Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Srí Lanku so sprievodcom.

Dambulla skrýva v podzemí tisícky rokov starý jaskynný chrámový komplex

dambulla srí lanka zlatý budha

(Zdroj: istockphoto.com)

Ak ste niekedy hľadali informácie o Srí Lanke, pravdepodobne ste narazili na fotky zlatého Budhu sediaceho na skale. Táto masívna podobizeň Budhu sa nachádza v meste Dambulla. Od hlavného mesta je vzdialené necelých 150 km a nachádza sa na hlavnej ceste v tzv. kultúrnom trojuholníku -  Anuradhapura, Sigiriya a Polonnaruwa. 

Nebyť masívneho jaskynného komplexu, ktorý je turistickým lákadlom, mesto by si žilo svojím typickým každodenným životom. Autentický život Srílančanov zažijete hneď pri vstupe do mesta, ktoré býva často upchaté. Oplatí sa zájsť aj na veľký trh s miestnymi produktmi. 

Rozsiahly jaskynný chrámový komplex a zlatý Budha

Chrámový jaskynný komplex je jeden z najrozsiahlejších a najzachovalejších jaskýň na svete. Jeho história siaha až do 1.st pred n.l. Od roku 1991 bol zaradený aj do zoznamu UNESCO, zároveň je to stále posvätné miesto pre budhistických pútnikov zo všetkých kútov sveta. 

Komplex pozostáva z 5 hlavných jaskýň v skale (Devarja Viharya, Maharja Viharya, Maha Alut Viharya, Pachchima Viharaya, Devan Alut Viharaya) a 70 malých jaskýň, ktoré sú prepletené medzi sebou chodbami. Paradoxom zostáva, že  tento chrámový komplex sa nepreslávil počtom jaskýň, ale počtom sôch a malieb budhov na jednom mieste.

jaskynný komplex dambulla

(Zdroj: istockphoto.com)

Nad širokým vstupným schodiskom sedí veľký zlatý Budha, ktorý však nepochádza z dávnej histórie. Postavili ho v roku 2000 z peňazí, ktoré získali z darov japonských veriacich. Ak vstúpite po tomto schodisku dnu, nebudete veriť, že ste v jaskyni, až kým na vás nezačne kvapkať voda zo stropu. 

V prvej jaskyni Devarja Viharya (Chrám vládcu Bohov) sa nachádza 14 metrová socha spiaceho Budhu. Za najkrajšiu sa považuje druhá jaskyňa Maharja Vihara, teda Chrám veľkého kráľa, ktorá vám svojou veľkosťou vyrazí dych - je široká 50 m, hlboká 25 m a vysoká 7 m. V jaskyni vedľa seba stoja božstvá, ktoré nikde inde vedľa seba nenájdete. V tretej jaskyni nájdete šikmý strop, ktorý možno vyvolá pocit, že sa nachádzate v stane. V tejto jaskyni nájdete najviac sôch - vyše 50. Štvrtá a piata jaskyna sú mladšie a aj menšie. 

Ako sa sem dostať + vstupné

Do Dambully sa môžete dostať na požičanom aute, taxíkom alebo verejnou dopravou. Dambulla má výborné spojenie so všetkými významnými mestami. Pri príchode do mesta verejnou dopravou na hlavnú stanicu sa k jaskynnému chrámu dostanete aj pešo - cesta by vám mala trvať okolo 20 minút. Dambulla je skvelá na jednodňový výlet a návštevu môžete spojiť s návštevou Levej skaly (Sigiriya), ktorá je vzdialená len 20 km. 

Jaskynný chrámový komplex je otvorený od 06:00 do 19:00. Pozor si dajte na posledný vstup, ktorý je o 18:00 - čas je však orientačný, ako všetko na Srí Lanke a preto to treba brať do úvahy pri plánovaní. Vstupné pre turistov je 1500 rupií (cca 9 eur). Zaplatiť za lístok môžete len v hotovosti a dá sa kúpiť jedine v stánku pod kopcom. 

jaskynný chrámový komplex Dambulla Srí Lanka

(Zdroj: istockphoto.com)

Načo si dať pozor pri návšteve chrámového komplexu v Dambulle? 

  • stúpanie je náročné a môže byť ešte náročnejšie v poobedných hodinách, kedy je horúco

  • lístok si viete kúpiť len na jednom mieste pod kopcom, ak si nekúpite lístok ešte pred výstupom ku vstupu do komplexu, budete sa musieť vrátiť

  • pozor na opice, kradnú, sú dotieravé a ľudí sa vôbec neboja - pozor aj na svoje zadné vrecká

  • treba dodržiavať dress code - zahalené kolená a plecia a pred vstupom do chrámu je potrebné sa vyzuť

  • najideálnejší čas na návštevu je buď v skorých ranných hodinách, alebo pred západom slnka - vidieť odtiaľto západ slnka má svoje čaro