Koh Samui - Základné informácie

 

Ostrov Koh Samui patrí medzi trojicu najväčších thajských ostrovov. Leží približne 80 km východne od pobrežia južného Thajska, v súostroví Chumphon. Administratívne spadá pod provinciu Surat Thani.

Ko Samui, to je nedotknutý raj, kde dodnes nájdete len pár hotelov a reštaurácií. Chráni si svoju prírodu, malebné pláže obmývané priezračným morom, tropickú vegetáciu s nakláňajúcimi sa kokosovými palmami, bohatý podmorský život i kus histórie s jedinečnými budhistickými chrámami. Vnútrozemie je porastené pôvodným tropickým lesom. Hornatá časť prechádza do pobrežia s nádhernými plážami, ktoré sa vinú v dĺžke až sto kilometrov.

Chrám Wat Khunaram

Chrám Wat Khunaram (Zdroj: flickr/cc/Jørgen Erik Jørgensen)

 

Veľkou výhodou ostrova je jeho dovolenková sezóna. Narozdiel od iných thajských ostrov má totižto dve. Obe sú rovnako hodnotným obdobím na návštevu ostrova. Prvá sezóna trvá od januára do apríla a druhá od júla do augusta.

 

NAJKRAJŠIE PLÁŽE

 

Lamai Beach

Milovníkom aktívnej dovolenky a nielen im odporúčame navštíviť pláž Lamai Beach. K dispozícii je pestrá ponuka aktivít a vodných športov. S dĺžkou 4 kilometre je druhou najdlhšou plážou ostrova.

Piesočnatá pláž Lamai Beach

Piesočnatá pláž Lamai Beach (Zdroj: flickr/cc/caberdoz)

 

Chaveng Beach

Najdlhšou plážou ostrova je 7 kilometrov dlhá Chaveng Beach. Je to veľmi rušné miesto, najmä v nočných hodinách. V okolí je množstvo rozmanitých možností ubytovania, reštaurácií a barov. Pláž je piesočnatá a more plytké.

Najdlhšia pláž Chaveng Beach

Najdlhšia pláž Chaveng Beach (Zdroj: flickr/cc/trond.bjornsen)

 

Bophut Beach

V pokojnej oblasti na severe ostrova sa tiahne 2 km dlhá piesočnatá pláž Bophut Beach. Pláž sa dostala do povedomie nielen vďaka priezračnému moru a jemnému svetlému piesku, ale tiež vďaka vychýrenej lokálnej kuchyni.


Mae Nam Beach

Dlhú piesočnatú pláž Mae Nam Beach lemovanú kokosovými palmami nájdete na severovýchodnom cípe ostrova. Ubytovanie je oveľa lacnejšie ako napríklad v okolí Chaveng Beach.


ZAUJÍMAVÉ MIESTA

 

Hin Ta a Hin Yai

Symbolom ostrova sú dve obrovské skaliská vystupujúce z hlbín tyrkysového mora. Tu na ostrove im každý hovorí Hin Ta a Hin Yai, čo v preklade znamená „Dedko a babička“. Opracované žulové kamene si môžete prezrieť južne od Lamai Beach, medzi Lamai a Hua Thanom.


Výlet na slonoch

Dobrodružstvo, silný zážitok i turistiku v jednom zažijete, ak sa vydáte do džungle na chrbte slona. Zavedie vás k fascinujúcim vodopádom Numuang v centrálnej časti hôr.

Turistika na slonoch

Turistika na slonoch (Zdroj: flickr/cc/mailredirect)

 

Potápanie

Výlety pod hladinu mora či šnorchlovanie jednoducho patria k thajským ostrovom. Nádherné koralové bohatstvo nájdete aj v okolí ostrova Koh Samui. Dokonca sa organizujú potápačské výpravy smerom k ostrovu Ko Tao.

Okolie ostrova Ko Tao

Okolie ostrova Ko Tao (Zdroj: flickr/cc/Maczucha)

 

Okolité ostrovy

V ponuke výletov nájdete hneď niekoľko variant lodných výletov. Môžete sa plaviť po pobreží a vychutnávať si pokojnú atmosféru, spoznávať okolité ostrovy ako napríklad Ko Tao či Ko Phangan alebo sa dokonca plaviť v oblasti národného parku Ang Thong.

 

Zoologická záhrada

Nielen najmenších dovolenkárov zláka miestna zoologická záhrada. Oficiálnym názvom Samui Aquarium and Tiger Zoo umožní návštevníkom si zblízka popozerať bengálskych tigrov, nahliadnuť do úchvatného podmorského sveta Thajska, kŕmiť korytnačky či spoznávať exotické vtáky.  Nachádza sa v najjužnejšej ostrova, pri pláži Ban Harn.