Maurícius - Základné informácie

Maurícius

Maurícius

Krajina v Afrika
 • Časové pásmo: +4 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 1,3 milióna
 • Hlavné mesto: Port Louis
 • Jazyk: anglický, francúzsky, kreolsky
 • Mena: MUP

 

Maurícius je ostrovná krajina v juhozápadnej časti Indického oceánu. Zahŕňa hlavný ostrov Maurícius a okolité ostrovy Rodrigues, Agalega, St. Brandon a Cargades Carajos. Všetky ostrovy Maurícijskej republiky ležia približne deväťsto kilometrov východne od ostrova Madagaskar.

Medzi ostrovmi je však podstatná vzdialenosť. Ostrov Agalega leží asi tisíc kilometrov na sever od ostrova Maurícius. Najväčší ostrov Rodrigues leží vyše päťsto kilometrov východne od Maurícia. Najbližšie k ostrovu leží asi 49 neobývaných ostrovov a ostrovčekov, ktoré v prevažnej miere slúžia ako prírodné rezervácie.

Ostrov Maurícius je sopečného pôvodu. Dlhý je 58 km a široký 47 kilometrov. Pobrežné pláne sa smerom do vnútrozemia ostrova dvíhajú do centrálnej plošiny, ktorá leží v nadmorskej výške 670 metrov. Najvyšší vrch leží na juhozápade ostrova sa nazýva Piton de la Petite Riviére Noire a dosahuje výšku 828metrov nad morom. Na ostrove je množstvo riek a ostrovčekov, ktoré vznikli v trhlinách vytvorených lávou.

Pohľad na rezortTrou Aux Biches na ostrove Maurícius

Pohľad na rezort Trou Aux Biches na ostrove Maurícius (Zdroj: flickr/cc/Winkelbohrer)

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: UTC +4 hodiny
 • Počet obyvateľov: 1,3 miliónov
 • Hlavné mesto: Port Louis
 • Jazyk: angličtina
 • Mena: maurícijská rupia (MUR)
 • Menový kurz: 1€ = 40 MUR

Krásny pohľad na ostrov MauríciusKrásny pohľad na ostrov Maurícius (Zdroj: flickr.com/cc/Ludovic Lubeigt)

 

Ceny na Mauríciu

Maurícius je na približne rovnakej cenovej hladine ako Slovensko. Takmer všetky spotrebiteľské ceny sú u nás iba o pár percent nižšie, viac stojí iba prenájom nehnuteľností.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,50 €
 • Voda (1,5l) = 0,62 €
 • 1l mlieka = 1,10 €
 • 1kg syra = 7,30 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 5 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 12 €
 • Kapučíno = 1,80 €
 • Fľaša vína = 7,50 €

Krásne azúrové more na Mauríciu
Krásne azúrové more na Mauríciu (Zdroj: flickr/cc/Natesh Ramasamy)

 

Očkovanie a choroby v Mauríciu

Pri cestovaní na Maurícius sa nevyžaduje žiadne očkovanie. Vzhľadom na prudké slnečné žiarenie je potrebné myslieť na ochranu pokožky a zraku. Vhodné sú i repelenty a využívanie moskytiéry. Zdravotná starostlivosť na Mauríciu je na dobrej úrovni. Mnohé hotely majú pre turistov k dispozícii vlastného lekára. Pri cestovaní sa odporúča doplnkové cestovné zdravotné poistenie.

 

Bezpečnosť na Mauríciu

Maurícius je bezpečná dovolenková destinácia a rovnako je v krajine nízka úroveň kriminality.

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

Gris Gris

Gris Gris (Zdroj: flickr/cc/M Yashna)

 

Doklady do Maurícia

Maurícius má uzatvorenú dohodu s Európskym spoločenstvom, ktorá umožňuje cestovanie do Maurícia bez vízovej povinnosti na celkovú dobu troch mesiacov počas obdobia posledných šiestich mesiacov. Podmienkou vstupu je platný cestovný pas. Účel cesty pre bezvízový vstup je obmedzený na pobyty s cieľom zárobkovej činnosti.

