Koh Lanta - Základné informácie

 

Koh Lanta je thajské súostrovie ležiace zhruba 70 km od provincie Krabi. Pozostáva z troch hlavných ostrovov a takmer 50 menších ostrovčekov. Najznámejšími ostrovmi sú Ko Klang, Ko Lanta Yai a Ko Lanta Noi. Ko Klang sa často mylne považuje za súčasť provincie Krabi, no ide o ostrov v Koh Lanta.

Hlavným ostrovom je Ko Lanta Yai, ktorému sa často skrátene hovorí len Ko Lanta. Ostrov je mostom prepojený s vedľajším ostrovom Ko Lanta Noi. Po západnom pobreží sa tiahne deväť rozprávkových pláží s tropickou džungľou v pozadí. Ostrov lemujú krásne koralové útesy, ktoré potešia skúsených potápačov i milovníkov šnorchlovania.

Hlavný ostrov Ko Lanta Yai

Hlavný ostrov Ko Lanta Yai (Zdroj: flickr/cc/Ben Grundy)
 

Cestovný ruch sa na ostrovoch ešte len rodí. Nedá sa ani len porovnať s Pukethom. Pokojná atmosféra a príjemný večerný život sa však stal silnou stránkou tejto dovolenkovej destinácie. Ostrovy preslávili najmä nádherné pieskové pláže obmývané tyrkysovými vodami Andamanského mora, koralové útesy a nedotknutá zeleň všade navôkol.

 

NAJKRAJŠIE PLÁŽE

 

Klong Dao Beach

Pre turistov je Klong Dao Beach voľbou číslo jedna. Keďže ide o najznámejšiu pláž, nechýba pestrá škála ubytovacích a reštauračných zariadení a tiež možností, ako si spestriť dovolenku. Pláž je 3 km dlhá, piesočnatá, lemovaná tropickými palmami. Nachádza sa v severovýchodnej časti ostrova Koh Lanta.


Long Beach

Long Beach, alebo ako ju miestni volajú Had Phra Ae, je 4 km dlhá piesočnatá pláž na severovýchode ostrova Koh Lanta. Z pláže Klonm Dao Beach je to len kúsok. Narozdiel od Klong Dao je oveľa pokojnejšia, hotely a reštaurácie sú roztrúsené po celej dĺžke pláže.

Pláž Had Phra Ae

Pláž Had Phra Ae (Zdroj: flickr/cc/Pretre)

 

Relax Beach – Pra Ae

Na vychutnávanie pokojnej dovolenky, kvalitného kúpanie v priezračnej vode a opaľovania na horúcom piesku je ideálna pláž s príznačným názvom Relax Beach. Je akýmsi pokračovaním známej pláže Long Beach.

 

Kantiang Bay

Približne 18 kilometrov južne od mesta Baan Saladan leží jedna z najkrajších tropických pláží – Kantiang Bay. Dodnes si chráni svoju nedotknutosť, jemný belavý piesok a tyrkysové more. Nájdete tu len pár rezortov.

Pohľad na pláž Kantiang Bay

Pohľad na pláž Kantiang Bay (Zdroj: flickr/cc/jjay69)

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

 

Národný park Mu Ko Lanta

Koh Lanta je súčasťou fascinujúceho morského parku, ktorý bol založený v roku 1990. Spadá sem hneď niekoľko oblastí: Mu Ko Rok, Ko Mai Ngam, Ko Talabeng, Ko Lanta Yai, Ko Ngai, Mu Ko Rokk, Ko Rok Nai, Mu Ko Maa, Ko Hin Dang, Ko Klang, Ko Lanta Noi, Ko Lanta Yai, Amfo Ko Lanta a provincia Krabi. V ponuke miestnych cestovných kancelárií je množstvo rôznych výletov do jednotlivých častí parku.

Podmorský svet v Národnom parku Mu Ko Lanta

Podmorský svet v Národnom parku Mu Ko Lanta  (Zdroj: flickr/cc/GRIDArendal)

 

Tham Khao Maikaeo

Nenechajte si ujsť ohromujúci systém jaskýň Tham Khao Maikaeo. Najväčšie jaskyne sú veľkosťou zrovnateľné s gotickými katedrálami. Vápencové jaskyne majú bohatú stalagmitovú a stalagnitovú výzdobu. Uvidíte tiež podzemné jazierko.
 

Potápanie

Pre poznávanie podmorského sveta sú v súostroví Koh Lanta veľmi dobré podmienky. Na svoje si prídu vášniví potápači aj šnorchlisti. Miestne potápačské centrá organizujú pravidelne potápačské výlety. Medzi najpopulárnejšie patrí Koh Haa, Koh Rok či  kombinácie viacerých ostrovov.


Džungľa na slonovi

Spojenie poznávania, turistiky i adrenalínu ponúkajú výlety do džungle. Pre turistov je najväčším lákadlom výprava na chrbte slona.

Výlet na slonoch

Výlet na slonoch (Zdroj: flickr/cc/Angela Rutherford)