Maurícius

Maurícius

Krajina v Afrika
 • Časové pásmo: +4 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 1,3 milióna
 • Hlavné mesto: Port Louis
 • Jazyk: anglický, francúzsky, kreolsky
 • Mena: MUP

 

Maurícius je ostrovná krajina v juhozápadnej časti Indického oceánu. Zahŕňa hlavný ostrov Maurícius a okolité ostrovy Rodrigues, Agalega, St. Brandon a Cargades Carajos. Všetky ostrovy Maurícijskej republiky ležia približne deväťsto kilometrov východne od ostrova Madagaskar.

Medzi ostrovmi je však podstatná vzdialenosť. Ostrov Agalega leží asi tisíc kilometrov na sever od ostrova Maurícius. Najväčší ostrov Rodrigues leží vyše päťsto kilometrov východne od Maurícia. Najbližšie k ostrovu leží asi 49 neobývaných ostrovov a ostrovčekov, ktoré v prevažnej miere slúžia ako prírodné rezervácie.

Ostrov Maurícius je sopečného pôvodu. Dlhý je 58 km a široký 47 kilometrov.

Pobrežné pláne sa smerom do vnútrozemia ostrova dvíhajú do centrálnej plošiny, ktorá leží v nadmorskej výške 670 metrov. Najvyšší vrch leží na juhozápade ostrova sa nazýva Piton de la Petite Riviére Noire a dosahuje výšku 828 metrov nad morom. Na ostrove je množstvo riek a ostrovčekov, ktoré vznikli v trhlinách vytvorených lávou.

hotelový rezort Trou Aux Biches Maurícius

Pohľad na rezort Trou Aux Biches na ostrove Maurícius (Zdroj: flickr/cc/Winkelbohrer)

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: UTC +4 hodiny
 • Počet obyvateľov: 1,3 miliónov
 • Hlavné mesto: Port Louis
 • Jazyk: angličtina
 • Mena: maurícijská rupia (MUR)
 • Menový kurz: 1€ = 40 MUR

Rôznorodosť ostrova MauríciusKrásny pohľad na ostrov Maurícius (Zdroj: flickr.com/cc/Ludovic Lubeigt)

 

Ceny na Mauríciu

Maurícius je na približne rovnakej cenovej hladine ako Slovensko. Takmer všetky spotrebiteľské ceny sú u nás iba o pár percent nižšie, viac stojí iba prenájom nehnuteľností.

Ceny niektorých potravín:

 • chlieb = 0,50 €
 • voda (1,5l) = 0,62 €
 • 1 l mlieka = 1,10 €
 • 1 kg syra = 7,30 €
 • orcia jedla v rýchlom občerstvení = 5 €
 • porcia jedla v lacnej reštaurácii = 5 €
 • porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 12 €
 • kapučíno = 1,80 €
 • fľaša vína = 7,50 €

dovolenka Maurícius
Krásne azúrové more na Mauríciu (Zdroj: flickr/cc/Natesh Ramasamy)

 

Očkovanie a choroby v Mauríciu

Pri cestovaní na Maurícius sa nevyžaduje žiadne očkovanie. Vzhľadom na prudké slnečné žiarenie je potrebné myslieť na ochranu pokožky a zraku. Vhodné sú i repelenty a využívanie moskytiéry. Zdravotná starostlivosť na Mauríciu je na dobrej úrovni. Mnohé hotely majú pre turistov k dispozícii vlastného lekára. Pri cestovaní sa odporúča doplnkové cestovné zdravotné poistenie.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu na Maurícius

 

Bezpečnosť na Mauríciu

Maurícius je bezpečná dovolenková destinácia a rovnako je v krajine nízka úroveň kriminality.

Je bezpečné cestovať na Maurícius v čase Korony?

