Phuket - Základné informácie

 

Phuket s dĺžkou 48 km a šírkou 21 km sa dostal na prvé miesto medzi thajskými ostrovmi. Zaujímavosťou je, že ako jediný z ostrovov je súčasne aj thajskou provinciou. Leží v juhozápadnej časti Andamanského mora. Pod správu provincie Phuket patrí ešte okolo 30 menších ostrovov.

Živé letovisko s rýchlo sa rozvíjajúcim cestovným ruchom si stále udržiava svoje krásy a rozprávkový vzhľad piesočnatých pláží, tyrkysového mora a exotickej vegetácie. Prevažne hornatý Phuket sa vypracoval na najnavštevovanejšiu destináciu juhovýchodnej Ázie. Jeho výhodná poloha umožňuje dovolenkárom poznávať okolité ostrovy a úžasný podmorský svet.

Pohľad na časť ostrova Phuket

Pohľad na časť ostrova Phuket (Zdroj: flickr/cc/tipu03)

 

Ostrov má navyše jednu veľkú výhodu. Je ňou dostupnosť z pevniny. Jeho severná časť je mostom prepojená s provinciou Phang Nga. Most dostal pomenovanie „Saphán Sarasim“, čo v preklade znamená most milencov.

 

NAJKRAJŠIE PLÁŽE

 

Patong Beach

Takmer tri kilometre dlhá pláž leží na juhozápade ostrova. Patong Beach s jemným svetlým pieskom je dobre vybavená, aby uspokojila každého návštevníka. Užijete si aktivity i zábavu, ktorá trvá až do skorých ranných hodín.

Dlhá piesočnatá pláž Patong Beach

Dlhá piesočnatá pláž Patong Beach (Zdroj: flickr/cc/johnaalex)

 

Karon Beach

Pláž Karon je pokojnejšie miesto než spomínaná Patong Beach. Nájdete ju približne 15 km južne od Patongu. Cítiť snahu udržať pláž nedotknutú a zachovať zeleň, tyrkysové more a čistučký belavý piesok. Je tu pomerne málo hotelov. Od jej južnej časti až po pláž Kata sa tiahne koralový útes.

 

Surin Beach

Oblasť Surin Beach by sa mohla označiť za najluxusnejšiu časť ostrova. Špičkové ubytovacie zariadenia uspokoja nároky aj tých najnáročnejších dovolenkárov. Nachádza sa v severnej časti ostrova.

 

Kata Beach

Smerom na juh objavíte menšiu piesočnatú pláž Kata Beach. Výnimočná je však svojou obdivuhodnou šírkou. Niet preto divu, že sa hotely nachádzajú tak trochu od ruky. Na severnom konci pláže je koralový útes.

Široká pláž Kata Beach

Široká pláž Kata Beach (Zdroj: flickr/cc/artempakk)

 

Kamala Beach

Ak by ste chceli nájsť miesto, kde sa konečne ukryjete pred návalom turistov, skúste pláž Kamala. Z roka na rok sa tu rozvíja turistický ruch, no ešte stále je to miesto, kam chodí málo turistov. Vstup do mora je trochu strmejší, ale vody pokojné a bezpečné na kúpanie. Leží južne od Surin Beach.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

 

Wat Chalong

Chrám Wat Chalong (Wat Chaiyathararam) je najvýznamnejším budhistickým chrámom celej provincie. Zasvätený je dvom váženým mníchom – Luang Pho Chaemu a Luang Pho Chuangovi. Tí sa pričinili o potlačenie povstania v roku 1876 a pomáhali raneným.

Významný budhistický chrám Wat Chalong

Významný budhistický chrám Wat Chalong (Zdroj: flickr/cc/Seventh Heaven Photography)

 

Khao Rang

Ak patríte k milovníkom prírody, rozhodne vyrazte k hore Khao Rang severovýchodne od mesta Phuket. Okrem nádhernej prírody uvidíte najkrajší výhľad na celý ostrov a dokonca bronzovú sochu Phraa Ratsada Nupradit (podobizeň bývalého guvernéra).

 

Múzeum mušlí

Na juhozápadnom pobreží ostrova, v blízkosti pláže Rawai je postavené významné múzeum morských mušlí. Múzeum vlastní vzácne zbierky mušlí z okolia Thajska vrátane Phuketu.

 

Potápanie

Najznámejším miestom na potápanie v oblasti Phuketu je Ko Racha Yai so svojimi skalnatými skalnými útesmi a bohatými koralovými záhradami. K najobľúbenejším lokalitám patrí tiež vápencový ostrov Ko Doc Mai a oblasť pri Kata Yai Beach. Pre skúsených potápačov je lákadlom ostrov Racha Noi s väčšou hĺbkou a silnejšími prúdmi.

 

Okolité ostrovy

Vybrať si z ponuky výletov na okolité ostrovy bude môžno problém. Je toho skutočne mnoho. Skúsiť môžete výlet na ostrov Ko Keaw, Ko Lon, Ko Hay, Ko Racha Yai, Ko Racha Noi, Ko Mai Ton alebo cestovať mimo provinciu napríklad na ostrovy Ko Phi Phi.

Na ostrove Ko Racha Yai

Na ostrove Ko Racha Yai (Zdroj: flickr/cc/~Jek~)