Singapur - Základné informácie

Singapur

Singapur

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: UTC + 8 hod
 • Počet obyvateľov: 5,4 miliónov
 • Hlavné mesto: Singapur
 • Jazyk: angličtina, čínština
 • Mena: Singapurský dolár (SGD)
 • Menový kurz: 1€ = 1,596 (SGD)

 

Singapur je oficiálne Singapurská republika a je jedným z najbohatších štátov sveta. Leží v juhovýchodnej Ázii, na juh od Malajského poloostrova a je tiež jediným ostrovným mestským štátom na Zemi. Rovník je vzdialený iba 150 kilometrov. Rozloha Singapuru zaberá jeden hlavný ostrov Pulau Ujong v tvare diamantu a ďalších 62 ostrovčekov. Je hlavným medzinárodným dopravným uzlom v Ázii s námornými a leteckými dopravnými trasami.

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: UTC +8 hodín
 • Počet obyvateľov: 5,4 miliónov
 • Hlavné mesto: Singapur
 • Jazyk: angličtina, malajčina, čínština a tamilčina
 • Mena: Singapurský dolár (SGD)
 • Menový kurz: 1€ = 1,50 SGD

Pohľad na Singapur (Zdroj: pixabay/cc/MonicaVolpin)

 

Veľkou zaujímavosťou Singapuru je aktívna rekultivácia, ktorá zvýšila rozlohu štátu od roku 1960 o 130 kilometrov štvorcových. Ďalšie projekty predpokladajú zlučovanie menších ostrovov a vytváranie väčších funkčných ostrovov. Jedným z prvých je ostrov Jurong. Singapur sa radí medzi štáty s efektívnou štátnou politikou pre udržateľnosť životného prostredia. Asi 10% územia je vyhradených pre parky a prírodné rezervácie. To pomáha zvyšovať pocit zelene v meste a zlepšiť kvalitu života.

Záber z ostrova Sentosa (Zdroj: flickr/cc/Marc van der Chijs)

 

Až 42% populácie tvoria cudzinci a tento fakt má silný vplyv na kultúrny mix Singapuru. Je tu rôznorodosť jazykov aj náboženstiev. Asi tretina obyvateľov vyznáva budhizmus, nasleduje kresťanstvo, islam, taoizmus a hinduizmus. Zo štyroch oficiálnych úradných jazykov je angličtina spoločným jazykom obchodu a verejných subjektov. Všetky úradné dokumenty v ostatných úradných jazykoch musia byť preložené aj do angličtiny.

Singapur je jedným z najdôležitejších obchodných centier na svete (Zdroj: pixabay/cc/MonicaVolpin)

 

Ceny v Singapure

Cenová hladina Slovenska je asi o polovicu nižšia ako v Singapure. Priemerné spotrebiteľské ceny sú u nás nižšie o 48%. Za reštauračné služby si v Singapure priplatíme o 44% vyššie ceny.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,60 €
 • Voda (1,5l) = 1 €
 • 1l mlieka = 2 €
 • 1kg syra = 17 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 8 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 20 €
 • Kapučíno = 3,70 €
 • Fľaša vína = 20 €

 

"Little India" v Singapure (Zdroj: flicrk/cc/Khalzuri Yazid)

 

Očkovanie a choroby v Singapure

Pre pobyt v Singapure sa nevyžaduje žiadne zvláštne očkovanie. Vo všeobecnosti je zdravotníctvo na veľmi dobrej úrovni. Odporúča sa komplexné zdravotné cestovné poistenie.

 

Nočný Singapur je plný svetiel (Zdroj: flickr/cc/Tristan Schmurr)

 

Bezpečnosť v Singapure

Singapur je jednou z najbezpečnejších turistických destinácií. Je jednou z krajín s najnižšou mierou užívania drog a nízkou mierou spotreby alkoholu.

Právny systém v Singapure zahŕňa aj telesné tresty (bitie) za priestupky ako znásilnenie, vandalizmus, výtržníctvo alebo imigrácia.

