Srí Lanka - Základné informácie

Srí Lanka

Srí Lanka

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: +6 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 20,3 milóna
 • Hlavné mesto: Kolombo, Kotte
 • Jazyk: sinhálčina, tamilčina, angličtina
 • Mena: Srílanská rupia (LKR)
 • Menový kurz: 1€ = 327,017 (LKR)

 

Srí Lanka je exotický ostrovný štát v južnej Ázii. Leží na ostrove Cejlón v Indickom oceáne, v blízkosti pobrežia Prednej Indie. Má námorné hranice s Indiou a Maldivami. Aj keď rozloha Srí Lanky nie je veľká (územie menšie ako Česká republika či Rakúsko), táto prevažne rovinatá krajina má prekrásne prírodné prostredie, bohatú faunu a flóru.  Hojnosť divokej zveri možno spoznávať v ôsmych národných parkoch. Exotické rastlinstvo sa predstaví na vyše 100 hektároch botanickej záhrady. Nerastné krásy Srí Lanky predstavuje 350 vodopádov, 25 tisíc vodných útvarov, vyše 1300 km pobrežia a rozsiahle čajové plantáže.

Kultúrne dedičstvo vychádza z dlhej histórie osídlenia ostrova. Prvé zmienky a archeologické nálezy siahajú do období 500 až 125 tisíc rokov pred našim letopočtom. Dnes ostrov spája mnohé etnické skupiny a náboženstvá. Prevláda budhizmus, menší podiel obyvateľstva Srí Lanky vyznáva hinduizmus, kresťanstvo a islam. S prírodnou krásou, pamiatkami zapísanými v zozname UNESCO, plážami a dovolenkovými strediskami zbiera Srí Lanka mnohé ocenenia ako špičková exotická destinácia. Pre turistov ponúka viac ako relax. Obľúbená je kúpeľná turistika s ajurvédskou terapiou, návšteva rôznych festivalov, gastronomická a nákupná turistika a celá paleta športov a aktivít.

Srí lanka leží na ostrove CejlónZápad slnka na Srí Lanke (Zdroj: flickr/cc/POTIER Jean-Louis)

 

Ceny na Srí Lanke

Srí Lanka ako krajina južnej Ázie je pre Slovákov lacnou krajinou. Priemerné spotrebiteľské ceny sú nižšie o 35%. Najmenší rozdiel asi 10% je v priemernej cene potravín. Drahšie sú mlieko a mliečne výrobky a niektoré druhy ovocia a zeleniny ako jablká a zemiaky. Za reštauračné služby však zaplatíme aj o 60% menej ako na Slovensku.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,40 €
 • Voda (1,5 l) = 0,50 €
 • 1 l mlieka = 1 €
 • 1 kg syra = 10 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 4 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 2 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 5 €
 • Kapučíno = 2,10 €
 • Fľaša vína = 8,30 €

prekrásna príroda Srí Lanky, bohatá fauna a flóraArcheologické nálezisko Sigiriya na Srí Lanke (Zdroj: flickr/cc/POTIER Jean-Louis)

 

Očkovanie a choroby na Srí Lanke

Srí Lanka je typická exotická krajina, v ktorej existuje určité riziko chorôb prenosných pri bodnutí hmyzom. Vyskytuje sa napríklad horúčka dengue. Odporúča sa aktívna ochrana repelentmi a odpudzovačmi hmyzu. Potvrdenie o očkovaní na žltú horúčku sa vyžaduje iba pri vstupe do regiónov s jej výskytom.

Lekárske ošetrenie je dostupné zvyčajne vo veľkých mestách a je pomerne drahé. Odporúča sa uzatvoriť pred cestou komerčné zdravotné poistenie a do batožiny pribaliť základné lieky.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu na Srí Lanku

 

Bezpečnosť na Srí Lanke

Kriminalita na Srí Lanke je v nízkych číslach a turisticky navštevované regióny strednej, južnej a západnej časti Srí Lanky sú bezpečné. Samozrejme existuje potenciálne riziko drobných krádeží dokladov a hotovosti. Známe sú tiež pokusy o podvody pri predaji drahokamov.

Rizikovou oblasťou môže byť sever krajiny, kde je však vstup bez povolenia ministerstva obrany zakázaný.

Je bezpečné cestovať na Srí Lanku v čase Korony?

 

Doklady na Srí Lanku

Pri cestovaní na Srí Lanku za účelom turistiky platia pravidlá elektronickej registrácie v rámci systému ETA (Electronic Travel Authorization). Registrácia (e víza) je povinná pred príchodom, za poplatok 30 USD. Má platnosť 30 dní, v prípade potreby predĺženia je potrebné kontaktovať imigračný úrad v Kolombe.

