Tipy na fakultatívne výlety - Jáva

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00

 

Najľudnatejší ostrov na svete spoznáte, keď sa vydáte do Indonézie. Hovoríme o Jáve, ostrove prevažne vulkanického pôvodu so stovkami sopiek, mnoho z nich je dodnes aktívnych. Jáva tiež ponúka nespočetné množstvo zelených kopcov a vrchov, jazier, úžasné pláže s tropickou vegetáciou, malé tradičné dedinky a špecifickú architektúru. Dnes vás na pár zaujímavých miest zavedieme.

 

Jakarta

Hlavné mesto celej Indonézie sa nachádza práve na ostrove Jáva. Je ním mesto Jakarta v severozápadnej časti ostrova. Pri návšteve nevynechajte zaujímavé miesta ako pamätník Monas, ktorý je pripomienkou boja za nezávislosť, Národné múzeum prezývané podľa sochy pred ním aj Gedung Gahaj (Sloní dom), najväčšia mešita juhovýchodnej Ázie Masjid Istiqlal, jakartské predmestie Bekasi či zábavný park Ancol s morským akváriom.

Mešita Masjid Istiqlal

Mešita Masjid Istiqlal (Zdroj: flickr/cc/J_K_H)
 

Yogyakarta

Mesto Yogyakarta alebo Jogjakarta je vybudované v samostatnom regióne, ktorý je označovaný ako Yogyakarta Special Region. Aj tu nájdete úchvatné miesta, spomeňme sultánsky palác Kraton zo 17. storočia, v ktorom je dnes múzeum, sultánsky palác Taman Sari z 18. stor., 15 metrov vysoký pamätník Tugu Jogja, koloniálnu pevnosť Vreedenburg. Návštevnosť mestu zaručujú aj pomerne blízko sa nachádzajúce fascinujúce chrámy - budhistický Borobudur a hinduistický komplex Prambanan.

Sultánsky palác Taman Sari

Sultánsky palác Taman Sari (Zdroj: flickr/cc/Globetrotteur17)

 

Borobudur

42 km severozápadne od mesta Yogyakarta máte jedinečnú možnosť navštíviť najväčšiu budhistickú stavbu na svete. Chrámový komplex Borobudur mal znázorňovať posvätný vrch Meru spomínaný v mytológii. Táto významná historická pamiatka bola postavená cca v roku 800 n. l. za dynastie Šailendrovcov. Dnes je pod ochranou kultúrneho dedičstva UNESCO. Okrem spoznávania histórie sa vám naskytne aj úchvatný pohľad na stúpajúci dym zo sopiek Merapi a Merbabu.

Chrámový komplex Borobudur

Chrámový komplex Borobudur (Zdroj: flickr/cc/AMNewman)

 

Prambanan

Najväčší hinduistický chrámový komplex Indonézie sa nachádza v provincii Jawa Tengah približne 20 kilometrov od mesta Yogyakarta. Je ním fascinujúci Prambanan, ktorý bol v roku 1991 zapísaný do zoznamu UNESCO. Stavba začala pravdepodobne v 9. a bola dokončená v 10. storočí nášho letopočtu. Prvé nádvorie je obrátené na východ, zasvätené bohom Šiva, Višnu a Brahma a na druhom je postavených 224 menších svätýň.

Chrámový komplex Prambanan

Chrámový komplex Prambanan (Zdroj: flickr/cc/ru13r)

 

Bandung

Mesto Bandung sa rozprestiera juhovýchodne od Jakarty v provincii West Java (Západná Jáva). Toto jedinečné mesto je postavené v obrovskom krátery vyhasnutej sopky. Ideálne miesto pre podnikanie výletov do prírody, kde si môžete prezrieť sopku Tangkuban Perahu severne od mesta alebo kráter Kawah Putih so sírnym jazerom.

Tangkuban Perahu

Tangkuban Perahu (Zdroj: flickr/cc/Sayf BSY)

 

Bogor

Bogor je mestom v provincii West Java (Západná Jáva), cca 60 kilometrov južne od hlavného mesta Jakarta. Najväčším lákadlom mesta je nádherná botanická záhrada Bogor Botanical Gardens alebo lokálnym názvom Kebun Raya Bogor. Založená bola v roku 1817 a dnes tu môžu návštevníci obdivovať okolo 15 000 druhov rastlín a stromov, z čoho asi 3000 druhov predstavujú orchidey.

Mesto Bogor v provincii West Java

Mesto Bogor v provincii West Java (Zdroj: flickr/cc/michael_urspringer)

 

Dieng Plateau

Prepojenie krásnej krajiny, kde kedysi dávno boli krátery a jedinečnej architektúry hinduistických svätýň ponúk planina Dieng Plateau v provincii Central Java, severozápadne od mesta Yogyakarta. V období medzi 7. až 8. storočím tu bolo vystavaných okolo 400 svätýň, dnes si môžete prezrieť 8 z nich, ktorým sa podarilo vzdorovať času a vonkajším vplyvom.

Planina Dieng Plateau

Planina Dieng Plateau (Zdroj: flickr/cc/pacoalfonso)

 

Bromo

Vo východnej časti Jávy sa nachádza Národný park Tengger Bromo Semeru s veľkým počtom sopiek. Takou je aj sopka Bromo, ktorá dostala pomenovanie podľa hinduistického boha  tvorenia.  V rozľahlom krátery Tengger uvidíte hneď tri sopky. Okrem aktívnej sopky Bromo tu je aj sopka Batok a Semer.

Národný park Tengger Bromo Semeru

Národný park Tengger Bromo Semeru (Zdroj: flickr/cc/Alex Steele)

 

Národní park Ujung Kulon

Na ploche viac ako 1000 km² sa rozprestiera jávsky Národný park Ujung Kulon. Leží na juhozápadnom cípe Jávy. Jeho jedinečnosť spočíva najmä v tom, že je domovom nosorožca jávskeho, ktorému hrozí vyhynutie. V parku môžete vidieť rozmanité živočíchy a rastliny, dokonca sú tu podmienky na šnorchlovanie. V roku 1991 bol zapísaný do zoznamu UNESCO.

Národný park Ujung Kulon

Národný park Ujung Kulon (Zdroj: flickr/cc/Nugroho Budi Sukiswo)

 

Taman Safari

Celým názvom Taman Safari Indonesia je zoskupenie hneď viacerých úchvatných parkov. Patria sem: Taman Safari I v blízkosti diaľnice medzi Jakartou a Bandungom v provincii West Java (Západná Jáva), cca 80 kilometrov od medzinárodného letiska Soekarno-Hatta, Taman Safari II v Prigen, Pasuruan, East Java (Východná Jáva) na svahu hory Arjuna a Bali Safari and Marine Park.

Taman Safari Indonesia

Taman Safari Indonesia (Zdroj: flickr/cc/B10m)