dopravným prostriedkom v Thajsku sú spolu so skútrami autobusy. Autobusová doprava je tam spoľahlivá a pohodlná. Na dlhšie trasy si miesto rezervujte vopred. Vo veľkých mestách premávajú autobusy MHD, taxíky aj motocyklové taxi. V Bangkoku na rýchlu prepravu odporúčame využiť metro, pre nový zážitok zasa vodný taxík. 

Rovnako pohodlné, no o niečo bezpečnejšie ako autobusy sú vlaky. Veľmi zaujímavá (a populárna) je trasa medzi Bangkokom a Chiang Mai

Na výlety na okolité ostrovy sa môžete prepraviť trajektom. Väčšie vzdialenosti pohodlne zvládnete vďaka vnútrozemským letom s nízkonákladovými spoločnosťami.

Vodný taxík v Bangkoku

Vodný taxík v Bangkoku (Zdroj: flickr/cc/Reinhard Link)

 

Miestna kuchyňa

Svetoznáme pad thai vám pripravia asi v každej reštaurácii v Thajsku. Je to jednoduché, no veľmi chutné jedlo z woku, tvorené ryžovými rezancami so sójovou omáčkou, s kokosovým cukrom, s krevetami, zeleninou, kuracím mäsom, jarnou cibuľkou, dochutené limetkou a posypané arašidmi. 

Ďalším obľúbeným pokrmom je thajské kari. Je úplne iné ako indické, základom je zvyčajne zelená kari pasta, kokosové mlieko a zelenina, napríklad baklažán, mrkva či fazuľka, prípadne kuracie mäso či krevety. 

V severnej oblasti Thajska sa ako špecialita podáva khao soi, jedlo s vôňou kari, s chrumkavými smaženými rezancami.

Návštevy veľkých miest sa nezaobídu bez street foodu. Odporúčame vyskúšať moo ping, mäso na paličke, alebo pla pao, chrumkavú grilovanú rybu s výzarnou chuťou citrónovej trávy. Chuťovým zážitkom sú aj výdatné polievky s rezancami, napr. boat noodles či guay tiew ruea, silný vývar s mäsom, alebo tom yum, kyslo-pikantná polievka z galangal (koreň podobný zázvoru), s kuracím mäsom, hubami. 

Zo ,,studenej” kuchyne je populárny šalát z nezrelej papáje, volá sa som tam

Aj milovníci sladkého si v Thajsku prídu na svoje. Určite ochutnajte mango sticky rice, alebo khanom buang či roti, rôzne verzie palaciniek. 

Pad thai

Pad thai (Zdroj: Markus Winkler, unsplash.com)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Pri návšteve chrámov sa vyžaduje úctivé oblečenie, ktoré zakrýva kolená a lakte. Ženy by nemali mať obuté sandále a zvyčajne je zakázané v chráme aj fotografovanie.

Ak chcete niekoho pozdraviť, alebo upútať pozornosť, privolať čašníka alebo taxi, ruky držte vodorovne a prsty smerom nadol. Držať ruky s prstami smerujúcimi hore je v Thajsku považované za neslušné.

Pri cestovaní do Thajska je potrebné mať na pamäti, že je prísne zakázaný dovoz, vývoz, predaj a držanie narkotík. V prípade ich porušenia platia veľmi prísne tresty, vrátane trestu smrti. Za držanie marihuany môže byť udelený trest odňatia slobody až na 15 rokov a pokuta vo výške 150 tisíc THB. Drogy sú veľmi prísne posudzované, rovnaké tresty platia v prípade heroínu aj amfetamínov a extázy. Osobitne prísne sa posudzuje vývoz narkotík, ktorý je považovaný za ilegálny obchod a možno očakávať trest smrti.