Vietnam

Vietnam

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: +7 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 84,4 miliónov
 • Hlavné mesto: Hanoj
 • Jazyk: vietnamčina
 • Mena: Dong (VND)
 • Menový kurz: 1€ = 25483,911 (VND)

 

Vietnam je typickou Ázijskou krajinou, leží v juhovýchodnej Ázii. Jeho dlhé pobrežie sa rozprestiera na polostrove Západná India pri vodách Juhočínskeho mora.  Rozpätie štátu v smere sever-juh je 1650 km. Na severe sa nachádza pohorie Hoang Lien Son s výškami 1000–1500 m n. m. Stredom krajiny sa tiahnu Annmanské vrchy. Najvyšším vrchom je Fan Si Pan (3143 m n. m.). Na juhu sa rozprestiera nížina s deltou rieky Mekong a na severe zasa Červenej rieky. Obidve nížiny spája úzka pobrežná nížina.

Vietnam ponúka krásne prírodné atrakcie, osobitný kultúrny zážitok a krásne pobrežie. Z azúrového mora sa týčia vápencové pohoria zapísané do svetového dedičstva Unesco. Pobrežie ukrýva veľa odľahlých zátok s krásnymi pieskovými plážami. More je lákavé aj pre potápanie a šnorchlovanie. Obľúbené turistické strediská ponúkajú rôzne športové aktivity a atrakcie ako na mori, tak na pevnine.

 

Základné informácie
 

 • Časové pásmo: UTC +7
 • Počet obyvateľov: 84,4 miliónov
 • Hlavné mesto: Hanoj
 • Jazyk: vietnamčina
 • Mena: dong (VND), 1 dong = 10 hao, 1€ = 25 tisíc VND

Vin ha Long alebo po slovensky Ha Long alebo Dračia zátok je záliv vo Vietname v Bacboskom zálive

Vin ha Long alebo po slovensky Ha Long alebo Dračia zátok je záliv vo Vietname v Bacboskom zálive (Zdroj: flickr/cc/guido da rozze) 

 

Ceny vo Vietname

Vietnam je vo všeobecnosti lacnejšou krajinou ako Slovensko. Vo vietnamských reštauráciách môžeme ušetriť až 85% z cien oproti domácim reštauráciám. Ceny potravín sú vo Vietname nižšie o približne 8% a priemerné spotrebiteľské ceny o približne 20%.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,70 €
 • Voda (1,5 l) = 0,45 €
 • 1 l mlieka = 1,20 €
 • 1 kg syra = 8,20 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 3,60 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 1,60 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 6 €
 • Kapučíno = 1,50 €
 • Fľaša vína = 10 €

Vietnam je známy aj svojou skvelou kuchyňou

Vietnam je známy aj svojou skvelou kuchyňou (Zdroj: flickr/cc/guido da rozze)

 

Očkovanie a choroby vo Vietname

Vietnam má ako rozvojová krajina zdravotníctvo na všeobecne nízkej úrovni. Mimo veľkých miest je sieť zdravotníckych zariadení slabá a vo veľkých mestách sa turistom odporúča využívať súkromné zariadenia. Pri poskytovaní zdravotníckych služieb sa očakáva platba v hotovosti. Nemocnice v Hanoji a Hočiminovom meste majú najlepšiu kvalitu v celej krajine.

Pri cestovaní do Vietnamu sa odporúča komerčné zdravotné cestovné poistenie, ktoré zahŕňa aj prípadnú leteckú prepravu pacienta.

Vietnam sa stáva rizikovou oblasťou z hľadiska výskytu AIDS. V regióne tiež existuje potenciálne nebezpečenstvo ochorenia maláriou, horúčkou dengue a japonskou encefalitídou. Tá sa objavuje hlavne v severných oblastiach, vrátane Hanoja.

Pri cestovaní by turisti mali byť očkovaný na záškrt, hepatitídu A, tetanus a týfus. Čo pokrýva slovenský očkovací kalendár.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Vietnamu

Bezpečnosť vo Vietname

Vietnam je vnímaný ako turisticky bezpečná krajina. V turistických oblastiach existuje riziko drobných krádeží. Doklady a hotovosť sa odporúča nechávať v bezpečnostných schránkach na izbe hotela, prípadne recepcii.

 

Je bezpečné cestovať do Vietnamu v čase Korony?

Cestovné doklady do Vietnamu

Doklady do Vietnamu

S Vietnamom platí vízová povinnosť. Pri cestovaní na dobu dlhšiu ako 15 dní sa vyžaduje pozývací list od súkromnej osoby alebo cestovnej kancelárie. Poplatok za víza je vo výške 60€. Pri vstupe a výstupe z krajiny sa vyžaduje vyplnenie deklaračného listu, ktorý treba dobre uschovať. Strata vstupného listu môže spôsobiť značné komplikácie pri odchode z krajiny.

