Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Srí Lanku so sprievodcom.

Národný park Minneriya je domovom obrovských stád slonov

slony v národnom parku minneriya

Spolu s národným parkom Yala patrí medzi najznámejšie národné parky na Srí Lanke a zároveň aj najnavštevovanejšie. Nachádza sa približne 200 km od Kolomba v tzv. kultúrnom trojuholníku. Poloha národného parku je priam ideálna na spojenie s návštevou okolitých zaujímavých miest ako napr. Polonnaruwa, Dambulla, Sigiriya

Za prírodnú rezerváciu bolo toto miesto vyhlásené v roku 1938, ale za národný park bol vyhlásený až v roku 1997. Rozprestiera sa na 8 890 hektároch. Nájdete tu zmiešané zelené lesy, krovie, výbežky skál, dokonca aj mokrade, ktoré poskytujú domov veľkému počtu živočíchov. 

Národný park Minneriya je zaujímavý hlavne veľkou koncentráciou slonov indických na jednom mieste. Okrem obrovských stád slonov žijú v parku leopardy, dva druhy endemických opíc, lenochod, 170 druhov vtákov, 8 druhov endemických plazov a 75 druhov motýľov.

minneriya národný park srí lanka

Kedy je najvhodnejší čas na návštevu?

Obdobie sucha od mája až do októbra je najlepšie. Miestne vodné zdroje vysychajú, a tak sa väčšina zvierat sústreďuje tam, kde je ešte voda, čo je hlavne pri rovnomennom jazere. Keď vrcholí obdobie sucha na prelome augusta/septembra, môžete vidieť až 300 slonov na jednom mieste. 

Koľko zaplatíte za vstup do národného parku?

Podmienky vstupu sú obmedzené rovnako ako v národnom parku Yala. Musíte si zaplatiť balíček so vstupom, prenájmom jeepu so sprievodcom. Počas celej prehliadky nemôžete vystúpiť z jeepu.

Vstup si môžete kúpiť aj na mieste, ale odporúčame kupovať vopred. V balíčkoch miestne cestovné agentúry ponúkajú aj odvoz do parku z okolitých miest a hotelov a naspäť. Z mesta Habarana je to väčšinou zadarmo a cesta trvá približne 10 - 15 minút. Z ostatných okolitých miest sa väčšinou platí príplatok. Cena balíčkov sa pohybuje okolo 70 - 90 USD na osobu. Celková prehliadka trvá 2,5 - 3 hodiny, plus transfer do národného parku. 

Náš tip: Na návštevu si pribaľte ďalekohľad. Ak nemáte svoj ďalekohľad, tak si ho požičajte rovno v hoteli.

minneriya národný park

Ako sa do národného parku Minneriya dostanete? 

Ak nemáte prenajaté auto, dostanete sa sem verejnou dopravou zo všetkých hlavných smerov. Vystúpite na Polonnaruwa / Batticaloa / Medirigiriya & Dehiaththakandiya a potom sa taxíkom, odveziete do národného parku Minneriya. Keďže sa tu nenachádzajú žiadne hotely, odporúčame sa ubytovať v okolitých mestách (Polonnaruwa, Sigiriya, Dambulla). Ideálne je ak sa ubytujete v Dambulle a spravíte si jednodňový výlet, kedy safari spojíte s návštevou Leviej skaly - Sigiriya. ​​​​​​​