Lokality

Bali - Základné informácie

Bali

Bali

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: +8 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 3,6 miliónov
 • Hlavné mesto: Denpasar
 • Jazyk: indonézština
 • Mena: Indonézska rupia (IDR)
 • Menový kurz: 1€ = 15301,520 (IDR)

 

Bali je ostrov v západnej časti súostrovia Malé Sundy, ktoré je súčasťou rozsiahleho Indonézskeho súostrovia. Spolu s okolitými ostrovčekmi tvorí samostatnú provinciu Indonézskej republiky. Severné pobrežie Bali obmýva Jávske more, južné Indický oceán. 

Ostrov Bali je široký od východu k západu asi 150 km, a od severu k juhu 110 km. Najvyšším bodom je aktívna sopka Mount Agung. Posledná erupcia bola v 70tych rokoch minulého storočia. Centrum ostrova je pokryté horami, ktoré na juhu ustupujú do roviny. Pobrežie ostrova Bali je na juhu ostrova tvorené bielo – zlatým pieskom, na ostatných častiach ostrova je piesok vulkanického pôvodu a šedo čiernej farby. 

Ostrov Bali je najväčšou turistickou destináciou v Indonézii a ponúka okrem rozprávkových pláži unikátnu atmosféru hinduizmu. Miestne obyvateľstvo je známe tradičným umením spracovania koží a kovov. Neodmysliteľnou súčasťou Bali je hudba a tanec.

 

Základné informácie
 

 • Časové pásmo: UTC +8
 • Počet obyvateľov: 3,6 miliónov
 • Hlavné mesto: Denpasar
 • Jazyk: indonézština
 • Mena: Indonézska rupia (IDR), 1 € = 14 730 IDR

Západ slnka na Bali

Západ slnka na Bali (Zdroj: flickr/cc/Drew Scott)

 

Ceny na Bali

Spotrebiteľské ceny na Bali sú asi o štvrtinu nižšie ako na Slovensku. Najmenší rozdiel v priemerných cenách je u potravín, ale aj tie sú na Bali lacnejšie. Za reštauračné služby možno na Bali ušetriť aj 70 %.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,90 €
 • Voda (1,5 l) = 0,40 €
 • 1 l mlieka = 1 €
 • 1 kg syra = 7,30 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 3 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 1,70 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 5 €
 • Kapučíno = 1,70 €
 • Fľaša vína = 20 €

Krásna príroda na Bali

Krásna príroda na Bali (Zdroj: flickr/cc/Thomas Depenbusch)

 

Očkovanie a choroby na Bali

Indonézia, ktorej súčasťou je provincia Bali je miestom výskytu tropických chorôb ako malária, žltá zimnica, horúčka dengue, týfus, hepatitída, cholera a ovčie kiahne. Na Bali je najväčšie riziko pre horúčku dangue, preto sa odporúča maximálna pozornosť prevencii uštipnutia komármi. Nedoporučuje sa piť vodu z vodovodu a táto voda by nemala byť použitá ani na čistenie zubov. Mnoho turistických stredísk môže mať kvalitné zdroje vody, v takom prípade je voda z vodovodu označená ako bezpečná. 

Pre turistov sa odporúča mať absolvované typické očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára. Očkovanie proti tetanu by nemalo byť staršie ako 10 rokov. Odporúča sa očkovanie proti žltačke / hepatitíde A. Pozor si treba dať aj na zvýšený výskyt HIV na Bali. Do cestovnej lekárničky je dobré pribaliť protihnačkové lieky.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu na Bali

 

Bezpečnosť na Bali

Tradičná turistická destinácia Indonézie – Bali je pomerne bezpečná a stabilná oblasť. Zaznamenávajú sa drobné prípady krádeží cestovných dokladov, leteniek a majetku turistov.

Je bezpečné cestovať na Bali v čase Korony?

 

Doklady na Bali

Bali je provinciou Indonézie. Od októbra 2015 nepotrebujú občania SR pri turistických pobytoch v Indonézii víza. Podmienkou je, že pobyt nepresiahne 30 dní bez možnosti predĺženia. Tento typ vstupu do krajiny platí na medzinárodných letiskách v Indonézii. Na Bali je to medzinárodné letisko Ngurah Rai.