Problémy s dopravou má takmer každé mesto

Problémy s dopravou má takmer každé mesto (Zdroj: flickr/cc/M M)

 

☎ Dôležité čísla vo Vietname
 

 • Lekárska záchranná služba: 115
 • Polícia 113
 • Hasiči: 114

Telefónna predvoľba do Vietnamu: +84

Ľudia vo Vietname sú známi svojou pracovitosťou

Ľudia vo Vietname sú známi svojou pracovitosťou (Zdroj: flickr/cc/M M)

 

Počasie

Vietnam leží v tropickom pásme dažďových pralesov a teploty dosahujú aj 40 °C. Vzhľadom na geografickú polohu má krajina odlišné klimatické pásma. Vo Vietname sú horúce dni počas celého roka, s výnimkou severnej časti, kde nastáva mierne ochladenie v mesiacoch október až apríl. Priemerné ročné teploty na severe sú okolo 30 °C.

Centrálna časť je ovplyvňovaná tropickými monzúnmi v mesiacoch október až apríl. Obdobie dažďov na severe a juhu krajiny pripadá na mesiace máj až september.

Viac informácii o počasí vo Vietname >

Pohľad na mestečko Hoi An

Pohľad na mestečko Hoi An (Zdroj: Loi Nguyen Duc)

 

Zaujímavé miesta vo Vietname

Navštívte zátoku Halong, kde sa vám naskytne pohľad na dych berúcu scenériu - z azúrového mora sa tu týčia vápencové pohoria zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. V delte rieky Mekong, ktorá sa nazýva aj ryžovým košíkom Ázie, zažijete pravú vietnamskú atmosféru. Na unikátnom plávajúcom trhu ochutnáte tie najčerstvejšie suroviny priamo od farmárov.

Najatraktívnejším mestom Vietnamu je bezpochyby Hanoi so svojou francúzskou koloniálnou architektúrou, ozdobenými chrámami, a zelenými parkmi s pokojnými jazerami. Žiadna návšteva Vietnamu by však nebola kompletná bez návštevy Ho Chi Mihnovho mesta, pôvodne Saigonu, ktoré ponúka starobylé pagody, rušné trhy, sklené mrakodrapy či vznešené koloniálne budovy.

Viac informácii o zaujímavých miestach vo Vietname >

Západ slnka v meste Hoi An

Západ slnka v meste Hoi An (Zdroj: flickr/cc/Loi Nguyen Duc)


Výlety vo Vietname

V ponuke cestovných kancelárií ako aj miestnych tour operátorov si môžete vybrať z veľkého množstva rôznorodých výletov po Vietname. Tematické výlety zahŕňajú prehliadky kultúrnych a historických pamiatok, výlety do vzdialenejších oblastí, zájazdy za prírodnými krásami a podobne.

Dobrodružstvo zaručia cyklovýlety a lodné výlety alebo špeciálne zostavené gurmánske zájazdy. Skoro ráno a neskoro večer sú atraktívne miestne trhy a tržnice, ktoré pripomínajú zvláštne podzemné svety. Predáva sa tu všetko, od odevov až po potraviny.

Viac informácii o plážach vo Vietname >

Rybárska loď v meste Phan Thiet

Rybárska loď v meste Phan Thiet (Zdroj: flickr/cc/Lucas Jans)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Odporúča sa pitie a používanie balenej vody, alebo aspoň prevarenej vody aj na čiste zubov a prípravu ľadu do nápojov. Turistom sa tiež neodporúča konzumovať mlieko a mliečne výrobky, ktoré neboli pasterizované. Pri jedlách z mäsa a rýb je potrebné dávať pozor na dostatočnú tepelnú úpravu.

Z hľadiska drobnej kriminality sa neodporúča pohyb po krajine vo večerných hodinách a to ani taxíkom alebo motocyklom. Veľké percento krádeží cenných vecí sa stáva pri ubytovaní vo vietnamských domácnostiach, ktoré bývajú následne vykradnuté. Jedinými ukradnutými vecami však bývajú cenné veci turistov ako fotoaparáty, kamery notebooky, platobné karty alebo hotovosť a doklady. Pri krádeži je nutné privolať políciu a vyžiadať si policajný protokol pre ďalší postup spojený s odcudzením vecí.

Na juhu Vietnamu žije krokodíl. Z jedovatých plazov sa vo Vietname vyskytuje kobra kráľovská a kobra indická.

Približne 85% obyvateľov vyznáva budhizmus a 8% sa hlási ku kresťanskej viere. 5% Vietnamcov vyznáva cao dai.