V krajine je platný aj povinný trest smrti za priestupky ako vražda, prechovávanie, užívanie a obchodovanie s drogami a narkotickými látkami alebo zbraňami.

Na druhej strane, Transparency International hodnotí Singapur ako najmenej skorumpovanú krajinu sveta.

 

Budhistický chrám v singapurskom "Chinatown" (Zdroj: flickr/cc/aotaro)

 

Aktuálnu bezpečnostnú situáciu v Singapure nájdete na stránkach ministerstva zahraničných vecí.

Doklady do Singapuru

Platí obojstranný bezvízový vstup pre turistické pobyty, ktoré nepresiahnu 90 dní. Povinný je platný cestovný pas a jeho platnosť minimálne 6 mesiacov po plánovanom odchode z krajiny.

 

☎ Dôležité čísla v Singapure

 

 • Prvá pomoc, zdravotníci: 995
 • Polícia: 999
 • Hašiči: 995
 • Smerové telefónne číslo do Singapuru: +65

Sultánova mešita (Sultan Mosque) v Singapure (Zdroj: flickr/cc/mabusalah)

 

Počasie v Singapure

V Singapure vládne klíma tropického pralesa, ktorá sa vyznačuje jednotným počasím so zrážkami počas celého roka. Teplota sa pohybuje v rozmedzí 22 – 35 °C so stálou vlhkosťou vzduchu 73 – 79%. Výdatné zrážky prevládajú od novembra do januára a najteplejšie mesiace roka sú apríl a máj.

Viac informácii o počasí v Singapure >

 

Zaujímavé miesta

V centre Singapuru leží časť Bras Basah, Bugis, ktorá je domovom množstva múzeí a pamiatok. Je jednou z najstarších štvrtí v Singapure. Nájdete tu Národné múzeum Singapur, Arménsky kostol – najstarší kresťanský kostol v Singapure, najstaršie hasičské stanice a ďalšie skvosty.

Ďalšou historickou štvrťou Singapuru je čínska štvrť s tradičnými čínskymi obchodmi a trhmi. V tejto štvrti nájdete aj čínsky budhistický chrám a Chrám Sri Mariamman, čo je najstarší hinduistický chrám v Singapure. Datuje sa do roku 1827 a je venovaný bohyni Mariamman.

Veľkou atrakciou je aj Singapurská botanická záhrada, ktorá prekvitá zbierkou flóry a fauny. Súčasťou je Národná záhrada orchideí alebo Detská záhrada Jacoba Ballasa.

Viac informácii o zaujímavých miestach v Singapure >

Pohľad na časť Singapuru Marina Bay (Zdroj: flickr/cc/aotaro)
 

Výlety

Miestna ponuka cestovných sprievodcov zahŕňa početné komentované prehliadky mestských štvrtí a najvýznamnejších pamiatok Singapuru.

Viac informácii o výletoch v Singapure >

Pláž na ostrove Sentosa (Zdroj: pixabay/cc/Fordito)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Od návštevníkov Singapuru sa očakáva, že budú dodržiavať miestne pravidlá. To zahŕňa zákaz fajčenia vo verejných budovách, výťahoch a dopravných prostriedkoch, na verejných zastávkach hromadnej prepravy. Tiež sa očakáva, že turisti nebudú odhadzovať na ulici žuvačky alebo ohorky z cigariet.

V Singapure je bezplatná verejná Wi-Fi služba s hotspotmi na mnohých miestach ako sú múzeá, nákupné centrá, verejné knižnice a podobne.

V Singapure je štandardná elektrická sieť na 220 – 240 voltov, je potrebné mať adaptér na trojkolíkové zásuvky so štvorcovými kolíkmi.

Voda z vodovodu je pitná a spĺňa štandardy Svetovej zdravotníckej organizácie. Ak však chcete predchádzať črevným ťažkostiam, používajte vodu balenú.

Ak pri nákupe v Singapure ako cudzinec miniete viac ako sto dolárov, môžete v zapojených obchodoch žiadať vrátenie 7% dane za nákupy tovarov a služieb.