Tipy na fakultatívne výlety - Bali

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00

 

Najobľúbenejší indonézsky ostrov Bali leží na západnom konci súostrovia Malé Sundy. Dovolenkárov láka svojim exotickým vzhľadom, krásnymi plážami a kúpaním v priezračnom mori. Ak by ste však chceli spoznať aj miestnu architektúru, umenie, tradície či prírodné bohatstvo, Bali má niečo aj pre vás. Pár miest a zaujímavých aktivít vám dnes predstavíme.

 

Západná časť ostrova

V západnej časti Bali v mestečku Mengwi severozápadne od Denpasaru sa nachádza chrám Pura Taman Ayun. Táto tradičná hinduistická stavba patrila kráľovskej rodine z Mengwi, ktorá ho dala vystavať v 17. storočí. Komplex terasovitých záhrad je obklopený priekopou. Ďalej uvidíte opičiu rezerváciu Kedaton a najnavštevovanejšie miesto na ostrove – chrám Pura Tanah Lot. Založil ho jávsky svätec Danghyang Nirartha na južnom pobreží.

Cena: 30 USD (27 EUR)

Chrám Pura Taman Ayun (Zdroj: flickr/cc/Janesdead)

 

Východná časť ostrova

Vo východnej časti ostrova si prezriete Klungkung s historickým súdnym dvorom Kerta Gosa, netopieriu jaskyňu Goa Lawah, mesto Selat, ryžové terasy a plantáže, chrám Besakih a dedinku Celuk. Goa Lawah je vlastne malým chrámom, ktorý postavil svätec Mpu Kuturan začiatkom 11. storočia 7 km od prístavného mestečka Padang Bai. Každý deň sem ľudia prinášajú obety na uctenie bohov. Chrámový komplex Besakih z 8. storočia je najvýznamnejším náboženským strediskom na Bali. Založil ho jávsky kňaz Mpu Markandeya.

Cena: 46 USD (42 EUR)

Pohľad na chrám Goa Lawah známy ako netopieria jaskyňa (Zdroj: flickr/cc/pydum)

 

Uluwatu

Ak ste počuli o krásnych chrámoch na Bali a radi by ste taký navštívili, skúste Uluwatu alebo celým menom Pura Luhur Uluwatu, ktorý patrí k najvýznamnejším na ostrove. Postavený je na 70 metrov vysokom skalnom útese na južnom cípe ostrova. Turistov láka jeden z najkrajších výhľadov na ostrovy a Indický oceán, vraví sa, že tu zažijete najkrajší západ slnka na ostrove. V 11. storočí tu jávsky kňaz Empu Kuturan založil menší chrám, v 16. storočí ho rozšíril do dnešnej podoby Danghyang Nirartha. Tento balijský chrám je dnes zasvätený božstvu morí a oceánov.

Cena: 27 USD (25 EUR)

Chrám Pura Luhur Uluwatu (Zdroj: flickr/cc/myan515)

 

Uluwatu Beach

Ak hľadáte miesto s úžasnou atmosférou, skúste pláž Uluwatu, na ktorú sa dostanete priechodom cez jaskyňu. Je tu jeden z najkrajších útesov na Bali a úžasný výhľad na Indický oceán. Len kúsok od pláže sa nachádza posvätný chrám Pura Luhur Uluwatu.

Pláž Uluwatu (Zdroj: flickr/cc/ShivRamky)

 

Uluwatu a Kecak

Tento výlet je zameraný nielen na návštevu krásneho chrámu Uluwatu, ale aj na pravú balijskú zábavu. Miestni obyvatelia predvádzajú tradičný tanec tzv. „Kecak“. Vďaka pohybom je známy aj ako „Opičí tanec“. Duchovný sedí pri ohni a okolo neho tancujú muži. Namiesto hudby znejú pokriky a údery rúk o rôzne časti tela. Tento výlet sa končí romantickou večerou v zálive Jimbaran s krásnou plážou, kde ochutnáte miestne špeciality z darov mora.

