Koh Lipe - Základné informácie

 

Ostrov Koh Lipe s dĺžkou sotva 3,5 km nájdete v južnej časti Andamanského mora, presnejšie v úžine Malacca. Nachádza sa južne od väčších ostrovov Ko Adang a Ko Rawi a od ostrova Ko Tarutao je vzdialený približne 50 km. Administratívne spadá pod provinciu Satun.

 

Donedávna tvoril súčasť Národného parku Tarutao, no bol z neho vyčlenený a zameral sa na rozvoj cestovného ruchu. Ostrovom sa tiahnu tri hlavné pláže a niekoľko malých „plážičiek“ ukrytých v malebných zátokách, ktoré poskytujú súkromie. More je sýto-modré, čistučké a ideálne na šnorchlovanie či potápanie. V oblasti žije až 25 % druhov tropických rýb sveta.

Priezračné more na ostrove Koh Lipe

Priezračné more na ostrove Koh Lipe (Zdroj: flickr/cc/besttex)

 

Tento malý ostrov sa teší čoraz väčšej popularite. Dovolenkári z celého sveta prichádzajú, aby si užili exotickú dovolenku uprostred krásnej prírody, oddýchli na piesočnatých plážach a unikli od každodenného ruchu i masového turizmu.

 

NAJKRAJŠIE PLÁŽE

 

Pattaya Beach

Najpopulárnejšou plážou ostrova je piesočnatá Pattaya Beach na juhu ostrova. Leží v zálive, ktorý uzatvára na každom konci skalný mys. K dispozícii je dostatok ubytovacích zariadení, atrakcií, reštaurácií a barov. V nočných hodinách je to skutočne živé miesto plné zábavy a hudby.

Najobľúbenejšia pláž Pattaya Beach

Najobľúbenejšia pláž Pattaya Beach (Zdroj: flickr/cc/Ivanasahara)

 

Sunset Beach

Tie najkrajšie západy slnka, nádherné prostredie a romantickú atmosféru ponúka pláž Sunset Beach, čo v preklade znamená „Pláž zapadajúceho slnka“. Miestni jej hovoria Hat Pramong. Piesočnatú pláž s priezračným morom nájdete v západnej časti ostrova.

 

Sunrise Beach

Sunrise Beach alebo lokálnym názvom Hat Chao Ley je krásna pláž na východe ostrova. Dlhá piesočnatá pláž má v južnej časti kvalitné rezorty. Stredná časť bude vyhovovať skôr turistom s batohmi.

Sunrise Beach pri dedine Hat Chao Ley

Sunrise Beach pri dedine Hat Chao Ley (Zdroj: flickr/cc/shin-k)

 

Karma Beach

Karma Beach sa rozprestiera na severe ostrova. Plytké vody jasne modrého mora sú vhodné pre všetky vekové kategórie vrátane malých detí a neplavcov.ZAUJÍMAVÉ MIESTA

 

Pirátske vodopády a útesy Chado

Výborným tipom na výlet je plavba na ostrov Ko Adang. Vylodíte sa na pobreží a čaká vás krátka turistika po chodníkoch džungle. Uvidíte nielen pozoruhodné útesy Chado, ale tiež hlavnú atrakciu ostrova – Pirátske vodopády.

 

Potápanie

Veľa turistov cestuje na thajské ostrovy práve pre svetoznáme podmorské bohatstvo. Inak tomu nie je ani v okolí ostrova Koh Lipe. Ostrov sa nachádza v oblasti národného parku. Pýši sa zachovalými koralovými záhradami.

Podmorský svet ostrova Koh Lipe

Podmorský svet ostrova Koh Lipe (Zdroj: flickr/cc/shin-k)

 

Plavba kajakom

Obľúbeným spestrením pobytu na ostrove býva príjemná oddychová plavba na kajaku. Plaviť sa budete po pobreží a z pohodlia lode poznávať jeho prírodné krásy.

 

Okolité ostrovy

V okolí ostrova Ko Lipe sa nachádza mnoho malých neobývaných ostrovčekov s atmosférou nedotknutého raja. Ľahko sa na ne doplavíte loďou. Cesta trvá 15 až 60 minút. Najznámejšími sú ostrovy Ko Adang a Koh Rawi.

Loďou na ostrov Koh Rawi

Loďou na ostrov Koh Rawi (Zdroj: flickr/cc/Serendipity Beach Resort Koh Lipe - Thailand)