India

India

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: +6 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 1,324 miliárd
 • Hlavné mesto: Naí Dillí
 • Jazyk: hindčina, angličtina
 • Mena: Indická rupia (INR)
 • Menový kurz: 1€ = 80,638 (INR)


 

India s viac ako miliardou obyvateľov je dnes druhou najľudnatejšou krajinou na svete. Rozprestiera sa v južnej časti Ázie. Južný výbežok indického subkontinentu obmýva Indický oceán, západné pobrežie Arabské more a východné Bengálske more. Severnú hranicu tvoria Himaláje.

Jedinečné stavby v štáte Madhjapradéš sú dôkazom toho, že územie dnešnej Indie bolo osídlené už pred viac ako 9000 rokmi. V 16. storočí prišli do krajiny Európania a v 20. sa väčšina Indie stala súčasťou Britského impéria. Nezávislosť získala až v roku 1947.

India opradená mnohými príbehmi, krajina tradícií a svojskej kultúry ponúka zmes úchvatných historických pamiatok a nádhernej prírody. Na severe sa vypína majestátne pohorie, na juhu rozprestiera večne zelená Kerala s bohatou vegetáciou, krajinou sa tiahnu háje kokosových paliem a čajové plantáže. India má krásne pobrežie s dlhými piesočnatými plážami a tropickými rastlinami, smaragdové more a koralové útesy.

Piesočnatá pláž Varkala Beach

Piesočnatá pláž Varkala Beach (Zdroj: flickr/cc/Henrik Jagels)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +5 hodín a 30 minút
 • Počet obyvateľov: 1 266 883 598
 • Hlavné mesto: Naí Dillí
 • Jazyk: hindčina, angličtina
 • Mena: Indická rupia (INR), 1 € = 70,5475 INR

Lotosový chrám v Dillí

Lotosový chrám v Dillí (Zdroj: pixabay/cc/rarestohanean)

 

CENY V INDII

V krajine sa používa ako oficiálna mena indická rupia, ktorá sa delí na 100 paisa. Rupie si môžete kúpiť jedine priamo v Indii a to na letisku, v bankách alebo vybrať hotovosť z bankomatu. Bankomaty nájdete vo všetkých turistických oblastiach. Vo veľkých mestách sa dá platiť kreditnými a debetnými kartami, no my vám odporúčame mať pri sebe vždy hotovosť. Najjednoduchšie sa zamieňajú americké doláre.

Ceny v Indii sú výrazne nižšie ako u nás. Skromnejšie ubytovanie zoženiete už za 132 INR (1,90 EUR) za noc a jednoduchú stavu za 1 až 45 INR (to je cca 40 až 65 centov). Za približne 30 EUR na deň sa chutne najete a ubytujete v hoteli s európskym štandardom a vlastnou sprchou.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 21 – 49 INR
 • Voda (1,5 l) = 28 INR
 • 1 l mlieka = 35 INR
 • 1 kg miestneho syra = 253 INR
 • Porcia jedla v reštaurácii lacnej reštaurácii = 112,90 INR
 • Porcia jedla v reštaurácii v luxusnejšej reštaurácii = 240 INR
 • Cola (0,33 l) = 21 INR
 • Kapučíno = 77,60 INR
 • Pivo = 120 – 141 INR

Pestovanie čaju má v Indii dlhú tradíciu, fotografia zachytáva čajové plantáže
Pestovanie čaju má v Indii dlhú tradíciu, fotografia zachytáva čajové plantáže (Zdroj: pixabay/cc/rajib)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V INDII

Štátne nemocnice nedosahujú európsky štandard. Oveľa lepšie sú na tom súkromné zariadenia. Tie vás však nemusia ošetriť, pokým sa nepreukážete dostatočnou finančnou hotovosťou. Kreditné karty nemusia akceptovať. Prvá pomoc je bezplatná. Ceny liekov sú nižšie ako u nás. Vhodné je uzatvoriť komplexné cestovné poistenie.

Žiadne špeciálne očkovanie sa nevyžaduje, no odporúčame pred vycestovaní zvážiť očkovanie proti žltačke typu A a B. V prípade, že cestujete do Indie na dlhšie obdobie alebo do rizikových oblastí, informujte sa u svojho lekára o ďalších opatreniach. Vyskytuje sa totižto malária a ďalšie ochorenia prenášané komármi (napr. horúčka dengue alebo chikungunya).

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Indie


BEZPEČNOSŤ V INDII

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky odporúča, aby si slovenskí občania vyhotovili kópiu cestovného pasu, indického víza, potvrdenia imigračných úradov o dátume vstupu do Indie a zapísali si kontaktné údaje na veľvyslanectvo a poisťovňu.