Gris Gris Maurícius

Gris Gris (Zdroj: flickr/cc/M Yashna)

 

Doklady na cestu na Maurícius

Maurícius má uzatvorenú dohodu s Európskym spoločenstvom, ktorá umožňuje cestovanie do Maurícia bez vízovej povinnosti na celkovú dobu troch mesiacov počas obdobia posledných šiestich mesiacov. Podmienkou vstupu je platný cestovný pas. Účel cesty pre bezvízový vstup je obmedzený na pobyty s cieľom zárobkovej činnosti.

 

Cestovné doklady na Maurícius

☎ Dôležité čísla na Mauríciu

 • Tiesňová linka: 999, 112
 • Polícia (zločiny): 148
 • Hasiči: 115
 • Telefónna predvoľba do Maurícia: +230

pláž MauríciusKrásne priezračné more (Zdroj: flickr/cc/Chris Yiu)

 

Počasie na Mauríciu

Maurícius má typické tropické podnebie s dvomi ročnými obdobiami. Teplé a vlhké leto trvá od novembra do apríla. Priemerná letná teplota dosahuje okolo 25 °C. Najhorúcejšie mesiace sú január a február s teplotou 29 °C.

Chladnejšia a suchšia zima trvá od júna do septembra a priemerná denná teplota dosahuje 20,4 °C. Najchladnejšie mesiace roka sú júl a august, kedy teplomer klesá na 16 °C.

Teplota mora je relatívne stabilná, medzi 22 až 27 °C počas roka.

Sezóna na dovolenku je ideálna počas celého roka. S výnimkou mesiacov január až marec, kedy je hlavné obdobie cyklónov. Husté dažde však trvajú zvyčajne iba tri dni.

Viac informácii o počasí na Mauríciu >

 

Zaujímavé miesta

Maurícius je krásny tropický ostrov, ktorý ponúka luxus hotelov a nádherné biele piesočnaté pláže. Pokojné piesočné pláže obľúbené u rodín s deťmi sú na západnom pobreží. Doslova zelené a divokejšie pláže prevládajú na juhu ostrova. Skvelé podmienky na surfovanie nájdete na juhovýchode ostrova, kým juhozápadné pobrežie je ideálne na prechádzky pôvabnými útesmi. Severná časť ostrova, v okolí Grand Baie ponúka pláže, zábavu a veľa príležitostí na turistiku.

Hlavné mesto Maurícia sa nachádza na severozápadnej časti pobrežia. Port Louis má krásne historické centrom mesta s námestím lemovaným palmami. K unikátnym zážitkom z mesta patrí návšteva rušného centrálneho trhu a večerná prechádzka pozdĺž slávnej ulice Caudan Waterfront.

Ostrov Rodrigues je skutočné ihrisko pre potápačov. Má priezračné lagúny a rozmanité koralové útesy. Na svoje si prídu rybári, windsurfisti, kitesurfisti a milovníci plachtenia.

Viac informácii o zaujímavých miestach na Mauríciu >

Kitesurfing Maurícius

Kitesurfing je veľmi obľúbenou aktivitou aj na Mauríciu (Zdroj: flickr/cc/Ludovic Lubeigt)

 

Pláže

Maurícius má krásne piesočnaté pláže vhodné na opaľovanie sa, kúpanie, vodné športy aj potápanie. Jednou z najkrajších je Péreybere Beach, ktorá sa rozprestiera pozdĺž hlavnej cesty. Podobne ľahko dostupná je Grand Bay Public Beach, mestská pláž pri Grand Baie.

Ak hľadáte skôr pokojné a romantické miesto, Mont Choisy Beach vás poteší najmä cez týždeň, keď sem takmer nikto nechodí. Má jasne biely piesok a tyrkysovú vodu, lemujú ju stromy, poskytujúce príjemný tieň. Le Morne Beach je čarovným miestečkom pod pohorím Le Morne, kde sa stretávajú najmä surferi.

