Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Srí Lanku so sprievodcom.

Kolombo je vstupná brána na Srí Lanku

Kolombo je najväčším mestom na Srí Lanke, centrom obchodu a finančníctva celej Srí Lanky.  Dlhé roky bolo Kolombo hlavným mestom Srí Lanky, kým sa v 80. rokoch minulého storočia vláda nerozhodla presunúť sídla štátnej správy do jednej z východných štvrtí Kolomba - Sri Jayawardenapura Kotte. Sídli tu napríklad parlament a niektoré ministerstvá. Kolombo má štatút administratívnej metropoly, kde ostali súdne a niektoré výkonné inštitúcie. Oficiálny štatút hlavného mesta patrí Sri Jayawardenapura Kotte. 

kolombo srí lanka

(Zdroj: Brian Kyad, unsplash.com)

Mesto si prešlo nadvládou Portugalcov, Holanďanov a nakoniec Britov. Portugalci ovládli Kolombo, vyhnali z neho moslimov a spravili z neho svoju základňu. V 17. storočí ich z mesta vyhnali Holanďania a nakoniec ich vystriedali v 18. storočí Briti. Tí mali na dnešnú podobu Kolomba najväčší vplyv. Postavili niektoré civilné budovy, ktoré sa stali základom pre mesto ako ho poznáme dnes. Koloniálna nadvláda skončila v roku 1948, kedy sa Srí Lanka oslobodila. 

Kolombo je vstupná brána na Srí Lanku, medzinárodné letisko sa nachádza 30 km od mesta. Kolombo má najlepšie železničné spojenia s mestami po celom ostrove, väčšina ciest po Srí Lanke začína práve odtiaľto. 

Mesto je zaujímavé najmä pre svoju autentickosť a zážitok z bežného života srílančanov. Zaujímavé je aj miešanie modernej architektúry s tradičnou srílanskou inšpirovanou budhizmom a britskými koloniálnymi budovami. 

Čo vidieť v Kolombe? 

Historická štvrť Fort

Jadro mesta, ktoré sa považuje za jeho najstaršiu čas, je pomenované podľa pevnosti z čias nadvlády Portugalcov, ktorá tu už dnes nestojí. Dodnes je táto štvrť administratívne a finančné centrum mesta. V severnej časti je sídlo prezidenta, preto je v tejto časti zvýšený pohyb policajtov. Stred centra predstavuje hodinová veža, ktorá v minulosti slúžila ako maják a varovala lode pred nebezpečím. 

fort štvrť kolombo srí lanka

(Zdroj: istockphoto.com)

Štvrť Pettah

Do tejto časti Kolomba sa vyberte na trhovisko Pettah, kde zažijete úplne iné nakupovanie, na aké ste zvyknutý. Krik, zjednávanie cien, farebnosť, to všetko dodáva trhu jedinečnú atmosféru. Nájdete tu rôzne čaje, koreniny, ryžu, oblečenie, ale dokonca aj zlato alebo drahokamy. Ak ste fanúšikom ajurvédy, určite odporúčame navštíviť ulicu Gabo's Lane, kde nájdete obchody špecializujúce sa na predaj byliniek a špeciálnych olejov a prípravkov ajurvédy.

Pettah kolombo

(Zdroj: Shavin Peiries, unsplash.com)

Jazero Beira Lake

Najväčšia vodná plocha v Kolombe pôsobí ako osviežujúca oáza v horúcom meste. Môžete si požičať loďky v tvare labutí a člnkovaním po jazere si spríjemniť deň v Kolombe. 

Chrámy Gangaramaya a Seema Malaka

Na malom polostrove zasahujúcom do jazera Beira leží chrám Seema Malaka s množstvom sôch znázorňujúcich Budhu v jeho všetkých podobách. Je súčasťou najdôležitejšieho chrámu v Kolombe Gangaramaya, ktorý leží na podobnom polostrove o pár metrov ďalej. Na vstup je potrebné mať zahalené nohy a plecia. 

Gangaramaya každoročne vo februári hostí veľkú slávnosť Navam Perahera, počas ktorej do chrámu vstupuje približne 50 chrámových slonov. Pre turistov je to veľmi zaujímavý obrad. V strede chrámu sa nachádza posvätný strom poznania, figovník. Buddha práve pod týmto stromom dosiahol osvietenie. Môže vás prekvapiť, že v chráme nájdete mix sôch rôznych náboženstiev, ktoré sú darmi z rôznych krajín.

beira jazero kolombo srí lanka

(Zdroj: istockphoto.com)

Negombo

Ak sa v Kolombe zdržíte dlhšie, môžete sa vydať do neďalekého plážového mestečka Negombo. Negombo je skvelá voľba na prvé zoznámenie s krajinou po prílete, alebo oddychové zavŕšenie výletu po poznávaní ostrova. Nachádzajú sa tu široké pláže s oranžovým až žltým pieskom a pomerne plytkým vstupom do vody. Negombo odporúčame na krátku zastávku a za plážami sa radšej vyberte na juh alebo východ Srí Lanky.