 

Cestovné doklady na Maurícius

☎ Dôležité čísla na Mauríciu

 

 • Tiesňová linka: 999, 112
 • Polícia (zločiny): 148
 • Hasiči: 115

Telefónna predvoľba do Maurícia: +230

Krásne priezračné moreKrásne priezračné more (Zdroj: flickr/cc/Chris Yiu)

 

Počasie na Mauríciu

Maurícius má typické tropické podnebie s dvomi ročnými obdobiami. Teplé a vlhké leto trvá od novembra do apríla. Priemerná letná teplota dosahuje okolo 25 °C. Najhorúcejšie mesiace sú január a február s teplotou 29 °C.

Chladnejšia a suchšia zima trvá od júna do septembra a priemerná denná teplota dosahuje 20,4 °C. Najchladnejšie mesiace roka sú júl a august, kedy teplomer klesá na 16 °C.

Teplota mora je relatívne stabilná, medzi 22 až 27 °C počas roka.

Sezóna na dovolenku je ideálna počas celého roka. S výnimkou mesiacov január až marec, kedy je hlavné obdobie cyklónov. Husté dažde však trvajú zvyčajne iba tri dni.

Viac informácii o počasí na Mauríciu >

 

Zaujímavé miesta

Maurícius je krásny tropický ostrov, ktorý ponúka luxus hotelov a nádherné biele piesočnaté pláže. Pokojné piesočné pláže obľúbené u rodín s deťmi sú na západnom pobreží. Doslova zelené a divokejšie pláže prevládajú na juhu ostrova. Skvelé podmienky na surfovanie nájdete na juhovýchode ostrova, kým juhozápadné pobrežie je ideálne na prechádzky pôvabnými útesmi. Severná časť ostrova, v okolí Grand Baie ponúka pláže, zábavu a veľa príležitostí na turistiku.

Hlavné mesto Maurícia sa nachádza na severozápadnej časti pobrežia. Port Louis má krásne historické centrom mesta s námestím lemovaným palmami. K unikátnym zážitkom z mesta patrí návšteva rušného centrálneho trhu a večerná prechádzka pozdĺž slávnej ulice Caudan Waterfront.

Ostrov Rodrigues je skutočné ihrisko pre potápačov. Má priezračné lagúny a rozmanité koralové útesy. Na svoje si prídu rybári, windsurfisti, kitesurfisti a milovníci plachtenia.

Viac informácii o zaujímavých miestach na Mauríciu >

Kitesurfing je veľmi obľúbenou aktivitou aj na Mauríciu

Kitesurfing je veľmi obľúbenou aktivitou aj na Mauríciu (Zdroj: flickr/cc/Ludovic Lubeigt)

 

Výlety

Maurícius je svetovou veľmocou v pestovaní cukrovej trstiny. Pestovanie a spracovanie má tradíciu dlhšiu ako tri a pol storočia. Dôkazom je špeciálny red nerafinovaných druhov cukru, ktoré sú považované za remeselné produkty. Tradíciu aj históriu si môžete pozrieť naživo pri výlete do údolia Pailles, iba pár minút jazdy od Port Louis. Starodávna a tradičná usadlosť pestovateľov cukru je návratom do dávnych čias. V programe je tiež prednáška o cukre a esenciálnych olejoch, ochutnávka rumu a zábavná show.

Prenájom katamaránov a lodí rôzneho druhu ponúka skvelú príležitosť na objavné výlety na okolité neobývané ostrovčeky. Predstavujú nedotknutú prírodu a krásu Maurícia.

Viac informácii o výletoch na Mauríciu >

Hlavné mesto Maurícia -Port Louis

Hlavné mesto Maurícia - Port Louis (Zdroj: flickr/cc/Ashok Prabhakaran)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Voda vo vodovode nie je pitná. Odporúča sa piť iba balenú vodu.

K stravovacím odporúčaniam patrí vyhýbanie sa mliečnym výrobkom, ktoré zvyčajne nie sú pasterizované. Pri konzumácii ovocia a zeleniny v surovom stave je nutné ich dôkladne umyť.

Vzhľadom na polohu a geografiu je nutné rešpektovať zákazy kúpania v niektorých úsekoch pobrežia, rešpektovať výstražné tabule o vysokých vlnách a ďalšie pravidlá na plážach.
 

COVID-19 Garancia