Srí Lanka - Základné informácie

Srí Lanka

Srí Lanka

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: UTC +6
 • Počet obyvateľov: 20,3 milóna
 • Hlavné mesto: Kolombo, Kotte
 • Jazyk: sinhálčina, tamilčina, angličtina
 • Mena: Srílanská rupia (LKR)
 • Menový kurz: 1€ = 208,637 (LKR)

 

Srí Lanka je exotický ostrovný štát v južnej Ázii. Leží na ostrove Cejlón v Indickom oceáne, v blízkosti pobrežia Prednej Indie. Má námorné hranice s Indiou a Maldivami. Táto prevažne rovinatá krajina má prekrásne a bohaté prírodné prostredie. Hojnosť divokej zveri možno spoznávať v ôsmych národných parkoch. Exotické rastlinstvo sa predstaví na vyše 100 hektároch botanickej záhrady. Nerastné krásy Srí Lanky predstavuje 350 vodopádov, 25 tisíc vodných útvarov, vyše 1300 km pobrežia a rozsiahle čajové plantáže.

Kultúrne dedičstvo vychádza z dlhej histórie osídlenia ostrova. Prvé zmienky a archeologické nálezy siahajú do období 500 až 125 tisíc rokov pred našim letopočtom. Dnes ostrov spája mnohé etnické skupiny a náboženstvá. Prevláda budhizmus, menší podiel obyvateľstva Srí Lanky vyznáva hinduizmus, kresťanstvo a islam. S prírodnou krásou, pamiatkami zapísanými v zozname UNESCO, plážami a dovolenkovými strediskami zbiera Srí Lanka mnohé ocenenia ako špičková exotická destinácia. Pre turistov ponúka viac ako relax. Obľúbená je kúpeľná turistika s ajurvédskou terapiou, návšteva rôznych festivalov, gastronomická a nákupná turistika a celá paleta športov a aktivít.

Západ slnka na Srí Lanke (Zdroj: flickr/cc/POTIER Jean-Louis)

 

Ceny na Srí Lanke

Srí Lanka ako krajina južnej Ázie je pre Slovákov lacnou krajinou. Priemerné spotrebiteľské ceny sú nižšie o 35%. Najmenší rozdiel asi 10% je v priemernej cene potravín. Drahšie sú mlieko a mliečne výrobky a niektoré druhy ovocia a zeleniny ako jablká a zemiaky. Za reštauračné služby však zaplatíme aj o 60% menej ako na Slovensku.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,40 €
 • Voda (1,5 l) = 0,50 €
 • 1 l mlieka = 1 €
 • 1 kg syra = 10 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 4 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 2 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 5 €
 • Kapučíno = 2,10 €
 • Fľaša vína = 8,30 €

Archeologické nálezisko Sigiriya na Srí Lanke (Zdroj: flickr/cc/POTIER Jean-Louis)

 

Očkovanie a choroby na Srí Lanke

Srí Lanka je typická exotická krajina, v ktorej existuje určité riziko chorôb prenosných pri bodnutí hmyzom. Vyskytuje sa napríklad horúčka dengue. Odporúča sa aktívna ochrana repelentmi a odpudzovačmi hmyzu. Potvrdenie o očkovaní na žltú horúčku sa vyžaduje iba pri vstupe do regiónov s jej výskytom.

Lekárske ošetrenie je dostupné zvyčajne vo veľkých mestách a je pomerne drahé. Odporúča sa uzatvoriť pred cestou komerčné zdravotné poistenie a do batožiny pribaliť základné lieky.

 

Bezpečnosť na Srí Lanke

Turisticky navštevované regióny strednej, južnej a západnej časti Srí Lanky sú bezpečné. Samozrejme existuje potenciálne riziko drobných krádeží dokladov a hotovosti. Známe sú tiež pokusy o podvody pri predaji drahokamov.

Rizikovou oblasťou môže byť sever krajiny, kde je však vstup bez povolenia ministerstva obrany zakázaný.

Aktuálnu bezpečnostnú situáciu na Srí Lanke nájdete na stránkach ministerstva zahraničných vecí.

 

Doklady na Srí Lanku

Pri cestovaní na Srí Lanku za účelom turistiky platia pravidlá elektronickej registrácie v rámci systému ETA (Electronic Travel Authorization). Registrácia je povinná pred príchodom, za poplatok 30 USD. Má platnosť 30 dní, v prípade potreby predĺženia je potrebné kontaktovať imigračný úrad v Kolombe.

