Malajzia - Základné informácie

Malajzia

Malajzia

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: +8 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 31,19 milióna
 • Hlavné mesto: Kuala Lumpur
 • Jazyk: malajzijský, anglický (v úradnom styku)
 • Mena: Malajzijský ringgit (MYR)
 • Menový kurz: 1€ = 4,589 (MYR)

 

Malajzia rozprestiera v juhovýchodnej časti Ázie. Zaberá juh Malajského polostrova, sever ostrova Borneo a niekoľko ďalších menších ostrovov.

Pôvod krajiny vychádza z niekdajších malajzských kráľovstiev. V 18. storočí sa Malajzia stala britskou kolóniou. Samostatnosť získala až v roku 1957. Na krajine zanechali stopy nielen Briti, ale tiež Portugalci či Holanďania.

Exotická Malajzia ponúka svojim návštevníkom zmes kultúr a náboženstiev, bohaté tradície a moderné rozvíjajúce sa mestá, nedotknutú prírodu s dažďovými pralesmi, horami, vodopádmi, rozprávkové panenské pláže, zelené ostrovčeky a ešte oveľa viac. Atraktivitu tejto destinácie zvyšujú stabilne vysoké teploty počas celého roka.

Pohľad na prírodu Malajzie

Pohľad na prírodu Malajzie (Zdroj: pixabay/cc/sasint)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +7 hodín
 • Počet obyvateľov: 31,19 milióna 
 • Hlavné mesto: Kuala Lumpur
 • Jazyk: malajzština, angličtina
 • Mena: Malajský ringgit (MYR), 1 € = 4,7314 MYR


CENY V MALAJZII

V Malajzii sa platí tzv. malajským ringgitom, ktorý sa delí na 100 senov. So zmenou peňazí nie je žiaden problém. Zmenárne nájdete takmer na každom kroku a rozdiely medzi kurzami sú len minimálne.

V niektorých oblastiach sú ceny vyššie. V Kuala Lumpur dokonca aj stonásobne. Jednoduché ubytovanie zoženiete už za 30 – 75 MYR. Luxusnejšia trieda ubytovania sa pohybuje medzi 200 – 300 MYR.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 4 MYR
 • Voda (1,5 l) = 3 MYR
 • 1 l mlieka = 7,60 MYR
 • 1 kg miestneho syra = 30,10 MYR
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 10 MYR
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 31 MYR
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 14,50 MYR
 • Cola (0,33 l) = 3 MYR
 • Kapučíno = 11 MYR
 • Pivo = 8,70 – 15 MYR

Pláž z jemného svetlého piesku

Pláž z jemného svetlého piesku (Zdroj: pixabay/cc/safiamycentrio)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V MALAJZII

Vo všeobecnosti sú zdravotnícke zariadenia na dobre úrovni. Najmä súkromné zdravotnícke zariadenia dosahujú európske štandardy. Lekári bežne komunikujú anglicky. Za ošetrenie sa platí priamo na mieste ošetrenia. Vhodné je sa pred odchodom na dovolenku poistiť.

Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča pred cestou do Malajzie vyhľadať oddelenie cudzokrajných chorôb a informovať sa o aktuálnych očkovaniach. Odporúčame očkovanie proti hepatitíde typu A, brušnému týfusu a tetanu. V niektorých oblastiach (vrátane hlavného mesta) sa vyskytuje horúčka Dengue, ktorá sa šíri špecifickým druhom komárov. Nezabudnite si pribaliť na dovolenku repelenty a v najlepšom prípade nevychádzajte von medzi 17 – 20 hod.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Malajzie


BEZPEČNOSŤ V MALAJZII

Bezpečnostná situácia je veľmi dobrá. Malajzia patrí medzi krajiny bez prejavov extrémizmu voči zahraničným turistom. Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča slovenským turistom, aby sa vyhýbali pobrežiu východného Sabahu a priľahlým ostrovom. Vzrástli však prípady vreckových zlodejov, krádeží v letoviskách a dokonca „strhávačov dámskych kabeliek“ pokojne rovno z ramena ženy. Nenoste pri sebe veľkú hotovosť a urobte si kópie dokladov.

