Maldivy (Maledivy)

Maldivy (Maledivy)

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: +5 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 350 tisíc
 • Hlavné mesto: Male
 • Jazyk: maldivčina
 • Mena: Maldivská rupia (MVR)
 • Menový kurz: 1€ = 17,210 (MVR)

 

Maldivy sú ostrovný štát v Indickom oceáne. Rozprestiera sa 500 až 1000 km na západ a juhozápad od južného mysu Indie. Jeho turistické unikum spočíva v jeho samotnej geografii.

Maldivské ostrovy sú tvorené devätnástimi koralovými atolmi. Atol je koralové súostrovie prstencovitého tvaru. Vznikol tak, že sopečný ostrov obrastal koralmi. Koraly po čase vytvorili okolo ostrova prstencový útes a stred pôvodného ostrova (vyhasnutej sopky) poklesol pod hladinu mora. Takto vznikla na mieste pôvodného ostrova lagúna, ktorú obklopujú koralové ostrovy. 

Maldivy tvorí spolu viac ako tisíc ostrovov, mnohé z nich menšie ako 5 km2. Obývané sú iba dve stovky z nich.

K hlavným súostroviam - atolom patria:

 • Male
 • Tilamudati
 • Ma Faro
 • Severné Malosmadulu
 • Miladumadulu
 • Južné Malosmadulu
 • Fadiffolu

 

Dovolenka na Maldivách je voľbou pre bezkonkurenčný luxus, neuveriteľné pláže a úžasný podmorský svet. Niektoré dovolenkové strediská na Maldivach sú na malom súkromnom ostrove. Na severných atoloch sú sústredené najluxusnejšie hotely, ktoré poskytujú osobného komorníka, súkromné bazény a masáž priamo na hotelovej izbe. Jednotlivé atoly sa orientujú na rôzne skupiny turistov. Ideálny sa nájde pre rodiny s deťmi, pre potápačov aj pre milovníkov prírody.

Najzaujímavejšie atoly s pestrou ponukou aktivít i hotelových rezortov sú: 

Pláže Maldivských ostrovov sú očarujúce, s jemným bielym pieskom. Takmer akoby ste kráčali po múke. Voda je priezračná a azúrovo modrá. Keď sa ponoríte, objavíte očarujúci pestrý svet koralov. Indický oceán vám odhalí svoje podmorské jaskyne, húfy pestrofarebných rýb, korytnačky a ďalšie exotické druhy.

maledivyMaledivy a východ slnka, čo poviete? (Zdroj: flickr/cc/Mac Qin)

 

Ceny na Maldivach

Na Maldivách sú priemerné spotrebiteľské ceny vyššie o približne 15%. Kým najväčší rozdiel je v cene potravín a prenájmu nehnuteľností, najmenší rozdiel je v cene reštauračných služieb.

Ceny niektorých potravín:

 • chlieb = 1,30 €
 • voda (1,5l) = 0,50 €
 • 1l mlieka = 1,60 €
 • 1kg syra = 6 €
 • porcia jedla v rýchlom občerstvení = 6,30 €
 • porcia jedla v lacnej reštaurácii = 4,50 €
 • porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 9 €
 • kapučíno = 2 €
 • fľaša vína = 17 €

tyrkysový Indický oceán na Maldivách
Môžete využívať dopravu loďami či jachtami (Zdroj: flickr/cc/Mark Hodson)

 

Očkovanie a choroby na Maldivach

Pri cestovaní na Maldivy nie sú vyžadované žiadne očkovania. Je však potrebné upozorniť, že lekárska starostlivosť je na relatívne nízkej úrovni a náročnejšie zákroky sa v krajine nevykonávajú. Turisti si za lekárske ošetrenie musia zaplatiť a poplatky sú pomerne drahé. Preto je vhodné uzatvoriť pred cestou zdravotné poistenie. Podľa povahy vašich cestovateľských plánov odporúčame zvážiť ochranu očkovaním proti tropickým chorobám, ktoré sa vyskytujú na Maldivách: Chikungunya, horúčka dengue, brušný týfus, hepatitída A a B, žltá horúčka. 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu na Maldivy

 

Bezpečnosť na Maldivach

Maldivy sú bezpečnou destináciou. Ako v iných turistických destináciách, je potrebné dávať si pozor na osobné veci a cenné predmety. Hlavne pri pobyte na plážach a v hlavnom meste Male. Vždy existuje riziko drobných krádeží.

