Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Srí Lanku so sprievodcom.

Národný park Yala je domovom najväčšieho počtu vzácnych leopardov cejlónskych

národný park yala srí lanka

(Zdroj: istockphoto.com)

Najnavštevovanejší národný park na Srí Lanke sa nachádza juhovýchode krajiny, približne 260 km od hlavného mesta Kolomba. Je rozdelený na 5 oblastí, ktoré sa rozprestierajú na rozlohe viac ako 127 000 hektárov. Turistom sú prístupné iba 2 oblasti, ostatné časti národného parku sú prísne chránené. 

Za prírodnú rezerváciu bol vyhlásený v roku 1900, za národný park o niečo neskôr, v roku 1938. 

Výnimočnosť národného parku Yala

Národný park je domovom 44 druhov cicavcov a vyše 200 druhov vtákov. Ak ste milovníkom vtáctva, Yala je to pravé miesto pre vás. Počas návštevy pri troche šťastia uvidíte aj slonie stáda, byvoly, prasatá, krokodíly, medveďa pyskatého a mnoho druhov vtákov.

Výnimočnosť národného parku je najmä pre najväčšiu populáciu leopardov cejlónskych. Leopard cejlónsky je najkrajšou šelmou, ktorú môžete vidieť v národnom parku, jeho existencia je však ohrozená. V súčasnosti ich žije približne 500, z toho 200 práve tu. Počas návštevy národného parku je veľká pravdepodobnosť, že ich uvidíte v korunách stromov alebo vyhrievať sa niekde na skalách. Mladé jedince strácajú plachosť, neboja sa a dokážu ísť bližšie k návštevníkom.

leopard cejlónsky yala srí lanka

(Zdroj: istockphoto.com)

Kedy je najlepší čas na návštevu národného parku? 

Najvhodnejšie obdobie na návštevu národného parku Yala je od februára do konca júla. Pri safari nikdy neviete, aké zvieratá sa vám podarí vidieť, no pre leopardy sa oplatí privstať si. Park otvára svoje brány už o 6:00 ráno, takže sa môže stať, že budete medzi prvými návštevníkmi, ktorí zbadajú divokú zver. Park patrí medzi najviac navštevované miesta na celej Srí Lanke, preto v týchto mesiacoch musíte rátať s veľkým počtom turistov, čo sa prejavuje aj pri samotnej prehliadke. Ak jedna skupina uvidí nejaké zaujímavé zviera, dá to vedieť aj ostatným a všetci sa stretnú na jednom mieste. 

safari národný park yala srí lanka

(Zdroj: istockphoto.com)

Ako sa do národného parku Yala dostanete? 

Najlepší východiskový bod je mesto Thisamaharama, kde nájdete veľmi veľa spoločností, ktoré poskytujú balíčky na návštevu národného parku Yala. Tieto balíčky zahŕňajú aj vyzdvihnutie v meste a počíta sa s hodinou cesty tam a hodinou cesty naspäť. Do Thisamaharama sa najlepšie dostanete vlakom, napríklad z Galle. 

Koľko stojí vstup do národného parku? 

Cena nezávisí len od počtu hodín, koľko bude trvať prehliadka, ale aj od územia, ktoré chcete navštíviť. Vstupenky sú súčasťou balíčkov vrátane prenajatia jeepov a sprievodcu a nepredávajú sa samostatne. 

V ponuke sú tri typy vstupeniek: poldenné (dopoludnia a popoludní) alebo celodenné, dokonca sú možné aj nočné prehliadky. Odporúča sa kúpiť si dopoludňajší vstup, kedy je najväčšia pravdepodobnosť vidieť všetky zvieratá. Cena prenájmu jeepu na pol dňa je približne 35 dolárov a vstup na pol dňa k tomu je za 15 dolárov. Vstupy je potrebné rezervovať vopred.