Seychely - Základné informácie

Seychely

Seychely

Krajina v Afrika
 • Časové pásmo: +4 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 90 tisíc
 • Hlavné mesto: Victoria
 • Jazyk: kreolský jazyk, angličtina, francúzština
 • Mena: Seychelská rupia (SCR)
 • Menový kurz: 1€ = 15,436 (SCR)

 

Seychely je súostrovie pri východnom pobreží Afriky, v tesnej blízkosti Madagaskaru. Táto ostrovná krajina sa rozprestiera na 115 ostrovoch. Z nich 45 sú takzvané Vnútorné ostrovy, ktoré sa radia medzi najstaršie stredooceánske žulové ostrovy na svete. Zvyšné Vonkajšie ostrovy sú nízko položené koralové atoly a útesy. Väčšina obyvateľov žije na Vnútorných ostrovoch, z ktorých najvýznamnejšie sú Mahé, Praslin a La Digue. Seychely patrili medzi francúzske a neskôr anglické kolónie, v roku 1976 získala krajina nezávislosť.

Seychely majú povesť luxusnej turistickej destinácie, ktorej lákadlám prepadli aj najväčšie filmové hviezdy a osobnosti sveta. Pre milovníkov prírody ostrovy ponúkajú unikátne rastlinstvo a živočíšnu ríšu, mnohé druhy sú zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Azda k najväčším turistickým atrakciám Seychelských ostrovov patria tyrkysové more s krásnymi plážami s jemným bielym pieskom.

 

Základné informácie
 

 • Časové pásmo: UTC +4
 • Počet obyvateľov: 90 tisíc
 • Hlavné mesto: Victoria
 • Jazyk: kreolčina, angličtina, francúzština
 • Mena: seyschelská rupia (SCR)

Pláž Grand Anse na ostroveLa DiguePláž Grand Anse na ostrove La Digue (Zdroj: flickr/cc/Jean-Marie Hullot)

 

Ceny na Seychelách

Seychely sú luxusnou dovolenkovou destináciou. Zodpovedajú tomu aj ceny, ktoré sú približne o polovicu vyššie ako na Slovensku. K vyššej cenovej hladine prispieva aj fakt, že Seychely sú ostrovnou krajinou s obmedzenými miestnymi zdrojmi.

Ceny niektorých potravín:

 • chlieb = 0,9 €
 • oda (1,5l) = 1,40 €
 • 1 l mlieka = 1,60 €
 • porcia jedla v rýchlom občerstvení = 8,10 €
 • porcia jedla v lacnej reštaurácii = 10 €
 • porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 23 €
 • kapučíno = 3,20 €
 • fľaša vína = 10,20 €

Západ slnka na ostrove LaDigueZápad slnka na ostrove La Digue (Zdroj: flickr/cc/Didier Baertschiger)

 

Očkovanie a choroby na Seychelách

Pri vstupe z Európy sa nevyžadujú žiadne očkovania ani iné formality. Iba pri vstupe z Afrického kontinentu je povinné očkovanie proti žltej zimnici zapísané v medzinárodnom očkovacom preukaze.

Zdravotná starostlivosť na Seychelách je na európskej úrovni. Zdravotné kliniky sú na ostrovoch Mahé, Praslin a La Digue. Hotelové recepcie majú tiež kontakty na súkromných lekárov v okolí.

Pri vycestovaní sa tiež odporúča cestovné zdravotné poistenie.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu na Seychely

Bezpečnosť na Seychelách

Seychely patria medzi bezpečnostne stabilné krajiny. Drobná kriminalita sa vyskytuje výnimočne. Napriek tomu sa neodporúčajú prechádzky po zotmení hlavne vo vidieckych oblastiach a mimo hlavných ulíc metropoly Victoria.

Krásna prírodná scenéria typická pre SeychelyKrásna prírodná scenéria typická pre Seychely (Zdroj: flickr/cc/Didier Baertschiger)
 

Je bezpečné cestovať na Seychely v čase Korony?

Doklady na Seychely

Pri cestovaní na Seychely nie sú potrebné víza, ak pobyt nepresiahne v priebehu pol roka 90 dní. Pri vstupe je povinné preukázanie spiatočnej letenky, ubytovania v krajine a dostatok hotovosti v sume 150 USD na osobu a deň.

