Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Srí Lanku so sprievodcom.

Prístav Galle ukrýva mix pozostatkov koloniálnej minulosti

galle srí lanka

Unikátne prístavné mesto na juhozápade Srí Lanky, necelých 130 km južne od Kolomba. V Galle pri pohľade na okolie rýchlo zabudnete, že ste na Srí Lanke. Nenájdete tu žiadne hinduistické ani budhistické chrámy, ale protestantské kostoly a zaujímavý mix koloniálnej architektúry. 

Pred príchodom Portugalcov bolo mesto Galle najdôležitejším prístavom na ostrove. V roku 1505 sa tu usadili Portugalci a dva roky na to postavili malú pevnosť Santa Cruz. V 17. storočí obsadili toto územie holandské jednotky a vybudovali si tu pevnosť. Múry pevnosti sa zachovali dodnes a sú aj zapísané do kultúrneho dedičstva UNESCO. Po tejto pevnosti túžili viacerí (Briti, Francúzi, Dáni aj Španieli). Nakoniec sa Srí Lanka od roku 1802 stala britskou kolóniou a britská koloniáalna nadvláda trvala až do roku 1948. 

Dnes je rozsiahlym centrom Srí Lanky, rozprestiera sa v celej zátoke a môžeme ho rozdeliť na dve časti - mesto historické, ktorému dominujú práve hradby a mesto moderné. Hlavnou atrakciou mesta je práve jeho historická časť.

historické hradby galle srí lanka

Historická časť Galle skrytá vo vnútri hradieb

V historickej časti, ktorú ohraničujú hradby z čias Holanďanov, nájdete úzke, príjemné uličky s výnimočnou atmosférou, s reštauráciami, kaviarňami a obchodíkmi. Niektoré budovy si zachovali pôvodné popisné označenie v holandčine. Pri prechádzke natrafíte na nádherné koloniálne stavby, jednou z nich je stará holandská nemocnica, v ktorej je teraz reštaurácia. Kam by ste sa určite mali prejsť je maják a veža s hodinami. 

staré centrum galle

Biely maják pochádzajúci z roku 1848 stojí na hradbách pevnosti. Ak by ste v Galle mali navštíviť len jedno miesto, určite by to mala byť táto ikonická stavba. Oproti majáku si všimnite výraznú bielu mešitu s nezvyčajnou architektúrou. 

Čo nájdete v modernej časti Galle? 

Medzi zaujímavé miesta tejto časti mesta patrí najmä jeho trhovisko, kde kúpite naozaj všetko. Môžete tu vidieť katedrálu sv. Michala a takisto národné múzeum. Jeho zbierky značne zničilo veľké tsunami, ktoré postihlo Srí Lanku v roku 2004. Za pozretie stojí aj národný kriketový štadión. Považuje sa za najkrajší kriketový štadión na svete.

Ako sa dostať do Galle? 

Galle má výborné vlakové a autobusové spojenie z Kolomba. Cesta sem trvá menej ako 3 hodiny. Ak si priplatíte môžete sa zviesť aj expresom. Jednodňový výlet do Galle môže byť aj príjemným spestrením, ak trávite svoju dovolenku v plážových letoviskách ako Unawatuna, Mirissa alebo Hikkaduwa. 

 ​​