 

Cestovné doklady na Bali

☎ Dôležité čísla na Bali

 

 • Polícia: 110
 • Tiesňová linka: 112
 • Prvá pomoc: 118
 • Hasiči: 113

Telefónna predvoľba do Bali : +62 361 - (+62 je medzinárodná predvoľba pre Indonéziu a predvoľba (0)361 je predvoľba na Bali )

Pohľad na dom v malej rybárskej dedine Pemuteran

Pohľad na dom v malej rybárskej dedine Pemuteran (Zdroj: flickr/cc/Bart Speelman)

 

Počasie

Bali leží asi 8 stupňov od rovníka. Má preto tropické podnebie so striedaním období sucha a dažďov. Obdobie sucha trvá zvyčajne od apríla do septembra, obdobie dažďov je typické pre mesiace október – marec. Priemerná celoročná teplota je 26 – 27 °C s relatívnou vlhkosťou vzduchu 85 – 90 %. Hlavná turistická sezóna pripadá na júl – august, na Veľkonočné sviatky, Vianoce a Silvester. Dobrým obdobím na dovolenku sú aj mesiace apríl – jún a september, kedy je stále obdobie sucha, ale ceny hotelových izieb klesnú aj o 30 – 50 %.

Viac informácií o počasí na Bali >

 

Zaujímavé miesta na Bali

K turisticky najviac rozvinutým regiónom na Bali patria Tuban, Kuta a Legian. Kuta Beach je ideálne miesto pre surfovanie. Miestne pláže sú preslávené krásnym západom slnka a pekným prostredím. Oblasti Seminyak a Kerobokan sú známe eleganciou a luxusom. Pláže sú lemované množstvom súkromných víl. K dispozícii sú zábavné kluby a ihriská pre deti. V mestečkách možno objaviť množstvo módnych butikov a miestnych reštaurácií. 

Sanur je jedným z najstarších turistických regiónov v Bali. Je tu typický pokoj a ticho. Kľudné biele piesočnaté pláže sú ideálnym miestom na dovolenku pre rodiny s deťmi. Región Ubud je situovaný do hôr. Má pokojnú atmosféru a je ideálnym miesto pre milovníkov kultúry a umenia. Centrum mesta Ubud je temperamentné, plné reštaurácií a nákupných možností. Okolité hory a ryžové polia ponúkajú dobrodružstvo aj pre rodiny s deťmi.

Viac informácií o plážach na Bali >

Na Bali budete všade obklopení krásnou prírodou

Na Bali budete všade obklopení krásnou prírodou (Zdroj: flickr/cc/Bart Speelman)

 

Výlety na Bali

Turistické strediská ponúkajú kultúrne zájazdy a návštevy pamiatok v bližšom i vzdialenejšom okolí. Pre Bali sú typické hinduistické chrámy. Sú situované hlavne na východnej časti ostrova Bali. Najvýznamnejší je Pura Besakih, ktorý je tiež známym pútnickým miestom. Jeho unikum spočíva aj v súbore menších chrámov a schodísk na horskom úbočí. Na južnom pobreží je chrám Tanah Lot, ktorý je posadený na skale v oceáne. V horách na brehu jazera Bratan je malebný chrám Pura Danu Bratan. Chrám Goa Lawah je známy aj ako netopierie jaskyne.

Pre milovníkov prírody sú v ponuke zájazdy a výlety za pozorovaním voľne žijúcej zveri, výlety na bicykloch a návštevy prírodných parkov. Na Bali existuje viacero centier, ktoré ponúkajú zážitkové aktivity rôzneho druhu, od surfovania po potápanie a šnorchlovanie. K atrakciám na Bali patrí aj splavovanie riek a plavba na nafukovacom kolese.

Viac informácií o výletoch na Bali >

Na Bali nájdete množstvo podobných miest na oddych a relax

Na Bali nájdete množstvo podobných miest na oddych a relax (Zdroj: flickr/cc/Bart Speelman)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Pri pobyte na pláži je potrebné sledovať „červené vlajky“. Pri ich vztýčení je zakázané plávanie v mori. Vlajky signalizujú silné morské prúdy, ktoré dokážu závratnou rýchlosťou vyniesť človeka do otvoreného mora. V prípade, že je plavec chytený prúdom, odporúča sa zachovať pokoj a plávať pozdĺž pobrežia. Až keď plavec vypláva z prúdu, môže zamieriť k brehu. Táto stratégia je prevenciou vysilenia plavca, ktorý sa pokúša prekonať silné morské prúdy.