Viac o plážach na Mauríciu >>

pláž Maurícius

Rozprávkové pláže na Mauríciu (Zdroj: istockphoto.com)

 

Výlety

Maurícius je svetovou veľmocou v pestovaní cukrovej trstiny. Pestovanie a spracovanie má tradíciu dlhšiu ako tri a pol storočia. Dôkazom je špeciálny red nerafinovaných druhov cukru, ktoré sú považované za remeselné produkty. Tradíciu aj históriu si môžete pozrieť naživo pri výlete do údolia Pailles, iba pár minút jazdy od Port Louis. Starodávna a tradičná usadlosť pestovateľov cukru je návratom do dávnych čias. V programe je tiež prednáška o cukre a esenciálnych olejoch, ochutnávka rumu a zábavná show.

Prenájom katamaránov a lodí rôzneho druhu ponúka skvelú príležitosť na objavné výlety na okolité neobývané ostrovčeky. Predstavujú nedotknutú prírodu a krásu Maurícia.

Viac informácii o výletoch na Mauríciu >

Hlavné mesto Maurícia - Port Louis

Hlavné mesto Maurícia - Port Louis (Zdroj: flickr/cc/Ashok Prabhakaran)

Doprava

Celková rozloha ostrova Maurícius je 1865 km2. To znamená, že nič nie je príliš ďaleko a ostrov dokážete prejsť autom celý za niekoľko dní. Jazdí sa po ľavej strane, rovnako ako v Británii. Ak vám jazda po ľavej strane nerobí problém, môžete využiť požičovňu áut. Budete však potrebovať medzinárodný vodičský preukaz. 

Alebo si privolajte taxislužbu. Ceny taxi sú na Mauríciu podobné ako v Európe, treba sa však dohodnúť s vodičom ešte pred jazdou. 

Najlacnejším spôsobom dopravy na ostrove sú autobusy. Na tie stačí zamávať a nastúpiť. Na konkrétne trasy sa opýtajte na recepcii vášho hotela. 

 

Miestna kuchyňa

Kuchyňa na ostrove Maurícius je skutočne pestrá, pretože sa v nej miešajú vplyvy anglickej, francúzskej, kreolskej, čínskej, indickej aj africkej kuchyne. 

Každé hlavné jedlo obsahuje zdravú porciu zeleniny, hojne sa tiež využívajú plody mora. Rôzne druhy mäsa alebo zeleniny sa tradične “grilujú” na lávovom kameni (napr. roche carri), čo je nie len chuťový, ale aj vizuálny zážitok. 

K typickým africkým jedlám patria creolle rougaille, čo je ryba alebo iné mäso v pikantnej paradajkovej omáčke, alebo renversé - ryža, zelenina a mäso s volským okom. Z Indie prevzali Maurícijčania rôzne druhy curry, slané palacinky dholl puri či pokrm z ryže biriyani. 

kuchyňa maurícius jedlo renversé

Jedlo renversé z ryže, mäsa, zeleniny a volským okom (Zdroj: Canva.com)

K obľúbeným dezertom patria kokosové sušienky, smažené guľky gateaux gingli rier a masseipan, marcipánový koláč. K zdravším maurícijským dezertom patria sladké zemiaky s kokosom alebo ananás s ostrou tamarindovou omáčkou. 

Výborným osviežením sú čerstvé džúsy z tamarindu, manga a iných druhov ovocia, alebo kokosové mlieko priamo z kokosu. No ak máte chuť na niečo ostrejšie, ochutnajte maurícijský rum

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Voda z vodovodu nie je pitná. Odporúča sa piť iba balenú vodu.

K stravovacím odporúčaniam patrí vyhýbanie sa mliečnym výrobkom, ktoré zvyčajne nie sú pasterizované. Pri konzumácii ovocia a zeleniny v surovom stave je nutné ich dôkladne umyť.

Vzhľadom na polohu a geografiu je nutné rešpektovať zákazy kúpania v niektorých úsekoch pobrežia, rešpektovať výstražné tabule o vysokých vlnách a ďalšie pravidlá na plážach.