Počasie na Srí Lanke počas roka

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
varied-wind-arrow Smer vetra cross-round-filled plus-round temp-low temp-high
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Srí Lanku so sprievodcom.

Srí Lanka teplota mora a vzduchu

Kedy cestovat na Srí Lanku

Najlepší čas na dovolenku je v rozmedzí mesiacov November až Apríl, kedy tu je hlavná sezóna.

 

Ak hľadáte destináciu, kam by ste unikli pred chladnou zimou a vychutnali si horúce slnečné lúče, skúste ostrovný štát ležiaci v Indickom oceáne – Srí Lanku. Celoročne sem prichádzajú turisti, aby si vychutnali teploty blížiace sa k 30ºC a príjemné teploty mora.

 

Srí Lanka má typicky tropické podnebie a nemá presne vymedzené ročné obdobia. Monzúny prinášajúce množstvo zrážok sú hlavnou súčasťou srílanskej klímy a majú obrovský vplyv na poľnohospodárstvo krajiny. Klímu ostrovnej Srí Lanky ovplyvňuje teplý Indický oceán a blízkosť indického subkontinentu. Juhozápadný monzún prináša dážď z Indického oceánu a severovýchodný monzún prináša vlhký vzduch z Bengálskeho zálivu. Dážď prichádza do západných, južných a centrálnych oblastí ostrova od mája do júla a do severných a východných oblastí v decembri a januári. K najteplejším mesiacom patrí marec a apríl. V apríli dosahuje more teplotu až 30ºC. Najmenej zrážok padne v januári a februári.

 

Počasie na Srí Lanke podľa jednotlivých mesiacov

 
 

Január

Maximálne denné teploty sa pohybujú okolo horúcich 31ºC s vysokou vlhkosťou vzduchu. Noci bývajú teplé cca 22ºC. Voda v mori má 28ºC. Zrážky minimálne.

Február

Udržiavajú sa horúce denné teploty okolo 31ºC, vlhkosť vysoká. V noci 23ºC, teplota vody 28ºC. Zrážky minimálne.

Marec

V marci sa teploty šplhajú až k 32ºC s veľmi vysokou vlhkosťou vzduchu. Nočné neklesnú pod 24ºC. Voda sa ohrieva na 29ºC. Vyskytujú sa občasné zrážky, v priemere 9 daždivých dní.

Apríl

Aprílové teploty sa držia na horúcich 32ºC počas dňa a 24ºC v noci. Vlhkosť vzduchu je veľmi vysoká. Voda má 30ºC. Vyskytujú sa zrážky, približne 14 dní.

Máj

Priemerná denná teplota stúpa na 31ºC, nočná na 25ºC a teplota vody na 29ºC. Vlhkosť vzduchu naďalej veľmi vysoká. Vyskytujú sa zrážky, približne 14 daždivých dní.

Jún

Denná teplota v júni je približne 30ºC s vysokou vlhkosťou vzduchu. Nočné teploty neklesajú pod teplých 25ºC. Voda v mori má 28ºC. Zrážky sú podobné ako v máji.

Júl

Zrážky sú menej časté, približne 11 daždivých dní. Júlové teploty sú: 30ºC počas dňa, 25ºC počas noci, voda 27ºC. Vlhkosť vysoká.

August

Denné teploty 30ºC s vysokou vlhkosťou, nočné 25ºC, voda v mori 27ºC. Zrážky cca 116mm, teda 11 dní s dažďom.

September                                                               

Horúce teploty okolo 30ºC pokračujú aj v septembri pri vysokej vlhkosti vzduchu. Nočná teplota neklesá pod teplých 25ºC. Voda dosahuje teplotu 28ºC. Zrážky početnejšie než v auguste, okolo 236mm.

Október

Priemerná denná teplota dosahuje maximum 30ºC s vysokou vlhkosťou. Nočná teplota 24ºC, voda 28ºC. Zrážky časté, odhaduje sa až 16 dní s dažďom.

November

Maximálna denná teplota je 30ºC, nočná 23ºC. Vlhkosť je vysoká. Voda v mori dosahuje teplotu 28ºC. Zrážky sú podobné ako v októbri.

December

Počas dňa stúpnu teploty na horúcich 30ºC s vysokou vlhkosťou vzduchu. Nočné sa držia na príjemných 22ºC. Voda má 28ºC. Zrážky sú miernejšie, odhadujú sa na 10 daždivých dní.


 

Počasie na Srí Lanke podľa lokality

Počasie Srí Lanka

 

Juhozápadná časť

Juhozápadná časť krajiny je vo všeobecnosti najmokrejšia, padne tu viac ako 5000 mm dažďových zrážok. Najvýraznejšie zrážky prichádzajú v období od mája do júla.

 

Severozápadná a juhovýchodná časť

Táto časť krajiny je suchšia než vyššie zmienená juhozápadná. V priemere tu padne cca 1250mm zrážok.

 

Oblasť miest Nuwara Eliya a Haputale

Smerom do vnútrozemia sa znižujú teploty, v hornatých oblastiach okolo Nuwara Eliya a Haputale je oveľa chladnejšie. Teplota sa tu pohybuje okolo 20ºC počas dňa. Nočné môžu klesnúť až na 10ºC.

 

Kolombo

Keďže sa hlavné mesto rozprestiera na západnom pobreží, cítiť vplyv oboch monzúnov – severovýchodného i juhozápadného. Najteplejšie mesiace sú marec a apríl s priemernou maximálnou teplotou 32 ° C. Najmenej zrážok padne v januári a februári.

 

Trincomalee

Trincomalee sa nachádza na severovýchode Srí Lanky a je najhorúcejším miestom, kde sa teploty môžu vyšplhať až k veľmi horúcim hodnotám takmer 40ºC.

Kedy ísť na Srí Lanku

Na Srí Lanku sa môžete vydať počas celého roka, hlavná turistická sezóna trvá od decembra do polovice apríla. Keďže sem v tomto období prichádza najviac turistov, odporúčame vycestovať tesne pred alebo tesne po sezóne. Denné teploty sa pohybujú okolo 30°C a voda v mori má 28°C.