 

Cestovné doklady na Seychely

☎ Dôležité čísla na Seychelách
 

 • Prvá pomoc, zdravotníci: 151
 • Polícia: 999,0133
 • Hasiči: 999
 • Telefónna predvoľba na Seychely: +248

PlážAnse Royale, ktorá sa rozprestiera na ostrove MahéPláž Anse Royale, ktorá sa rozprestiera na ostrove Mahé (Zdroj: flickr/cc/So Seychelles)

 

Počasie na Seychelách

Seychelské ostrovy spadajú do pásma tropických dažďových pralesov. Klíma je vyrovnaná a vlhká, s dennými teplotami medzi 24 – 30 °C počas celého roka. Najchladnejšie mesiace sú júl, august. Najpríjemnejším obdobím roka sú mesiace máj až november, kedy fúkajú príjemné juhovýchodné vetry.

Horúce mesiace pripadajú na obdobie december až apríl, s vrcholom v marci, teploty však zriedkavo prekročia hranicu 31 °C.

Viac informácii o počasí na Seychelách >

prístav na seycheloch

Pohľad na prístav na Seychelách (Zdroj: flickr/cc/Voyages Lambert)

 

Zaujímavé miesta

Kultúrne, hospodárske aj turistické centrum Seychelských ostrovov sa sústreďuje na hlavné vnútorné ostrovy Mahé, Praslin a La Digue.

Ostrov Mahé je dlhý 28 km a široký 8 km a je zároveň najväčším ostrovom spomedzi Vnútorných ostrovov. Je domovom takmer 90 % obyvateľov krajiny s rôznorodou etnickou príslušnosťou. Vďaka tomu odráža kultúrnu zmes s africkým, indickým, čísnkym a európskym pôvodom. Na severovýchode ostrova Mahé leží aj hlavné mesto Victoria s medzinárodným letiskom. V meste možno objaviť niekoľko turistických zaujímavostí ako hodinová veža, ktorá bola postavená podľa Vauxhall Clock Tover v Londýne. Krásna je tiež botanická záhrada. Vo Victorii sa oplatí navštíviť Národné múzeum histórie a miestny trh, na ktorom sa predávajú miestne ryby a ovocie.

Victoria je hlavné mesto štátu SeychelyVictoria je hlavné mesto štátu Seychely (Zdroj: flickr/cc/David Stanley)
 

Ostrov Praslin leží 45 km od Mahé ostrova a kedysi bolo obľúbeným miestom pirátov. Dnes je známy pre svoje neskutočne krásne pláže. Pláže Anse Lazio a Anse Georgette boli zaradené do svetového rebríčka Top 10 najlepších svetových pláží. Praslin je hlavnou turistickou destináciou v krajine s bohatou ponukou výletov na susedné ostrovy.

Ostrov La Dague leží 50 km od ostrova Mahé a má množstvo satelitných ostrovčekov blízko pobrežia. Okrem krásnych pláží vyniká lesmi, ktoré sú domovom mnohých vzácnych živočíchov. Život na ostrove v mnohom zostal tradičný a autentický.

Viac informácii o zaujímavých miestach na Seychelách >

Trh v hlavnom meste VictoriaTrh v hlavnom meste Victoria (Zdroj: flickr/cc/So Seychelles)

Pláže

Seychely sú hotový plážový raj. 

Anse Intendance je široká pláž na Mahé, na ktorej si prídu na svoje aj windsurfisti. Obklopujú ju palmy, no pred vetrom ju necháni žiaden útes, takže vlnu môžu byť naozaj vysoké. Oddych v súkromí si vychutnáte na Port Launay, v chránenej oblasti Marine National Park, na ostrove Mahé. Sú tu vynikajúce podmienky na pozorovanie chránených koralov. 

pláž anse intendance na ostrove Mahé

Pláž Anse Intendance (Zdroj: Canva.com)

Obľúbeným cieľom novomanželov je Anse Georgette na ostrove Praslin. Nachádzajp tu súkromie v dokonalom prostredí bieleho piesku a azúrového mora. Patrí k najkrajším plážam na svete a je dostupná len loďou. Na severozápade ostrova Praslin sa rozprestiera Anse Lazio. Obklopujú ju žulové balvany a tieň poskytuje bujná vegetácia, vytvárajúca oázu pokoja. 

