Tipy na fakultatívne výlety - Srí Lanka

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Srí Lanku so sprievodcom.

 

Ak sa rozhodnete vydať na dovolenku na ostrov Cejlón kúsok od Indického poloostrova, objavíte krásnu krajinu Srí Lanky. Krajina je známa svojimi širokými piesočnatými plážami, čistým morom s bohatým podmorským svetom s koralovými útesmi a vrakmi lodí, ale aj divokou prírodou, početnými národnými parkmi, čajovými plantážami a historickými pamiatkami s vplyvmi budhizmu i hinduizmu. Ponúkame vám pár tipov na tie najzaujímavejšie miesta.

TIP: Pred tým ako sa začítate si pozrite našu ponuku na poznávací zájazd na Srí Lanku

 

Colombo

Mesto Colombo (Kolombo) sa nachádza na západnom pobreží vedľa mesta Kotte. Vďaka významnému prístavu a strategickej polohe bolo dôležitým obchodným uzlom medzi východom a západom už pred 2000 rokmi. Mesto je veľmi živé a rušné, spája sa tu moderná architektúra s koloniálnymi kostolmi, budhistickými svätyňami a zaujímavými miestami ako Galle Face Green, Nelu Pokuna divadlo, univerzita či Národné múzeum.

Cena: 45 EUR

Spájanie rôznych typov architektúry v meste Colombo (Zdroj: flickr/cc/Hector Cortes)

 

Kandy - Pinnawalla

V Centrálnej provincii Srí Lanky leží druhé najväčšie mesto Kandy. Jeho história siaha do 14. storočia. Húfy turistov prichádzajú do tejto oblasti, aby navštívili snáď najzaujímavejšie posvätné miesto a to budhistický chrám s relikviou Budhovho zubu. Dnes je zapísaný do zoznamu UNESCO. Výlet zahŕňa aj návštevu Kráľovskej botanickej záhrady s cca 5000 druhmi a slonieho sirotinca  Pinnawalla 90 km od Colomba.  V sirotinec môžete vidieť zachránené slony pri kŕmení a kúpaní.

Cena: 103 EUR

Chrám Budhovho zubu – exteriér (Zdroj: flickr/cc/Prometheus-BD)
 

Chrám Budhovho zubu – interiér (Zdroj: flickr/cc/prashantsareen)

 

Kandy - Sigiriya dvojdenný

Ak by vás niekdajšie hlavné mesto sinhalských kráľov – Kandy zaujímalo viac, vydajte sa na dvojdňový výlet spojený s návštevou mesta Sigiriya. Okrem chrámu Budhovho zubu si môžete prezrieť múzeum s korunovačnými klenotmi s relikviami Budhu, botanickú záhradu a trhovisko.  Sigiriya patrí k najcennejším pamiatkam na Srí Lanke. Ide o palácový komplex v srdci ostrova medzi mestami Dambulla a Habarana na mohutnej skale 370 metrov nad morom. Postaviť ho dal kráľ Kassapa. Toto miesto je známe aj ako „Sigiriya Rock“, „Pevnosť v oblakoch“ alebo „Levia skala“. Uvidíte aj jaskynné chrámy Dambulla s nástennými maľbami a sochy Budhov, bohov a kráľov.

Cena: 293 EUR

Jedna z najzaujímavejších pamiatok Srí Lanky - Sigiriya Rock (Zdroj: flickr/cc/MysteryPlanet.com.ar)

 

Pinnawalla - Nuwara Eliya

Dvojdenný výlet pozostáva z návštevy mestečka v horách v centrálnej časti Srí Lanky -  Nuwara Eliya. Nie nadarmo sa prezýva „Malé Anglicko“, Briti tu vytvorili miesto, ktoré nápadne pripomína anglickú dedinu s vidieckymi domami s trofejami a loveckými obrázkami, golfovým ihriskom a dostihovou dráhou. Ráno sa vydáte vlakom na čajové plantáže a oboznámite sa s výrobou čaju. Výlet pokračuje návštevou slonov v sirotinci, kde pomáhajú raneným a opusteným slonom. Založený bol v roku 1975.

Cena: 169 EUR

Pozorovanie slonov v Pinnawalla (Zdroj: flickr)

 

Galle

Galle alebo tiež Gálla či Gáli je historické mestečko v Južnej provincii približne 120 km od Colomba. Mesto so svojim opevnením je od roku 1988 zapísané do zoznamu UNESCO. Ak sa rozhodnete pre tento výlet, navštívite aj farmu s korytnačkami a Hikkaduwu, ideálne miesto pre poznávanie podmorského bohatstva.

Cena: 55 EUR

Mestečko Galle (Zdroj: flickr/cc/Claudio Uribe)

 

Pozostatky kláštora Mahavihara

História starobylého mesta Anuradhapura (Anurádapuram) siaha až do 4. storočia pred n. l. Nachádza sa tu niekoľko budhistických kláštorov. V meste sú aj pozostatky známeho kláštora Mahavihara.  Anuradhapura je najväčším kláštorným miestom s množstvom pamiatok a dokladov o živote mníchov.

Jetavanaramaya v Anuradhapura (Zdroj: flickr/cc/Heshara)

 

Juhozápadné pobrežie

Na južnom pobreží si môžete prezrieť maják v Dondre, hadiu farmu vo Welligame, korytnačiu farmu v Habaraduwe a historické mestečko Galle Fort z dôb portugalskej nadvlády. Výlet sa organizuje z Ladja Beach Resort.

Cena: 45 EUR

Maják v Dondre (Zdroj: flickr/cc/mararu)

 

Okolie Ambalantoty

Ambalantota je pobrežné mesto na juhu Srí Lanky v Južnej provincii medzi Matara a Hambantota. Známy je vďaka starobylým ruinám -  kráľovstvo Ruhuna. V okolí stojí za videnie skalný chrám Mulkirigala, chrám Wevurukannala s najväčšou sochou Budhu na Srí Lanke a skalný komín Ho-o-maniya. Výlet  sa organizuje z Ladja Beach Resort.

Cena: 37 EUR

Socha Budhu pri chráme Wevurukannala (Zdroj: flickr/cc/sacabona)

 

Národný park Yala

Národný park Yala je na najväčším parkom na Srí Lanke 290 km od hlavného mesta Colombo na juhovýchode krajiny. Žijú tu stáda slonov, leopardy, vodné byvoly, krokodíly, plazy, motýle a rôzne druhy vtákov. Výlet sa organizuje na jeepoch.

Cena: 125 EUR

Národný park Yala (Zdroj: flickr/cc/besttex)

 

Mirisse

4 km juhovýchodne od Weligama leží Mirisse, krásna pláž s krištáľovo čistou vodou. Toto miesto je okrem veľmi dobrých podmienok na kúpanie a šnorchlovanie výnimočné tým, že sem chodia ľudia pozorovať veľryby.

Cena: 74 EUR

Pohľad na pláž Mirisse (Zdroj: flickr/cc/Martin Malíček)

 

River Safari

Zaujímavým zážitkom je plavba na člnoch cez mangrové lesy do Balapitiya. Vychutnáte si pravú atmosféru Srí Lanky s miestnymi obyvateľmi pri ich každodenných činnostiach.

Cena: 25 EUR