Cena: 50 USD (45 EUR)

Tradičný tanec „Kecak“ (Zdroj: flickr/cc/IndonesiaTravel)

 

Ubud a Tanah Lot

Prvou zastávkou je dedinka Celuk, kde Balijčania spracovávajú striebro a vyrábajú krásne šperky. V takmer každom domčeku nájdete tradičnú výrobu. Druhou zastávkou je dedinka Mas, kde zas nahliadnete do tajomstva rezbárskej výroby. Vyrezávajú postavy z eposov Ramajána a Mahabhárata a postavy bohov. Celodenný výlet vrcholí návštevou dediny Ubud a jej múzea Puri Lukisan s balijskými maľbami a chrámu Tanah Lot. Postavili ho v 16. storočí mnísi na počesť bohov mora.

Cena: 50 USD (45 EUR)

Chrám Tanah Lot (Zdroj: flickr/cc/Dave Ewert)

 

Denpasar

Denpasar je hlavným mestom Bali, významným centrom ekonomického i kultúrneho života, jeho význam narastá vďaka cestovnému ruchu. Pri návšteve určite nevynechajte miesta ako námestie Puputan v centre mesta, balijské múzeum, vtáčí park, trh Badung, obchodnú ulicu Jl. Sulawesi či chrám Pura Agung Jagatnata.

Pohľad na hlavné mesto Bali- Denpasar (Zdroj: flickr/cc/budigud)

 

Svet bohov a umenia

Výlet je zameraný na poznávanie miestnej kultúry a návštevu viacerých balijských chrámov. Môžete vidieť miestnych remeselníkov pri práci, malé dedinky a ryžové terasy, vulkány Batur a Lebuh, mesto Mas, no najväčším lákadlom je chrámový komplex Tirta Empul. Postavený bol v 11. storočí a zaujímavosťou je, že sa tu rešpektovali dve náboženstvá a to hinduizmus a budhizmus.

Známy je aj ako „Slonia jaskyňa“, pretože časť chrámu tvorí jaskyňa s krásnym skalnatým vstupom vytesaným do tvaru Rangdy alebo Bomy, no mnohým pripomína práve hlavu slona.

Cena: 46 USD (42 EUR)

Chrámový komplex Tirta Empul (Zdroj: flickr/cc/dreamabstract)

 

Ostrov Lombok

Východne od ostrova Bali leží ostrov Lombok, kam si môžete urobiť jednodňový letecký výlet z letiska Denpasar. Uvidíte výrobu tradičnej lombockej keramiky v dedinke Bunyumulek, život vo viacerých malých dedinkách a tradičnú výrobu ručne tkaných látok. Súčasťou výletu je aj krásna pláž z bieleho piesku Tanjung Aan s priestorom na oddych a kúpanie.

Cena: 1 osoba – 220 USD (200 EUR), 2 osoby a viac – 153 USD (140 EUR)

Pohľad na ostrov Lombok (Zdroj: flickr/cc/dieucifer)

 

Rybí trh a rybie špeciality

V dedine Jimbaran s krásnou plážou zažijete atmosféru tradičného balijského trhu a vychutnáte si obed v miestnej rybej reštaurácii.

Cena: 11 USD (10 EUR)

Čistá piesočnatá pláž Jimbaran (Zdroj: flickr/cc/DanTheCam)

 

Bali Bird Park a Ubud

Počas pobytu na Bali môžete navštíviť aj vtáčí park Taman Burung, park  plazov Bali Reptile Park a prezrieť si mesto Ubud s tradičnými trhmi a galériami.

 

Waterbom park

Zábava hlavne pre deti čaká vo vodnom parku balijskej tropickej záhrady so 14 šmykľavkami, lezeckou stenou či vodným ihriskom.

Cena: dospelý 37 USD (34 EUR), dieťa 25 USD (23 EUR)

Atrakcie vo Waterbom parku (Zdroj: flickr/cc/koni_aiko)

 

Potápanie

Bali má aj veľmi dobré podmienky na potápanie pre začiatočníkov i skúsených potápačov. Môžete sa tu šnorchlovať či potápať, výlety sa organizujú do viacerých lokalít. Oblasť je bohatá na rôzne druhy živočíchov a farebné koraly. Keďže zavisí od lokality a rozsahu výletu, ceny sú rozdielne.

Cena: okolo 32 USD (30 EUR)