Cestovné doklady na Srí Lanku

 

☎ Dôležité čísla na Srí Lanke

 • Polícia: 118 , 119
 • Prvá pomoc, Hasiči: 110
 • Turistická polícia: 011-242 10 52
 • Nemocnica Kolombo: 011-269 11 11
 • Turistické informácie všetkého druhu: 1919

Telefónna predvoľba na Srí Lanku: +94

oblasť Nuwara Eliya má úplne inú klímu, ideálnu pre čajové plantážeKrásna príroda v okolí mesta Nuwara Eliya (Zdroj: flickr/cc/Muhun Sathasivam)

 

Počasie

Srí Lanka má tropické podnebie s priemernou ročnou teplotou na pobreží a v nížinách 26 – 31 °C. Priemerná teplota v centrálnej vysočine je 17 °C. Denné a nočné teploty na kopcoch sa môžu líšiť až o 14-18 °C.

Dažďové zrážky sú ovplyvňované monzúnovými vetrami. Všeobecne je záveterná strana svahov stredohoria - na východe a severe ostrova suchšia s menším počtom zrážok. Hlavné obdobia dažďov sú v mesiacoch október – január a máj – júl. Počas roka sa monzúnové dažde presúvajú do rôznych oblastí ostrova. Či sa rozhodnete na Srí Lanku cestovať v lete, alebo v zime, niektorá časť pobrežia bude bez zrážok.

Ideálnym obdobím na dovolenku na Srí Lanke je na západe a juhu pobrežia december – marec, na východnom pobreží apríl, máj – september.

Viac informácii o počasí na Srí Lanke >

Ukážka architektúry na Srí LankeUkážka architektúry na Srí Lanke (Zdroj: flickr/cc/McKay Savage)

 

Zaujímavé miesta na Srí Lanke

Pobrežie Srí Lanky je ideálnym miestom pre dovolenku pri mori. Najlepšie dovolenkové strediská sú napríklad na južnom pobreží v okolí pláží Tangalla, Beruwala, Bentota alebo Unawatuna. Príjemné piesčité pláže sú dobre vybavené službami a ponukou rôznych vodných športov. Podmorský svet ukrýva krásne koralové útesy a skvelé podmienky pre potápanie a šnorchlovanie. Menej rozvinuté pláže sú na západnom cípe krajiny a na východnom pobreží.

Viac informácii o plážach na Srí Lanke >

Dlhá a rozmanitá história Srí Lanky zanechala množstvo pôsobivých pamiatok. K celosvetovo známym patria starobylé mestá Anuradhapura, Polonnauruwa a Digamadulla. Práve tu možno obdivovať množstvo chrámov, kláštorov, historických divadiel a pozostatkov civilizácie ukrytých uprostred džungle. Známe vodné záhrady, najstaršie nástenné maľby v krajine a zvláštne krajinné prvky sa nachádzajú v Sigiriya.

Viac informácii o zaujímavých miestach na Srí Lanke >

Piesočnatá plážPiesočnatá pláž (Zdroj: flickr/cc/Ronald Saunders)

 

Výlety na Srí Lanke

Miestne turistické ponuky zahŕňajú niekoľko možností tematických výletov po okolitých pamiatkach a náboženských chrámoch. Na južnom pobreží sa nachádza najlepšie zachovaná morská pevnosť v celej južnej Ázii. Je zmesou zaujímavej architektúry, systému opevnenia a murovaných pilierov.

Milovníci adrenalínu si naopak môžu vybrať z ponuky safari výletov, horskej turistiky, potápania, rybolovu alebo horolezectva. Veľmi populárne sú lety balónom, ktoré ponúkajú úžasné výhľady z vtáčej perspektívy. Samozrejmosťou miestnej ponuky dobrodružstva sú plavby s pozorovaním veľrýb a delfínov.

Na Srí Lanke máte výbornú príležitosť pozorovať divokú zver. Napríklad Národný park Yala pri južnom pobreží má najvyššiu koncentráciu leopardov v Ázii. V národnom parku Minneriya je bežné pozorovanie veľkých stád slonov. V špeciálnom zariadení parku je možnosť vyskúšať si kŕmenie opustených a zachránených sloníčat.

Pohľad na vlakovú stanicu na Srí LankePohľad na vlakovú stanicu na Srí Lanke (Zdroj: flickr/cc/McKay Savage)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

 • Pri návštevách chrámov a posvätných miest nie je vhodné plážové oblečenie. Šaty by mali zakrývať kolená a ramená.
 • Dávajte si pozor na fajčenie a konzumáciu alkoholu na verejných miestach. Je to podľa zákona zakázané a porušenie sa prísne trestá.
 • Odporúča sa piť iba balenú vodu, hoci ľad a voda v hoteloch je všeobecne bezpečná. Tiež sa neodporúča konzumovať čerstvú zeleninu a ovocie mimo hotelových zariadení.
 • Na cestovanie na dlhšie vzdialenosti využite vlaky. Obľúbená je najmä trasa Kandy - Ella, ktorá vedie kopcovitou krajinou s čajovými plantážami. Na výber je niekoľko tried komfortu, od ktorých sa odvíja cena.
 • Na kratšie vzdialenosti využite všade trúbiace trojkolky tuk tuk. Nezabudnite si so šoférom ešte pred cestou dohodnúť cenu. 
 • Pozor na opice. Sú zvyknuté na ľudí a ľahko sa môže stať, že vám vytrhnú vec z ruky, zoberú tašku alebo okuliare.