Tipy na fakultatívne výlety - Vietnam

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Vietnamu so sprievodcom.

 

Vietnam okrem exotickej dovolenky na piesočnatej pláži ponúka bohatú históriu a kultúru, cítiť vplyvy juhovýchodnej Ázie najmä susednej Číny. Nájdete tu aj prírodné bohatstvo -  zelené hory, národné parky, zelené ryžové políčka, pobrežné krasové oblasti, jaskyne, tradičný život i rýchlo sa rozvíjajúce moderné miesta. Pár tipov vám dnes predstavíme.

TIP: Pred tým ako sa začítate si pozrite našu ponuku na poznávacie zájazdy Vietnam.

 

Hočiminovo mesto

Hočiminovo mesto, tiež Ho Či Minovo Mesto alebo historicky pomenovaný Saigon je najväčším mestom Vietnamu. Nachádza sa pri delte rieky Mekong pri Kambodži. Určite si nenechajte ujsť nasledovné pamiatky: budova súčasnej aj bývalej radnice z čias kolonizácie, budova hlavnej pošty, katedrála Notre Dame, Palác znovuzjednotenia, Historické múzeum a Múzeum výtvarných umení.

Mestská hala

Mestská hala (Zdroj: flickr/cc/John Benwell)

 

Hoi An

Na pobreží Juhočínskeho mora v provincii Quang Nam leží prístavné mestečko Hoi An. Svoj význam nadobudlo medzi 17. až 19. storočím, kedy bolo významným obchodným centrom juhovýchodnej Ázie. Dnes je mesto známou dovolenkovou destináciou, no okrem pláží a kúpania nevynechajte Japonský krytý most s malou svätyňou, Zhromažďovaciu sieň čínskej kongregácie a  Chrám Quan Cong s jeho pozlátenou sochou.


Krytý most v Hoi An (Zdroj: flickr/cc/Chili Temple)

 

Phu Quoc

Najväčší vietnamský ostrov Phu Quoc leží 44 km od pevniny južne od Kambodže. Spája sa tu krása nedotknutej prírody s ideálnymi podmienkami na relax. Pláže tvorí svetlý jemný piesok, ktorý obmýva tyrkysová voda a sú tu dobré podmienky na poznávanie podmorského sveta. Môžete si prezrieť aj tradičný trh, plantáže s čiernym korením či malý chrám Zinh Cau na skalnatom myse.

Piesočnatá pláž lemovaná palmami na ostrove Phu Quoc (Zdroj: flickr/cc/talesfrom30b)

 

Hue

Mesto Hue ležiace v strednej časti Vietnamu sa spája najmä s dynastiou Nguyen. V roku 1802 vymenoval panovník Nguyen Anh (Gia Long) mesto Hue za cisárske mesto a tu sa začína aj výstavba opevnenia. To spolu s tzv. Zakázaným mestom patrí k najvýznamnejším vietnamským pamiatkam. Do pevnosti sa vchádzalo štyrmi bránami, najznámejšia je južná Posledná brána. V okolí mesta sa nachádzajú kráľovské hrobky dynastie Nguyen.

Vstup do pevnosti (Zdroj: flickr/cc/vtpoly)

 

Hanoj

K Vietnamu neodmysliteľne patrí návšteva jeho hlavného mesta ležiaceho na brehu Červenej rieky. Založil ho v roku 1010 vietnamský kráľ Ly Thai To. Mesto má historicky hodnotné, zachovalé centrum s tradičnými uličkami, ktoré nesú mená podľa cechov, ktoré tu v minulosti fungovali. Nevynechajte ani zaujímavé miesta ako Jazero navráteného meča neďaleko centra, jeden z najstarších budhistických chrámov v krajine Pagoda ochrany štátu, Hočiminovo mauzóleum a Pagoda na jedinom stĺpe, Chrám literatúry, prezidentský palác či katedrála svätého Jozefa z obdobia kolonizácie.