Je bezpečné cestovať do Malajzie v čase Korony?


DOKLADY V MALAJZII

Medzi Malajziou a Slovenskom bola podpísaná dohoda o bezvízovom vstupe. Platí pri jednorazovom vstupe, ktorý nepresiahne dobu 90 dní s tým, že celková dĺžka pobytu v priebehu kalendárneho roka nesmie prekročiť dohromady 180 dní a to bez ohľadu na počet vstupov do krajiny. Ako doklad vám poslúži cestovný pas s minimálnou platnosťou 6 mesiacov po ukončení pobytu.

Cestovné doklady do Malajzie


DÔLEŽITÉ ČÍSLA V MALAJZII

 

 • Polícia: 999
 • Polícia v Kuala Lumpur: +60-3-41081222, +60-3-42522222
 • Prvá pomoc: 999
 • Hasiči: 994
 • Civilná obrana: 991

Telefónna predvoľba v Malajzii je +60.

Hinduistický chrám Sri Maha Mariamman

Hinduistický chrám Sri Maha Mariamman (Zdroj: flickr/cc/andythum)

 

POČASIE

Podnebie je tropické s celoročne vysokými teplotami a vysokou vlhkosťou vzduchu. Teploty sa pohybujú v rozmedzí 26 – 30ºC, vo vyšších polohách okolo 16ºC. V prebehu roka padne približne 2500 mm zrážok. Majú podobu krátkych, no intenzívnych búrok. Vyskytujú sa najmä v období október – február  na východnom pobreží Malajského polostrova a v Sabahu a Sarawaku na ostrove Borneo a medzi septemberom a decembrom v západnej časti Malajského polostrova.

​Petronas Twins Tower boli do roku 2003 najvyššími budovami sveta

Petronas Twins Tower boli do roku 2003 najvyššími budovami sveta (Zdroj: flickr/cc/Addison Man)

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Pri návšteve Malajzie nevynechajte jej hlavné mesto – Kuala Lumpur. V priebehu 50 rokov vyrástlo z ospalej dediny úchvatné moderné mesto, ktoré sa neustále rozvíja. Za videnie stoja mešity, múzeá a najmä Petronas Twins Tower, jedny z najvyšších budov sveta. Je tiež ideálnym východiskovým bodom pre výlet k jaskyniam Batu.

Ak hľadáte zaujímavé miesto, ktoré prepája krásnu prírodu a pútavú históriu, zamierte na večne zelený ostrov Penang. Na ostrove je vybudovaná prvá motýlia farma na svete či vtáčí park. Milovníkom histórie odporúčame prehliadku mešity Jalan Acheen v maurskom štýle a budhistického chrámu Wat Chaymangkalaram.

Na území Malajzie nájdete mnoho národných parkov. Najstarším tropickým pralesom je Národný park Taman Negara s mohutnými stromami a vodopádmi. Zaberá celkovú plochu 4,343 km². Žije tu viac ako 350 druhov vtákov, motýle, ázijské slony, tigre i nosorožce.

Národný park Taman Negara

Národný park Taman Negara (Zdroj: flickr/cc/phudd23)

 

VÝLETY

Malajzia ponúka rozmanitý škálu fakultatívnych výletov. Sprievodca vás zavedie do chránených oblastí tých najrozmanitejších národných parkov so sprievodným programom pre menších i väčších dobrodruhov. Obľúbené sú tiež plavby medzi ostrovčekmi, pozorovanie divokých zvierat, výlety po stopách histórie, za turistikou či dokonca výlety spojené s horolezeckými výstupmi.

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Vysoké teploty a vysoká vlhkosť vzduchu vyžadujú dodržiavanie pitného režimu.

Tečúca voda je vhodná len pre hygienické účely. Na pitie odporúčame používať vodu z fľaše kúpenú v obchode.

El. napätie: 220-240 V/50 Hz. Pre použitie našich spotrebičov je nutné použiť cestovný adaptér. Vo väčšine hotelov vám takýto typ adaptéra poskytnú.