 

☎ Dôležité čísla na Srí Lanke

 • Polícia: 118 , 119
 • Prvá pomoc, Hasiči: 110
 • Turistická polícia: 011-242 10 52
 • Nemocnica Kolombo: 011-269 11 11
 • Turistické informácie všetkého druhu: 1919

Telefónna predvoľba na Srí Lanku: +94

Krásna príroda v okolí mesta Nuwara Eliya (Zdroj: flickr/cc/Muhun Sathasivam)

 

Počasie

Srí Lanka má tropické podnebie s priemernou ročnou teplotou na pobreží a v nížinách 26 – 31 °C. Priemerná teplota v centrálnej vysočine je 17 °C. Denné a nočné teploty na kopcoch sa môžu líšiť až o 14-18 °C.

Dažďové zrážky sú ovplyvňované monzúnovými vetrami. Všeobecne je záveterná strana svahov stredohoria - na východe a severe ostrova suchšia s menším počtom zrážok. Hlavné obdobia dažďov sú v mesiacoch október – január a máj – júl.

Ideálnym obdobím na dovolenku na Srí Lanke je na západe a juhu pobrežia december – marec, na východnom pobreží apríl, máj – september.

Viac informácii o počasí na Srí Lanke >

Ukážka architektúry na Srí Lanke (Zdroj: flickr/cc/McKay Savage)

 

Zaujímavé miesta na Srí Lanke

Pobrežie Srí Lanky je ideálnym miestom pre dovolenku pri mori. Najlepšie dovolenkové strediská sú napríklad na južnom pobreží v okolí pláží Tangalla, Beruwala, Bentota alebo Unawatuna. Príjemné piesčité pláže sú dobre vybavené službami a ponukou rôznych vodných športov. Podmorský svet ukrýva krásne koralové útesy a skvelé podmienky pre potápanie a šnorchlovanie. Menej rozvinuté pláže sú na západnom cípe krajiny a na východnom pobreží.

Dlhá a rozmanitá história Srí Lanky zanechala množstvo pôsobivých pamiatok. K celosvetovo známym patria starobylé mestá Anuradhapura, Polonnauruwa a Digamadulla. Práve tu možno obdivovať množstvo chrámov, kláštorov, historických divadiel a pozostatkov civilizácie ukrytých uprostred džungle. Známe vodné záhrady, najstaršie nástenné maľby v krajine a zvláštne krajinné prvky sa nachádzajú v Sigiriya.

Viac informácii o zaujímavých miestach na Srí Lanke >

Piesočnatá pláž (Zdroj: flickr/cc/Ronald Saunders)

 

Výlety na Srí Lanke

Miestne turistické ponuky zahŕňajú niekoľko možností tematických výletov po okolitých pamiatkach a náboženských chrámoch. Na južnom pobreží sa nachádza najlepšie zachovaná morská pevnosť v celej južnej Ázii. Je zmesou zaujímavej architektúry, systému opevnenia a murovaných pilierov.

Milovníci adrenalínu si naopak môžu vybrať z ponuky safari výletov, horskej turistiky, potápania, rybolovu alebo horolezectva. Veľmi populárne sú lety balónom, ktoré ponúkajú úžasné výhľady z vtáčej perspektívy. Samozrejmosťou miestnej ponuky dobrodružstva sú plavby s pozorovaním veľrýb a delfínov.

Na Srí Lanke máte výbornú príležitosť pozorovať divokú zver. Napríklad Národný park Yala pri južnom pobreží má najvyššiu koncentráciu leopardov v Ázii. V národnom parku Minneriya je bežné pozorovanie veľkých stád slonov. V špeciálnom zariadení parku je možnosť vyskúšať si kŕmenie opustených a zachránených sloníčat.

Viac informácii o plážach na Srí Lanke >

Pohľad na vlakovú stanicu na Srí Lanke (Zdroj: flickr/cc/McKay Savage)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Pri návštevách chrámov a posvätných miest nie je vhodné plážové oblečenie. Šaty by mali zakrývať kolená a ramená.

Dávajte si pozor na fajčenie a konzumáciu alkoholu na verejných miestach. Je to podľa zákona zakázané a porušenie sa prísne trestá.

Odporúča sa piť iba balenú vodu, hoci ľad a voda v hoteloch je všeobecne bezpečná. Tiež sa neodporúča konzumovať čerstvú zeleninu a ovocie mimo hotelových zariadení.