
Jáva
Jáva je piatym najväčším ostrovom Indonézie a patrí medzi najľudnatejšie oblasti sveta. Na severozápadnom pobreží Jávy leží aj hlavné mesto Indonézskej republiky Jakarta. Na rozlohe viac ako 660 kilometrov štvorcových žije okolo 9 miliónov obyvateľov tejto metropoly.
Pohľad na pobrežie (Zdroj: flickr/cc/Amelia Prayoga)
Ostrov Jáva je rozdelený na štyri provincie, Západnú Jávu, Centrálnu Jávu, Východnú Jávu a Banten. Žije tu viac ako 65% populácie celej Indonézie. Väčšinu obyvateľstva tvoria moslimovia, vo veľkých mestách žijú aj budhistické a kresťanské komunity. Hlavným jazykom je jávčina, s výnimkou Východnej Jávy, kde väčšina obyvateľstva hovorí sundčinou. Väčšina obyvateľov tiež hovorí indonézskym jazykom.
Piesočnatá pláž na Jáve (Zdroj: flickr/cc/dany13)
Ostrov Jáva je takmer úplne sopečného pôvodu a na samom ostrove je minimálne 112 sopiek, z ktorých až 38 je stále aktívnych. Najvyššia sopka Mount Semeru siaha do výšky 3 676 metrov nad morom. Najaktívnejšia sopka na Jáve ako aj v celej Indonézii je Mount Merapi s výškou 2 914 metrov nad morom.
Chrám Candi Cetho (Zdroj: flickr/cc/dany13)
Hoci je Jáva naozaj ľudnatá, známe sú aj jej prírodné krásy. Prírodné prostredie tvorí primárne tropický dažďový prales, mení sa však od západu k východu. Kým na východe nájdeme vlhký a hustý prales, na západe ostrova sú už iba suché savany. Na severnom pobreží sa nachádzajú pobrežné mangrovové lesy, naopak na južnom pobreží sú pôsobivé skalné útesy. Vo vnútrozemí sú početné oblasti vhodné na pestovanie ryže a kávovníkov.
Ostrov Jáva (Zdroj: flickr/cc/dany13)
Čo vidieť na Jáve
Anyer je krásna pláž, ktorá je vstupnou bránou na soplu Krakatoa.
Národný park Baluran – je chránená časť územia ostrova, kde možno obdivovať krásnu savanu.
Borobudur je najväčší starobylý budhistický chrám, ktorý sa uchádza o titul ôsmy div sveta.
Budhistický chrám Borobudur (Zdroj: flickr/cc/Anthony Cramp)
Prambanan je naopak pôsobivý hinduistický staroveký chrám.
Pláž Sukamade rozhodne patrí morským korytnačkám. Každú noc v roku prichádzajú naklásť na túto pláž svoje vajíčka.
Sopka na Jáve (Zdroj: pixabay/cc/PublicDomainPictures)
Ujung Kulon národný park je oblasť s panenskou džungľou, piesočnými plážami a krásnymi koralmi. Možno tu vidieť divo žijúce zvieratá, ktorých populácia je dnes veľmi krehká. Mnohé miestne druhy živočíchov už vyhynuli.
Ujung Kulon (Zdroj: flickr/cc/Achmad Soerio Hutomo)
Menteng Pulo je holandský vojnový cintorín v centrálnej Jakarte. Pôsobivý je aj cintorín Ancol. Nachádza sa na severe Jakarty, pri mori.
Viac informácii o výletoch na Jáve >
Jakarta (Zdroj: flickr/cc/Valentina Yachichurova)
Klíma a počasie na Jáve
Priemerná teplota na Jáve sa pohybuje v rozmedzí 22 – 29 °C s priemernou vlhkosťou 75%. Počas roka sa strieda obdobie sucha a obdobie dažďov. V období sucha je na severnom pobreží teplejšie a denné teploty sú v priemere 34 °C. Južné pobrežie je o niečo chladnejšie a najnižšie teploty sú vo vnútrozemí ostrova.
Obdobie dažďov pripadá na mesiace november až apríl. Prší hlavne v popoludňajších hodinách. Najmokrejšími mesiacmi sú január a február. Západná časť ostrove je oveľa vlhkejšia ako východná a rozdiel je viac ako 3 tisíc mililitrov zrážok ročne.
Viac informácii o plážach na Jáve >
Pohľad na Jakartu (Zdroj: flickr/cc/Stefan Magdalinski)
Čo by ste mali vedieť?
Pripravte sa na dovolenku Jáva. Odporúčame si prejsť nasledujúce tipy