Anse Source d´Argent je najznámejšia pláž ostrova La Digue. Je unikátna vysokými žulovými balvanmi, ktoré ju rozdeľojú na niekoľko úsekov, lemovaných palmami. Na kúpanie je však vhodnejšia Anse Pierrot. 

 

Objavte ďalšie krásne pláže na Seychelských ostrovoch >>

Výlety

Väčšina Seychelských ostrovov je neobývaná a preto sú ideálnym cieľom na malé i väčšie výlety. Asi 100 km od ostrova Mahé leží populárny Vtáčí ostrov, ktorý je kolonizovaný obrovským množstvom rôznych vtáčích druhov. Vo vodách oceánu možno pozorovať zelené korytnačky, delfíny aj veľryby. Na ostrove žije živá svetová atrakcia – najťažšia suchozemská korytnačka žijúca vo voľnej prírode. Volá sa Esmeralda a váži viac ako 300 kg. Jej vek sa odhaduje na viac ako dvesto rokov.

Ostrov Arid je miestom prírodnej rezervácie a patrí medzi najkrajšie ostrovné šperky v Indickom oceáne. Slúži ako miesto ochrany a rozmnožovania mnohých druhov morských vtákov, korytnačiek a ďalších živočíchov ako aj mnohých druhov rastlín. Návšteva je povolená iba priplávaním s oficiálnymi loďami rezervácie.

Viac informácii o výletoch na Seychelách >

Užiť si môžete aj bohatý podmorský životUžiť si môžete aj bohatý podmorský život (Zdroj: flickr/cc/Gerwin Sturm)

Doprava

Medzi ostrovmi Mahé, La Digue a Praslin pravidelne premávajú lode. Na ostatné ostrovy si treba prenajať loď vopred. Najväčší prístav na Seychelách je Victoria na Mahé. Požičanie auta je možné na Prasline a Mahé, ceny sa pohybujú od 35 do 45 € za deň. Autá jazdia po ľavej strane. 

Na Mahé a Praslin tiež premávajú autobusové linky denne od 6.00 do 19.00. Odvezú vás za pár drobných, no na presný čas odchodu a príchodu sa nespoliehajte. 

Drahším spôsobom dopravy sú taxíky, ktoré si účtujú v prepočte od 15 € za 15 kilometrov. 

seychely majú rôzne možnosti dopravy medzi ostrovmi i po nich

(Zdroj: Canva.com)

 

Miestna kuchyňa

Miestna kuchyňa je zmesou francúzskej, britskej, africkej, čínskej aj kreolskej.

Hlavné jedlo väčšino tvoria špeciality z rýb, napríklad dravej ryby Red Snapper, žraloka, barakudy či tuniaka. Bourgeois grille je grilovaná ryba, carri coco je ryba alebo mäso v kokosovej omáčke. Okrem rýb sa často podáva mäso z korytnačky - caille, alebo z chobotnice. Typickou prílohou je ryža, zemiaky, alebo kasava, sladké zemiaky či plody chlebovníka. Jedlá zvykne dopĺňať pikantná omáčka, alebo rougaille, omáčka na paradajkovom základe. 

Špecialitou je dreň z plodov Coco de mer, alebo milionársky šalát z výhonov palmy. 

Základ dezertov na Seychelách tvorí tropické ovocie, ako ananás, mango, citrusy, papája, banány, ktoré sa karamelizujú a dochucujú vanilkou. 

seychelly miestny trh

Ak budete mať možnosť, zájdite na ostrov aj na miestny trh. (Zdroj: Canva.com)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Dôrazne sa neodporúča meniť devízy do seychelských rupií u neautorizovaných obchodníkov. Spoľahnite sa na banky, hotelové pokladne a zmenárne na letisku.

Slnko na Seychelách je naozaj prudké a silné. Vždy používajte opaľovací krém.

Zver mušlí je zakázaný v prírodných rezerváciách a morských parkoch. Avšak pre ochranu prírody nezbierajte mušle na pláži vôbec. Slúžia ako dôležitá súčasť života krabov pustovníkov. Tiež by ste nemali kŕmiť morské vtáky, cicavce a korytnačky.