Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Srí Lanku so sprievodcom.

Sigiriya je opradená legendami

sigiriya srí lanka

(Zdroj: Shashank Hudkar, unsplash.com)

Najväčšie archeologické nálezisko Sigiriya (nájdete aj pod názvami Lion rock alebo Levia skala) nájdete medzi dvoma mestami Dambulla a Habarane. Od roku 1982 bola skala zapísaná aj do zoznamu dedičstva UNESCO. 

Sigiriya je spojená s legendou o otcovražde

Gigantická skala, vytvorená z magmy vyhasnutej sopky, dostala pomenovanie podľa veľkej sochy leva, z ktorej sa dnes už zachovali len majestátne laby. Na vrchole sa nachádzajú pozostatky palácového komplexu, ktorý bol podľa legendy vybudovaný v 5. storočí. Legenda hovorí, že palác vybudoval kráľ Kasyapa, ktorý sa sem uchýlil po vražde svojho otca a kruto vládol v krajine 18 rokov. Nakoniec spáchal samovraždu, lebo sa bál pomsty svojho brata. V skutočnosti tam stál budhistický kláštor už o niekoľko storočí skôr. Celé miesto je zahalené rúškom tajomstva. 

levia skala sigiriya

(Zdroj: istockphoto.com)

Hlavný vchod sa nachádza v severnej časti skaly, vstup symbolizoval majestátny lev, podľa ktorého dostala pomenovanie. Západná strana skaly bola celá pokrytá freskami, ktoré pochádzajú z čias Kasyapu. Na freskách môžete vidieť nahé ženy, ktoré sa považujú buď za manželky kráľa, jeho konkubíny, alebo bohyne vykonávajúce rituály. Dodnes sa ich zachovalo  len osemnásť. Hoci doteraz nevieme, kto boli tieto ženy, ich fresky oslavujú ženskú krásu a majú historický význam. 

sigiriya vstup symbol leva

(Zdroj: istockphoto.com)

Najväčšou zaujímavosťou je Zrkadlová stena, vymaľovaná nápismi a básňami, ktoré tu po sebe zachovali návštevníci zo 7. až 13. storočia. Podľa toho vieme, že sa Levia skala tešila obľube turistov už v dávnejšej minulosti. Dnes je písanie na steny prísne zakázané. Počas celej návštevy môžete vidieť na skale prilepené gigantické osie hniezda, na ktoré si treba dávať pozor. 

Cesta na vrchol trvá približne dve hodiny a musíte zdolať približne 1250 schodov, preto je potrebné zbaliť si niečo na občerstvenie, hlavne vodu a nezabudnúť na čiapku a opaľovací krém. Keďže skala je vysoká 200 m, odmenou vám bude nádherný výhľad. Uvidíte nádherné kráľovské záhrady a divoký prales (ak budete mať šťastie, možno aj stádo divokých slonov). 

Záhradný komplex

Záhrady a budovy Sigiriya dokazujú to, že jej tvorcovia použili jedinečné tvorivé schopnosti a technológie. Takáto stavba si vyžadovala výnimočné architektonické zručnosti na tú dobu. Záhrady Sigiriya patria medzi najstaršie upravené záhrady na svete. Sú rozdelené na tri časti: Vodné záhrady, Záhrady kameňov a Terasovité záhrady. Vodné záhrady vás upútajú množstvom jazierok, kanálov a fontán, ktoré tvoria dokonale premyslený vodný systém. Záhradu kameňov tvorí veľké množstvo balvanov a odlomených kameňov, ktoré sú usporiadané do rôznych náhodných obrazcov. Táto časť je protikladom k poslednej terasovitej časti. Usporiadané terasovité záhrady ponúkajú pohľad na okolitú krajinu. 

záhradný komplex archeologické nálezisko sigiriya

(Zdroj: istockphoto.com)

Ako sa sem dostať + vstupné

Sigiriya sa nachádza v samotnom srdci Srí Lanky, necelých 180 km severovýchodne od hlavného mesta Colombo. Najjednoduchšie sa sem dostanete autom alebo skútrom. Menej pohodlnou, no zábavnejšou alternatívou je verejná doprava priamo z mesta Dambulla. Autobus na trase Dambulla - Sigiriya premáva každých 30 minút už od 7:00 hodiny rannej a cesta vám bude trvať približne pol hodiny.  

Za jednorázový vstup zaplatíte 30 USD (necelých 26 eur). Turistická atrakcia je otvorená od 07:00 do 17:30. Nájdete tu aj stánok s občerstvením, toalety a aj obchod so suvenírmi. Treba si dať pozor na miestnych “falošných” sprievodcov, ktorí vám môžu znepríjemniť návštevu jednak neodborným výkladom alebo násilným predajom ich suvenírov. 

Sigiriya patrí k najviac navštevovaným miestam na Srí Lanke. Kvôli veľkému množstvu turistov a horúcemu počasiu odporúčame na návštevu v skorých ranných hodinách.