Je bezpečné cestovať na Maldivy v čase Korony?

 

Doklady na Maldivy

 • Pri cestovaní je potrebný platný cestovný pas.
 • Pri pobytoch na Maldivach, ktoré nepresahujú 30 dní sú víza poskytované turistom zdarma.
 • Vízum je možné dostať priamo na letisku pri prílete. K tomu je potrebné dokladovať platný spiatočný lístok na odchod z krajiny, potvrdenie rezervácie z hotela. Ak turista nemá hotelovú rezerváciu, musí preukázať finančnú hotovosť 100 USD + 50 USD na každý plánovaný deň pobytu. 
 • Pri vstupe do krajiny je potrebné vyplniť aj registračný lístok s uvedením presnej adresy pobytu.

Cestovné doklady na Maldivy

 

☎ Dôležité čísla na Maldivach
 

 • Polícia: 119
 • Prvá pomoc: 102
 • Hasiči: 118
 • Tiesňová linka: 999
 • Telefónna predvoľba pre Maldivy: +960

príroda na MaldiváchVšade naokolo nájdete nedotknutú krásnu prírodu (Zdroj: flickr/cc/Alessandro Caproni)

 

Počasie

Na Maldivach je typická tropická klíma so stabilnou teplotou počas celého roka. Priemerné denné teploty sa pohybujú okolo 31 °C, nočné teploty sú okolo 23 °C. Najvyššia nameraná teplota na Maldivách bola 36,8 °C. Hlavné obdobie dažďov trvá v mesiacoch november – marec a jún-august. Ale aj v týchto dňoch je teplo a dažde sú striedané slnečným počasím. Toto obdobie je sprevádzané slabým dažďom a silnejším vetrom. Preto je obľúbené hlavne u surfistov a vyznávačov vodno-veterných športov.

Viac informácií o počasí na Maledivách >

 

Zaujímavé miesta na Maldivach

Hlavným mestom je Male. Predstavuje pulzujúce srdce krajiny a je husto obývané. Niektorí dokonca hovoria, že je preplnené. Jeho atmosféra a každodenný život je v ostrom kontraste s pokojným a lenivým životom na ostrovoch Indického oceánu. Turisti si môžu vychutnať celý rad reštaurácií, barov, trhov a obchodov. K autentickým zážitkom na Maldivach bude určite patriť aj prechádzka po rybom trhu v Male. 

Krásny je Addu atol. Má tvar srdca a povesť najviac farebných koralov v krajine. Je tvorený siedmymi obývanými ostrovmi, ktoré sú navzájom pospájané hrádzami a rekultiváciou. Je dvojkou na Maldivach, hneď po hlavnom Male atole.

 

Pláže

Nie je náhoda, že sa Maledivy nazývajú rajom na zemi. Malé ostrovčeky ponúkajú nádherné miesta na oddych, slnkom vyhrievané pláže a priezračne čistú vodu. 

Napríklad Nalaguraidhoo, ostrov na severe Maldív, ponúka rozľahlé pláže s výhľadom na Indický oceán, kde môžete vylihovať a opaľovať sa, vyskúšať si rybačku či potápanie. 

Vabbinfaru poteší romantické duše, ktoré hľadajú súkromné miestečko na relax pri tyrkysovej lagúne. Kandooma je ostrov 35 km od Male, vyhľadávaný potápačmi pre unikátnu chránenú podmorskú oblasť Guadidhoo Kadu. Biely piesok je výsledkom práce domácich, ktorí tu podmienky na kúpanie dotvorili k dokonalosti. 

Z ostrova Kuredu môžete obdivovať pod morom dva mohutné vraky. Ak hľadáte luxusné spa centrum, zamierte na Huvafen Fushi. Aktívnejším dovolenkárom, ktorí vyhľadávajú možnosti na šport, ako plážový volejbal, windsurfing či plachtenie, ulahodí ostrov Meeru. K najkrajším a najbezpečnejším ostrovom patria Cocoa a Nika, ktoré vás dostanú svojou krásou. Ulahodia romantikom, bažiacim po súkromí, rodinám s deťmi, aj potápačom, ktorí tu objavia nádherné, životom prekypujúce koraly.