Hlavné mesto Hanoj (Zdroj: flickr/cc/Veronika Janu)

 

Sapa

Horské mestečko Sapa sa nachádza v provincii Lao Cai v severozápadnej časti Vietnamu. Je to správne miesto pre tých, ktorí túžia zažiť pravú atmosféru tradičného mestečka s ryžovými políčkami a miestnymi obyvateľmi. Sapu lemuje pohorie Hoang Lien známe aj ako Tonkinské Alpy s najvyšším vrchom Vietnamu Fansipan. Za videnie stojí aj stometrový Strieborný vodopád.

Sapa s pohorím Hoang Lien a ryžovými políčkami (Zdroj: flickr)

 

Nha Trang

Mesto leží v provincii Khanh Hoa 450 km od Hočiminovho Mesta. Lákadlom sú predovšetkým krásne pláže, ktoré nebývajú preplnené a tunajší podmorský svet. Zaujímavosťou mesta je najdlhšia lanovka na svete, ktorá vedie nad morom a to na vedľajší ostrov Hon Tre. Môžete navštíviť čamské veže Po Nagar a Pagodu Dračie hory so 14 metrov vysokou bielou sochou Budhu na samotnom kopci.

Po Nagar v Nha Trang (Zdroj: flickr/cc/Aleksei Tuiman)

 

Phan Thiet

200 km juhovýchodne od Hočiminovho mesta objavíte malé rybárske mestečko Phan Thiet. Známe je vďaka svojim krásnym plážam s rozmanitými službami. Najkrajšia je vzdialená 20 minút od mesta a je ňou Mui Ne v zátoke Mui Ne Bay. Ide o takmer 10 kilometrov dlhú piesočnatú pláž s azúrovým morom, lemovaná je krásnymi palmami, dunami, rezortami, reštauráciami, obchodíkmi a barmi.

Mui Ne pri mestečku Phan Thiet (Zdroj: flickr/cc/tö)

 

Can Gio

Organizácia UNESCO označila túto časť za biosférickú rezerváciu s viac ako 200 druhov živočíchov a 150 druhov rastlín. Nachádzajú sa tu aj vzácne mangrovníkové lesy. Rozprestiera sa pri ústí rieky Saigon, asi 25 km juhovýchodne od Hočiminovho Mesta.

Rezervácia Can Gio (Zdroj: flickr/cc/Huân Lê)

 

Mekong a jeho delta

Na juhu vietnamskej pevniny leží delta Mekongu, je to najúrodnejšia časť krajiny. Sú tu rozľahlé ryžové políčka, domy na vysokých koloch a zážitkom sú aj tradičné plávajúce trhy. Nakupujete tovar priamo z lode.

Loď plávajúca po rieke Mekong (Zdroj: flickr/cc/Russell Scott Images)

 

Cu Chi

Jednou z najzaujímavejších vietnamských pamiatok je spomienka na vojnu. Ide o premyslenú sieť tunelov s dĺžkou cca 200 km, ktorá sa tiahne od kambodžských hraníc až po Hočiminovo Mesto. Stavať sa začali v 40. rokoch 20. storočia.


Jeden zo vstupov do siete tunelov (Zdroj: flickr/cc/Routard05)

 

My Son

My Son je chrámový komplex v strednej časti Vietnamu, akési centrum čamskej kultúry uprostred nedotknutej krajiny. Po bombardovaní v roku 1969 sa zo sedemdesiatich objektov zachovalo len 25.  Dnes je zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Časť chrámového komplexu My Son (Zdroj: flickr/cc/Nizam Uddin)

 

Zátoka Halong

Ak vás lákajú prírodné krásy Vietnamu, určite neobíďte krásnu zátoku Halong. Tisíce ostrovov a ostrovčekov sa týči z vôd Tonkinského zálivu. Uvidíte vápencové ostrovčeky, najväčší ostrov Cat Ba a jaskyne ako napr. Jaskyňu zázrakov a Jaskyňu drevených kolov.

Zátoka Halong (Zdroj: flickr/cc/~Ơ~)