Indonézia

Indonézia

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: +8 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 261,1 miliónov
 • Hlavné mesto: Jakarta
 • Jazyk: indonézsky
 • Mena: Indonézska rupia (IDR)
 • Menový kurz: 1€ = 16551,960 (IDR)

 

V juhovýchodnej Ázii a Oceánii sa rozprestiera najväčší ostrovný štát na svete – Indonézia. Skladá sa z viac ako 17000 ostrovov a ostrovčekov, z čoho približne 3000 je obývaných. Mnohé sú pokryté hustými dažďovými pralesmi, hornatými časťami so sopkami a veľkými nížinami.

Zlatý vek Indonézie nastúpil v 7. storočí, kedy začali vznikať mocné kráľovská a krajina prosperovala. Od 13. storočia mala vplyv na krajinu vlna islamu. V 16. storočí sa stala holandskou kolóniou. Samostatnosť získala až v roku 1949.

Len veľmi ťažko by ste hľadali dva rovnaké ostrovy v celej Indonézii. Najzaujímavejšie pamiatky nájdete na na ostrove Jáva, hornatú krajinu so sopkami a bujnou zeleňou zas na Sumatre, Bali a stovky ostrovov medzi Komodom a Floresom ponúkajú tie najlepšie podmienky na potápanie a kúpanie s rajami a korytnačkami. Na ostrovoch si oddýchnete na rozprávkových plážach a taktiež spoznáte rôzne kultúry a národy.

Panenská pláž Indonézie

Panenská pláž Indonézie (Zdroj: pixabay/cc/bukohsk)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo:  GTM +7 hodín (západ), GTM +8 hodín (stredná časť), GTM +9 hodín (východ)
 • Počet obyvateľov: 261,1 miliónov 
 • Hlavné mesto: Jakarta
 • Jazyk: indonézština
 • Mena: Indonézska rupia (IDR), 1 € = 14213,91 IDR


CENY V INDONÉZII

Indonézska rupia sa delí na 100 senov. Platiť je najlepšie v hotovosti. Medzinárodné platobné karty akceptujú len v hoteloch a niektorých obchodoch. Najlepšie je do krajiny pricestovať s americkými dolármi a tie si na mieste vymeniť za rupie. Inú menu vám vymenia len vo veľkých mestách.

Indonézia je rozľahlá a rozmanitá krajina. Ceny bývajú preto veľmi rozdielne v jednotlivých častiach krajiny. Ubytovanie v 2-hviezdičkovom hoteli vyjde na cca 326920 IDR (23 EUR) a v 4-hviezdičkovom 824406 IDR (58 EUR).

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 12223 IDR
 • Voda (1,5 l) = 4975 IDR
 • 1 l mlieka = 15777 IDR
 • 1 kg miestneho syra = 109873 IDR
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 22742 IDR
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 85283,50 IDR
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 45342 IDR
 • Kapučíno = 24447 IDR
 • Cola (0,33 l) = 6964 IDR
 • Pivo = 19188 – 34824 IDR

Ryžové políčka v Tana Toraja, provincia Sulawesi

Ryžové políčka v Tana Toraja, provincia Sulawesi (Zdroj: flickr/cc/toumhi)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V INDONÉZII

Európsky štandard dosahujú len niektoré zdravotnícke zariadenia, prevažne v hlavnom meste Jakarte. Platí sa v hotovosti priamo na mieste.

O prípadnom očkovaní sa poraďte so svojim lekárom. V Indonézii sa vyskytuje malária, žltá zimnica, dengue, týfus, hepatitída, cholera a ovčie kiahne.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Indonézie


BEZPEČNOSŤ V INDONÉZII

Bezpečnostná situácia sa v posledných rokoch zhoršila. Bežne sa vyskytujú drobné krádeže, dokonca aj prepadnutia. Dávajte si preto pozor na svoje osobné veci, nenoste pri sebe veľkú hotovosť ani cennosti. Vyhýbajte sa davovým pochodom miestnych obyvateľov. Nepodnikajte výlety osamote.

Je bezpečné cestovať do Indonézie v čase Korony?


DOKLADY V INDONÉZII

Bezvízový vstup pre slovenských občanov platí len pre krátke pobyty. Tie nesmú presiahnuť dobu 30 dní. Ako cestovný doklad sa používa pas, ktorého platnosť musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny. Dohoda o bezvízovom vstupe platí pre nasledujúce účely cesty: turistika, návšteva, umelecké a vedecké semináre, konferencie, spoločenské účely.

Cestovné doklady do Indonézie


DÔLEŽITÉ ČÍSLA V INDONÉZII

 

 • Polícia: 110
 • Prvá pomoc: 118, 119
 • Hasiči: 113  

Telefónna predvoľba v Indonézii je +62.

Dovolenka na ostrove Bali

Dovolenka na ostrove Bali (Zdroj: flickr/cc/SanMo)

 

POČASIE

Tropické podnebie sprevádzajú vysoké teploty a zvýšená vlhkosť vzduchu. Na ostrovoch sa striedali vždy dve rozdielne obdobia a to obdobie sucha a obdobie dažďov. V súčastnosti však toto delenie už striktne neplatí. Priemerné ročné teploty sa pohybujú v rozmedzí 22 – 29ºC. Vlhkosť vzduchu dosahuje až 75%.  Zrážky – 4000 mm ročne.


ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Počas dovolenky v Indonézii si nenechajte ujsť prehliadku najväčšieho budhistického chrámu na svete. Chrámový komplex Borobudur je postavený 42 km severozápadne od mesta Yogyakarta, na ostrove Jáva. Stavba vznikla približne v roku 800 n. l. za dynastie Šailendrovcov.

K najzaujímavejším miestam ostrovov patria sopky, mnohé z nich sú dodnes aktívne. Môžete sa vybrať na východ ostrova Jáva, kde sa rozprestiera Národný park Tengger Bromo Semeru s veľkým počtom sopiek. Tu máte možnosť vidieť hneď tri sopky – Bromo, Batok a Semer.

Milovníkom prírody odporúčame zamieriť na ostrov Sumatra, konkrétne do fascinujúceho kaňonu Sianok canyon alebo Ngarai Sianok. Takmer 120 metrov vysoké steny kaňonu ukrývajú vinúcu sa rieku a ryžové polia. Nachádza sa pri mestečku Bukittinggi.

Viac informácií o plážach v Indonézii >

​Detail chrámu Borobudur
Detail chrámu Borobudur (Zdroj: flickr/cc/lesterlester1)

 

VÝLETY

Ponuka výletov je veľmi bohatá. Každý ostrov je jedinečný a je dobrou voľbou na výlet. Obľúbené sú výpravy do pralesov a pozorovanie divých zvierat, výstupy na sopky, okruhy ostrovmi, plavby po pobreží i medzi ostrovmi, kúpanie na krásnych plážach, poznávanie podmorského sveta či plávanie s rajami.

Viac informácií o výletoch v Indonézii >

Bromo Tengger Semeru National Park na Jáve

Bromo Tengger Semeru National Park na Jáve (Zdroj: flickr/cc/rsys)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Pre turistov je najvhodnejšia letecká a železničná doprava. Cesty sú v zlom stave. Ak by ste si predsa len chceli požičať auto, musíte mať medzinárodný vodičský preukaz.

V krajine je nízka úroveň hygieny. Nekonzumujte jedlo na ulici, pite len vodu z fľaše alebo ju prevarte. Nedávajte si do nápojov ľad.

V celej oblasti sú časté zemetrasenia a sopečná aktivita.