Na frekventovaných miestach zvýšte pozornosť, aby vás neokradli o peniaze a cennosti. Pre ženy je bezpečnejšie cestovať v sprievode muža.

Peniaze vždy zamieňajte v bankách a zmenárňach, nikdy nekupujte valuty od pouličných predajcov. Časté sú podvody s indickými peniazmi.

 

Je bezpečné cestovať do Indie v čase Korony?

DOKLADY V INDII

Pre slovenských občanov platí vízová povinnosť. Víza sú vydávané len za účelom turistiky, krátkodobého liečenia alebo príležitostnej obchodnej cesty. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny. O víza môžete požiadať v pohodlí domova a to cez internet najneskôr 4 dni pred cestou.

Vodopády Lingmala v Panchgani

Vodopády Lingmala v Panchgani (Zdroj: pixabay/cc/TravelAdvisor)

Cestovné doklady do Indie


DÔLEŽITÉ ČÍSLA V INDII

 

 • Polícia: 100
 • Prvá pomoc: 102
 • Hasiči: 101
 • Linka pre pomoc ženám: 109   

Telefónna predvoľba v Indii je +91.


POČASIE

Mierne podnebie na severe sa mení na tropické na juhu krajiny. Počas roka sa striedajú tri obdobia: horúce a suché letá (apríl – jún), vlhké monzúnové obdobie (júl – september)  a chladné suché zimy (október – marec). V zime na severe klesajú teploty k bodu mrazu, no juh má teploty mierne. Naopak v lete je juh atakovaný extrémnymi horúčavami s teplotami do 50ºC.

Mešita Jama Masjid v Naí Dillí
Mešita Jama Masjid v Naí Dillí (Zdroj: pixabay/cc/jusch)

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Hlavné mesto Naí Dillí sa oplatí navštíviť pre množstvo historických pamiatok a múzeí, pre atmosféru pravého indického mesta plného vôní a farieb. Najpopulárnejšou pamiatkou je tzv. Red Fort, teda Červená pevnosť. Výstavba začala v roku 1565. Mala slúžiť ako vojenská pevnosť. Neskôr sa využívala tiež ako palác.

Za akýsi symbol Indie je považovaná svetoznáma stavba Tádž Mahal. Pomník dal postaviť Šáhdžahán na pamiatku svojej milovanej manželky Mumtáz Mahal. Stavba z bieleho mramoru s týčiami sa minaretmi stojí uprostred krásnej záhrady. Nachádza sa v štáte Uttar Paradéš, v meste Agra, zhruba 200 km južne od hlavného mesta.

Prepojenie krásnej prírody a histórie čaká na turistov na východe pri hranici s Karnatakou. Nachádzajú sa tu známe vodopády Goa a hinduistické chrámy ako napríklad chrám Shantadurga  a chrám Mangueshi.

Pomník Tádž Mahal z bieleho mramoru
Pomník Tádž Mahal z bieleho mramoru (Zdroj: pixabay/cc/myeviajes)

 

VÝLETY

India je ideálnym miestom na trekkingové výpravy – horskú turistiku a cykloturistiku. Môžete spoznávať krásne pláže, pobrežie, potápať sa pri koralových útesoch, spoznávať horské údolia z chrbta slona či ťavy. Obľúbené sú tiež výlety po stopách histórie. Uvidíte úchvatné hinduistické chrámy a budhistické kláštory. Prípadne si pozrite poznávací zájazd do Indie, ktorý máme v ponuke.


ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220V/50Hz. Elektrické zásuvky sú odlišné od našich. Musíte si pred cestou zakúpiť univerzálny cestovný adaptér.

Indickú rupiu (INR) nie je možné kúpiť mimo územie Indie. Dovoz a vývoz tejto meny je pre cudzincov zakázaný.

Rešpektujte kultúru a náboženské zvyklosti, prispôsobte odev miestnym zvykom. Neodporúča sa nosiť vyzývavé oblečenie, dokonca aj v niektorých plážových strediskách.

Pite len balenú alebo prevarenú vodu, vyhýbajte sa konzumácii jedla predávaného priamo na ulici.

Alkohol je úplne zakázaný v štátoch Bihar, Gujarat, Manipur, Nagaland a na území súostrovia Lakadivy (Lakshadweep).

Krava je v Indii posvätné zviera. Nevhodné správanie k zvieraťu a konzumácia hovädzieho mäsa sú zakázané.