Viac informácií o plážach na Maledivách >

Príbytok miestneho rybáraPríbytok miestneho rybára (Zdroj: flickr/cc/Alessandro Caproni)

 

Výlety v Maldivach

Maldivy môžete bližšie spoznať na početných okružných plavbách. Výletné lode ponúkajú rôznorodý program. Od pozorovania veľrýb a delfínov až po najrôznejšie tematické a dobrodružné plavby. K unikátom patrí aj plavba ponorkou, ktorá umožní nerušené a pohodlné pozorovanie podmorského života. 

Pri spoznávaní tejto krásnej a exotickej ostrovnej krajiny odporúčame navštíviť miestne múzeum v hlavnom meste Male. Obsahuje krásnu zbierku historických artefaktov, ktoré dokumentujú zaujímavú históriu. 

Krásny a udivujúci je aj Národný park Banana Feef v severnej časti Male atolu.

Viac informácií o výletoch na Maledivách >

 

Doprava

Maldivy tvoria malé ostrovy, takže doprava funguje úplne inak, ako na súši. Jeden z ostrovov zaberá letisko, z ktorého sa presuniete loďkou na váš cieľový ostrov. Loďky pre širokú verejnosť, “dhoni”, premávajú za 1-2 doláre na osobu. Za súkromnú jazdu na loďkách, tzv. speedboats, zaplatíte 20 až 80 $. Do luxusných rezortov premávajú privátne loďky za niekoľko sto dolárov. 

Na vzdialenejšie ostrovy máte možnosť presunúť sa lietadlom spoločnosti Air Maldives (na Maldivách je asi 10 menších letísk). Na ostrov vás dopraví klasické lietadlo alebo súkromný aeroplán.

Dopravu z letiska na ostrov by mal vyriešiť hotel, v ktorom máte rezervované ubytovanie. Ak priletíte na Maldivy v piatok, loďky nepremávajú. Jednou z možností je počkať na ostrove Male, čo je husto osídlené hlavné mesto a administratívne centrum Maldív, alebo na Hulhumale, ostrove, kde sa dá prespať, kým vyriešite dopravu. Na Hulhumale sa dá z Male dostať aj autobusom alebo taxíkom.

hydroplán Maldivy

Hydroplán uvidíte na Maldivách lietať medzi ostrovami často (Zdroj: Canva.com)

 

Miestna kuchyňa

V hotelových rezortoch môžete ochutnať prakticky čokoľvek. Tradičná maldivská kuchyňa sa skladá prevažne z rýb, kokosu, banánov a chili. Pôda tu totiž nie je veľmi úrodná a väčšina potravín sa musí dovážať. To sa odráža aj na cenách v obchodoch, aj v reštauráciách. 

K tradičným jedlám Maldív teda patria pokrmy z rýb. Mas huni je údený tuniak s cibuľou, kokosom a chilli, podávaný zvyčajne s chlebom roshi. Pikantná ryba kulhimas poteší milovníkov korenistých jedál indickej kuchyne. Každá rodina na Maldivách má svoj tajný recept na polievku garudhiya, ktorej hlavnou ingredienciou je opäť tuniak.

Po obede si doprajte sladkú bodku, napríklad dezert foni boakiba - puding z ryže a kokosového mlieka alebo vaječný krém kastad.  
Maldivčania majú zvyk žuvať po jedle listy betelu, ktorý vyvoláva pocity eufórie.

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Dovoz meny nie je obmedzený. Spätná výmena valút pri odchode krajiny je možná, ak máte potvrdenie o výmene. 

Maldivy sú moslimskou krajinou a turisti by mali rešpektovať miestne zvyky a tradície. Je zakázaný nudizmus a priehľadné oblečenie. Osamelé ženy môžu byť terčom provokácií miestnych mužov. Používanie omamných látok a drog je zakázané a prísne posudzované. 

Pri prezeraní miestnych cenníkov reštaurácií a hotelov je dobré si pozrieť, či sú dane uvádzané pri jednotlivých cenách, alebo je na konci cenníka uvedené percento dane, ktoré bude pripočítané ku konečnému účtu.