Lokality

Singapur - Základné informácie

Singapur

Singapur

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: +8 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 5,4 miliónov
 • Hlavné mesto: Singapur
 • Jazyk: angličtina, čínština
 • Mena: Singapurský dolár (SGD)
 • Menový kurz: 1€ = 1,455 (SGD)

 

Singapur je oficiálne Singapurská republika a je jedným z najbohatších štátov sveta. Leží v juhovýchodnej Ázii, na juh od Malajského poloostrova a je tiež jediným ostrovným mestským štátom na Zemi. Rovník je vzdialený iba 150 kilometrov. Rozloha Singapuru zaberá jeden hlavný ostrov Pulau Ujong v tvare diamantu a ďalších 62 ostrovčekov. Je hlavným medzinárodným dopravným uzlom v Ázii s námornými a leteckými dopravnými trasami.

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: UTC +8 hodín
 • Počet obyvateľov: 5,4 miliónov
 • Hlavné mesto: Singapur
 • Jazyk: angličtina, malajčina, čínština a tamilčina
 • Mena: Singapurský dolár (SGD)
 • Menový kurz: 1€ = 1,50 SGD

Pohľad na Singapur

Pohľad na Singapur (Zdroj: pixabay/cc/MonicaVolpin)

 

Veľkou zaujímavosťou Singapuru je aktívna rekultivácia, ktorá zvýšila rozlohu štátu od roku 1960 o 130 kilometrov štvorcových. Ďalšie projekty predpokladajú zlučovanie menších ostrovov a vytváranie väčších funkčných ostrovov. Jedným z prvých je ostrov Jurong. Singapur sa radí medzi štáty s efektívnou štátnou politikou pre udržateľnosť životného prostredia. Asi 10% územia je vyhradených pre parky a prírodné rezervácie. To pomáha zvyšovať pocit zelene v meste a zlepšiť kvalitu života.

Záber z ostrova Sentosa

Záber z ostrova Sentosa (Zdroj: flickr/cc/Marc van der Chijs)

 

Až 42% populácie tvoria cudzinci a tento fakt má silný vplyv na kultúrny mix Singapuru. Je tu rôznorodosť jazykov aj náboženstiev. Asi tretina obyvateľov vyznáva budhizmus, nasleduje kresťanstvo, islam, taoizmus a hinduizmus. Zo štyroch oficiálnych úradných jazykov je angličtina spoločným jazykom obchodu a verejných subjektov. Všetky úradné dokumenty v ostatných úradných jazykoch musia byť preložené aj do angličtiny.

Singapurje jedným z najdôležitejších obchodných centier na svete

Singapur je jedným z najdôležitejších obchodných centier na svete (Zdroj: pixabay/cc/MonicaVolpin)

 

Ceny v Singapure

Cenová hladina Slovenska je asi o polovicu nižšia ako v Singapure. Priemerné spotrebiteľské ceny sú u nás nižšie o 48%. Za reštauračné služby si v Singapure priplatíme o 44% vyššie ceny.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,60 €
 • Voda (1,5l) = 1 €
 • 1l mlieka = 2 €
 • 1kg syra = 17 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 8 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 20 €
 • Kapučíno = 3,70 €
 • Fľaša vína = 20 €

 

"Little India" v Singapure

"Little India" v Singapure (Zdroj: flicrk/cc/Khalzuri Yazid)

 

Očkovanie a choroby v Singapure

Pre pobyt v Singapure sa nevyžaduje žiadne zvláštne očkovanie. Vo všeobecnosti je zdravotníctvo na veľmi dobrej úrovni. Odporúča sa komplexné zdravotné cestovné poistenie.

 

Nočný Singapur je plný svetiel

Nočný Singapur je plný svetiel (Zdroj: flickr/cc/Tristan Schmurr)

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Singapuru

Bezpečnosť v Singapure

Singapur je jednou z najbezpečnejších turistických destinácií. Je jednou z krajín s najnižšou mierou užívania drog a nízkou mierou spotreby alkoholu.

Právny systém v Singapure zahŕňa aj telesné tresty (bitie) za priestupky ako znásilnenie, vandalizmus, výtržníctvo alebo imigrácia.

