Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Srí Lanku so sprievodcom.

Posvätné mesto budhistov Kandy

kandy srí lanka tanec na slávnosti esala perahera

(Zdroj: istockphoto.com)

Druhé najväčšie mesto na Srí Lanke je metropolou kultúry, sinhálskych tradícií a posvätné mesto budhistov. Kandy nie je typické turistické mesto, aj tunajší ľudia berú turistov skôr ako niečo výnimočné. 

Chrám Budhovho zubu

Davy turistov do Kandy priťahuje kráľovský palác s najznámejším chrámom - Chrámom Budhovho zubu (Dalada Maligawa). Do areálu sa vstupuje hlavnou bránou Mahá Vahalkada, ktorá slúžila nielen ako vstupná brána do chrámu, ale aj do celého kráľovského paláca. Samotný chrám bol postavený uprostred kráľovského paláca, ktorý dnes pripomínajú  už len okolité budovy. Niektoré z nich sú postavené na pôvodných základoch kráľovského paláca.

Chrám Budhovho zubu je najznámejšia svätyňa na celej Srí Lanke, ktorá ukrýva vzácnu relikviu “Budhov zub”. V chráme sa pravidelne konajú obrady, tie najnavštevovanejšie sú  vo večerných hodinách. Na záver večerného obradu prebieha bubnovanie a otvára sa miestnosť s relikviou. K samotnej relikvii sa však nedostanete, môžete síce vystáť rad, ale stále uvidíte len jej zlatú schránku, v ktorej je ukrytá.

chrám budhovho zubu

(Zdroj: istockphoto.com)

Prečo je relikvia Budhovho zubu taká významná?

Na túto otázku odpovedá niekoľko legiend. Niektorí vravia, že zub je príliš veľký na to, aby to bol ľudský zub, iní zase tvrdia, že to zub vôbec nie je. Hoci pravda ostáva opradená tajomstvom, Budhov zub je posvätný. 

Oficiálna verzia je, že Buddha bol po svojej smrti v 6. st. pred n.l. spálený v severnej Indii, ale podarilo sa zachrániť niektorého časti jeho tela a aj zuby.  Jeden zo zubov bol prepašovaný na Srí Lanku vo vlasoch princeznej, pretože v Indii musel budhizmus ustupovať pred hinduizmom. Budhov zub putoval po viacerých mestách na Srí Lanke a začali sa o ňom chýriť legendy, že ktokoľvek zub vlastní, môže vládnuť ostrovu. Až kráľ Vimaladharmasuriya I. priniesol Budhov zub naspäť do Kandy a nechal vybudovať dvojposchodový chrám na jeho uloženie. 

Do celého komplexu sa dostanete zadarmo, ale ak sa chcete ísť pozrieť do chrámu alebo do rôznych častí kráľovského paláca, zaplatiť 1 000 rupií (4,50 eur). Prehliadka vám zaberie asi hodinu.

Budhistická slávnosť Esala Pekatera

Každoročne sa v Kandy koná duchovná slávnosť Esala Pekatera, ktorá je výnimočnou oslavou posvätného Budhovho zubu. Slávnosť nie je len pre veriacich, ale je prístupná aj pre turistov. Unikátny zážitok si môžete pozrieť len tak z ulice alebo zakúpiť lístok. 

Celá slávnosť trvá až desať dní a koná sa každý rok na prelome júla a augusta. Najkrajší je posledný deň osláv, lebo je najfarebnejší. Stovka vyzdobených slonov prejde celým mestom, za nimi tanečníci a akrobati. Vrchol slávnosti je prechod s relikviou Budhovho zubu cez celé mesto na chrbte toho najkrajšieho a najvyzdobenejšieho slona v zlatej schránke. Ak budete na Srí Lanke v tomto období, určite si naplánujte cestu do Kandy, je to úžasný zážitok, na ktorý nezabudnete. 

esala perahera slávnosť kandy

(Zdroj: istockphoto.com)

Výlety v okolí Kandy

Ak máte v Kandy viac času, vyberte sa na výlet pár kilometrov od mesta do botanickej záhrady Peradeniya. Rozsiahly komplex záhrad kedysi slúžil na oddych miestnej šľachty. Prejsť sa môžete po vyznačených cestičkách a uvidíte cez štyri tisíc druhov rastlín vrátane figovníka, ktorý má viac ako sto rokov. Neodporúčame sem chodiť, ak máte strach z netopierov. Žije tu veľká časť populácie kaloňa malajského - veľkého netopiera, ktorý môže mať rozpätie krídel viac ako jeden meter. 

botanická záhrada peradeniya kandy

(Zdroj: istockphoto.com)

V blízkosti mesta sa nachádza aj Múzeum čaju, ktoré dnes svojim návštevníkom predstavuje celú históriu cejlónskeho čaju. 

Ako sa dostať do Kandy?

Dostupnosť do mesta Kandy je priam ideálna zo všetkých strán Srí Lanky. Pre svoj historický význam spája Kandy s najväčším mestom Kolombo železničné spojenie. Dokončená bola v 19. storočí. Odporúčame využiť verejnú dopravu, najmä vlakové spojenie z Kolomba s rôznymi triedami komfortu. 

ako sa dostať do kandy

(Zdroj: istockphoto.com)