Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Srí Lanku so sprievodcom.

Nuwara Eliya navodí pocit, že sa nachádzate kdekoľvek, len nie na Srí Lanke

nuwara eliya srí lanka

(Zdroj: Egle Sidaraviciute, unsplash.com)

Nuwara Eliya v centrálnej provincii Srí Lanky je od Kolomba je vzdialená 180 km. Svojou chladnejšou klímou a špecifickou atmosférou navodí pocit, že sa nachádzate kdekoľvek, len nie na Srí Lanke.  

Má špecifickú klímu, oveľa chladnejšiu oproti pobrežným oblastiam Srí Lanky. Pre svoje chladnejšie podnebie sa nazýva aj “malé Anglicko”. Priemerná ročná teplota je tu len 16 °C. Počas zimných mesiacov sú noci veľmi chladné, niekedy sa môže objaviť aj mráz, čo je pre túto krajinu dosť netradičné. Stretnúť domácich v zimných bundách tu nie je nič výnimočné. 

Nuwara Eliya nemá len britské počasie, ale aj architektúru budov z koloniálnych čias. Nečudo, že Briti sa tu cítia ako doma. 

Čajovníkové plantáže

V regióne sa produkujú najkvalitnejšie čaje na celom ostrove - práve vďaka unikátnemu podnebiu má čajovník najideálnejšie podmienky. Okolité kopce sú pokryté zelenými čajovníkovými plantážami. Továreň na výrobu čajov Mackwood patrí medzi obľúbené ciele návštevníkov. Je známa svojím lahodným čiernym čajom, ktorý obľúbila dokonca aj kráľovná Alžbeta II. Továreň nájdete na trase medzi Nuwara Eliya a Kandy. Vidieť zberačky čaju nie je v tejto lokalite nič výnimočné. V priľahlom múzeu vás prevedú celým procesom zberu čaju, jeho výroby, spracovania a druhmi čajov, ktoré sa v lokalite pestujú, ako aj podrobnosťami, napríklad aký je rozdiel medzi zeleným a čiernym čajom. V továrni si môžete kúpiť za zlomok ceny vzorky a balíčky čajov a odniesť si ich ako suveníry domov.

čajovníkové plantáže nuwara eliya

(Zdroj: Rowan Huevel, unsplash.com)

Blízko Nuwara Eliya leží jedna z najnavštevovanejších botanických záhrad Hakgala, ktorá je jednou z piatich botanických záhrad na Srí Lanke a zároveň druhá najväčšia. Unikátna je  najmä tým, že sa tu pestuje chinín, ktorý je potrebný v boji proti malárii. 

Hortonská planina

Národný park Hortonská planina je nádherná a pokojná oblasť a zároveň jediný národný park, kde sa turisti môžu pohybovať sami. Priemerná teplota je tu 10 °C, dobre sa oblečte. Kedysi v parku žili slony, dnes tu nájdete pár leopardov, sambar indických a divoké prasatá a bohatú flóru. Práve Nuwara Eliya je skvelá východisková základňa na návštevu tohto národného parku. Vyberte sa aj na túru k takmer kilometer hlbokému zrázu, ktorý sa nazýva Koniec sveta.

hortonská planina a výhľad zo zrázu Koniec sveta

(Zdroj: istockphoto.com)

Adam's Peak

Mnoho turistov z Nuwara Eliya vyráža na najvyšší vrch Srí Lanky známy ako Adam' s Peak. Na posvätnú horu si vyšlapte v noci a z vrcholu pozorujte východ slnka. Počas hlavnej sezóny je cesta aj osvetlená.  Musíte zvládnuť 4 km v tme a následne zdolať 5 500 schodov. Znie to dosť odstrašujúco, ale nenechajte sa odradiť. Tento zážitok si zapamätáte do konca života.

posvätná hora adam's peak

(Zdroj: Chamika Jaysari, unsplash.com)

Ako sa do Nuwara Eliya dostať? 

Najobľúbenejší typ dopravy je vlak z Kandy. Za oknom sa bude postupne meniť klíma a výhľady na okolitú krajinu a čajovníkové plantáže, vodopády a horské scenérie vám vyrazia dych.

vlak z kandy

(Zdroj: Rowan Huevel, unsplash.com)