Prístav Galle ukrýva mix pozostatkov koloniálnej minulosti

galle srí lanka

Unikátne prístavné mesto na juhozápade Srí Lanky, necelých 130 km južne od Kolomba. V Galle pri pohľade na okolie rýchlo zabudnete, že ste na Srí Lanke. Nenájdete tu žiadne hinduistické ani budhistické chrámy, ale protestantské kostoly a zaujímavý mix koloniálnej architektúry. 

Pred príchodom Portugalcov bolo mesto Galle najdôležitejším prístavom na ostrove. V roku 1505 sa tu usadili Portugalci a dva roky na to postavili malú pevnosť Santa Cruz. V 17. storočí obsadili toto územie holandské jednotky a vybudovali si tu pevnosť. Múry pevnosti sa zachovali dodnes a sú aj zapísané do kultúrneho dedičstva UNESCO. Po tejto pevnosti túžili viacerí (Briti, Francúzi, Dáni aj Španieli). Nakoniec sa Srí Lanka od roku 1802 stala britskou kolóniou a britská koloniáalna nadvláda trvala až do roku 1948. 

Dnes je rozsiahlym centrom Srí Lanky, rozprestiera sa v celej zátoke a môžeme ho rozdeliť na dve časti - mesto historické, ktorému dominujú práve hradby a mesto moderné. Hlavnou atrakciou mesta je práve jeho historická časť.

historické hradby galle srí lanka

Historická časť Galle skrytá vo vnútri hradieb

V historickej časti, ktorú ohraničujú hradby z čias Holanďanov, nájdete úzke, príjemné uličky s výnimočnou atmosférou, s reštauráciami, kaviarňami a obchodíkmi. Niektoré budovy si zachovali pôvodné popisné označenie v holandčine. Pri prechádzke natrafíte na nádherné koloniálne stavby, jednou z nich je stará holandská nemocnica, v ktorej je teraz reštaurácia. Kam by ste sa určite mali prejsť je maják a veža s hodinami. 

staré centrum galle

Biely maják pochádzajúci z roku 1848 stojí na hradbách pevnosti. Ak by ste v Galle mali navštíviť len jedno miesto, určite by to mala byť táto ikonická stavba. Oproti majáku si všimnite výraznú bielu mešitu s nezvyčajnou architektúrou. 

Čo nájdete v modernej časti Galle? 

Medzi zaujímavé miesta tejto časti mesta patrí najmä jeho trhovisko, kde kúpite naozaj všetko. Môžete tu vidieť katedrálu sv. Michala a takisto národné múzeum. Jeho zbierky značne zničilo veľké tsunami, ktoré postihlo Srí Lanku v roku 2004. Za pozretie stojí aj národný kriketový štadión. Považuje sa za najkrajší kriketový štadión na svete.

Ako sa dostať do Galle? 

Galle má výborné vlakové a autobusové spojenie z Kolomba. Cesta sem trvá menej ako 3 hodiny. Ak si priplatíte môžete sa zviesť aj expresom. Jednodňový výlet do Galle môže byť aj príjemným spestrením, ak trávite svoju dovolenku v plážových letoviskách ako Unawatuna, Mirissa alebo Hikkaduwa. 

 ​​

COVID-19 Garancia