Koh Samet - Základné informácie

 

Thajský ostrov Koh Samet nájdete ukrytý v Thajskom zálive, na východnom pobreží Thajska. Rozprestiera sa necelých 7 km od pevninskej časti provincie Rayong. Tento maličký ostrov meria od severného cípu po južný 6,8 kilometra a 2,6 kilometra v najširšom mieste.

Na rozdiel od svojich susedov, Koh Samet je synonymom absolútneho pokoja a relaxu, miestom, kde sa započúvate do šumu mora a užijete si horúce slnečné lúče. V posledných rokoch sa ostrov stal nielen útočiskom turistov, ale tiež obyvateľov Bangkoku. Z rušného hlavného mesta je ostrov vzdialený zhruba 220 km smerom na juhovýchod.

Na pobreží ostrova sú roztrúsené rozprávkové pláže a plážičky z jemného svetlého piesku. Často sú ukryté v malých zálivoch. Veľkú časť ostrova pokrývajú pôvodné monzúnové lesy. Hornatý ostrovček je spolu s ďalšími ôsmymi ostrovmi súčasťou rovnomenného národného parku Koh Samet.

Thajský ostrov Koh Samet

Thajský ostrov Koh Samet (Zdroj: flickr/cc/beatmaus212)

 

V porovnaní s ostatnými thajskými ostrovmi je Koh Samet prístupný pre turistov po celý rok. Obdobie dažďov je tu veľmi krátke. Prší len v mesiacoch jún a júl. Vďaka tomu si ostrov vyslúžil prívlastok „najslnečnejší“.

 

NAJKRAJŠIE PLÁŽE

 

Sai Kaew

Na severovýchodnom pobreží ostrova Koh Samet sa nachádza jedna z najkrajších pláží – Sai Kaew Beach (Diamantová pláž). S dĺžkou takmer jeden kilometer je najdlhšou plážou ostrova. Rušnú pláž lemujú luxusné rezorty, kvalitné reštaurácie a kaviarne. Ponúka bohaté aktivity ako windsurfing, jazdu na banáne,vodné skútre či ohňovú show.

Najdlhšia pláž Sai Kaew

Najdlhšia pláž Sai Kaew  (Zdroj: flickr/cc/matthewted1)

 

Phai Beach

Phai Beach známa aj ako Silversand Beach je pokojnejšia než vyššie spomínaná Sai Kaew. V nočných hodinách sa však mení na živé miesto plné hudby a zábavy.

 

Tubtim Beach

Ak by ste predsa len dostali chuť na dokonalé ticho a malé množstvo návštevníkov, pokračujte ďalej za pláž Phai Beach. Nájdete tu krásnu pláž Tubtim Beach, kde si užijete súkromie a relax.

 

Ao Phai

Uvoľnená atmosféra a tóny reggae sú typické pre 150 metrovú pláž Ao Phai. Navyše tu nájdete najlacnejšie možnosti ubytovania.

Malá pláž Ao Phai

Malá pláž Ao Phai (Zdroj: flickr/cc/Foulmou)

 

Ao Vong Duan

Jednou z najdlhších pláží ostrova je Ao Vong Duan, ktorá sa tiahne v dĺžke takmer pol kilometra.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

 

Morská panna

Večnú slávu zabezpečil ostrovu klasický básnik Sunthorn Phu, ktorého romantické dielo sa odohráva práve na Koh Samet. Na skalách pobrežia dodnes stoja sochy dvoch predstaviteľov –   morskej panny a princa Aphaia Maniho.

Sochy z poémy Phra Aphai Mani

Sochy z poémy Phra Aphai Mani (Zdroj: flickr/cc/Local Alaskan)

 

Chrám Wat Koh Samet

Chrám Wat Koh Samet je jediným chrámom ostrova. Postavený je pri pláži Sai Kaew Beach, na severovýchodnom pobreží. Pred chrámovým komplexom je umiestnená dominantná socha Buddhu.

Socha Buddhu pred chrámom

Socha Buddhu pred chrámom (Zdroj: flickr/cc/bertconcepts)

 

Okolité ostrovy

Dovolenku na Koh Samet si môžete spestriť poznávaním okolitých ostrovčekov – Ko Kruai, Ko Kham, Ko Pla Tin, Ko Thalu. Sú ideálne na šnorchlovanie a potápanie.