V krajine je platný aj povinný trest smrti za priestupky ako vražda, prechovávanie, užívanie a obchodovanie s drogami a narkotickými látkami alebo zbraňami.

Na druhej strane, Transparency International hodnotí Singapur ako najmenej skorumpovanú krajinu sveta.

 

Budhistický chrám v singapurskom "Chinatown"

Budhistický chrám v singapurskom "Chinatown" (Zdroj: flickr/cc/aotaro)

 

Je bezpečné cestovať do Singapuru v čase Korony?

Doklady do Singapuru

Platí obojstranný bezvízový vstup pre turistické pobyty, ktoré nepresiahnu 90 dní. Povinný je platný cestovný pas a jeho platnosť minimálne 6 mesiacov po plánovanom odchode z krajiny.

 

Cestovné doklady do Singapuru

☎ Dôležité čísla v Singapure

 

 • Prvá pomoc, zdravotníci: 995
 • Polícia: 999
 • Hašiči: 995
 • Smerové telefónne číslo do Singapuru: +65

Sultánovamešita

Sultánova mešita (Sultan Mosque) v Singapure (Zdroj: flickr/cc/mabusalah)

 

Počasie v Singapure

V Singapure vládne klíma tropického pralesa, ktorá sa vyznačuje jednotným počasím so zrážkami počas celého roka. Teplota sa pohybuje v rozmedzí 22 – 35 °C so stálou vlhkosťou vzduchu 73 – 79%. Výdatné zrážky prevládajú od novembra do januára a najteplejšie mesiace roka sú apríl a máj.

Viac informácii o počasí v Singapure >

 

Zaujímavé miesta

V centre Singapuru leží časť Bras Basah, Bugis, ktorá je domovom množstva múzeí a pamiatok. Je jednou z najstarších štvrtí v Singapure. Nájdete tu Národné múzeum Singapur, Arménsky kostol – najstarší kresťanský kostol v Singapure, najstaršie hasičské stanice a ďalšie skvosty.

Ďalšou historickou štvrťou Singapuru je čínska štvrť s tradičnými čínskymi obchodmi a trhmi. V tejto štvrti nájdete aj čínsky budhistický chrám a Chrám Sri Mariamman, čo je najstarší hinduistický chrám v Singapure. Datuje sa do roku 1827 a je venovaný bohyni Mariamman.

Veľkou atrakciou je aj Singapurská botanická záhrada, ktorá prekvitá zbierkou flóry a fauny. Súčasťou je Národná záhrada orchideí alebo Detská záhrada Jacoba Ballasa.

Viac informácii o zaujímavých miestach v Singapure >

Pohľad na časť Singapuru Marina Bay

Pohľad na časť Singapuru Marina Bay (Zdroj: flickr/cc/aotaro)
 

Výlety

Miestna ponuka cestovných sprievodcov zahŕňa početné komentované prehliadky mestských štvrtí a najvýznamnejších pamiatok Singapuru.

Viac informácii o výletoch v Singapure >

Pláž na ostrove Sentosa

Pláž na ostrove Sentosa (Zdroj: pixabay/cc/Fordito)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Od návštevníkov Singapuru sa očakáva, že budú dodržiavať miestne pravidlá. To zahŕňa zákaz fajčenia vo verejných budovách, výťahoch a dopravných prostriedkoch, na verejných zastávkach hromadnej prepravy. Tiež sa očakáva, že turisti nebudú odhadzovať na ulici žuvačky alebo ohorky z cigariet.

V Singapure je bezplatná verejná Wi-Fi služba s hotspotmi na mnohých miestach ako sú múzeá, nákupné centrá, verejné knižnice a podobne.

V Singapure je štandardná elektrická sieť na 220 – 240 voltov, je potrebné mať adaptér na trojkolíkové zásuvky so štvorcovými kolíkmi.

Voda z vodovodu je pitná a spĺňa štandardy Svetovej zdravotníckej organizácie. Ak však chcete predchádzať črevným ťažkostiam, používajte vodu balenú.

Ak pri nákupe v Singapure ako cudzinec miniete viac ako sto dolárov, môžete v zapojených obchodoch žiadať vrátenie 7% dane za nákupy tovarov a služieb.