Pattaya - Základné informácie

 

Na východnom pobreží Thajského zálivu je vybudované jedno z najobľúbenejších ázijských letovísk – Pattaya. Mesto je súčasťou provincie Chonburi  (Čhon Burí). Od hlavného mesta ju delí približne 150 kilometrov.

Pattaya sa v priebehu posledných desaťročí premenila z ospalej rybárskej dedinky na rušné stredisko s luxusnými rezortmi a rozmanitými aktivitami. Na svoje si prídu všetky vekové kategórie, ba dokonca tá najnáročnejšia klientela. Pýchou je krásna príroda a tropická vegetácia.

Nong Nooch Tropical Botanical Garden

Nong Nooch Tropical Botanical Garden (Zdroj: flickr/cc/Minkn)

 

Okrem relaxu na plážach ponúka letovisko kultúrne vyžitie, lokálne pamiatky, múzeá, športové aktivity, plážové atrakcie, potápanie, fakultatívne výlety a zábavu 24 hodín denne. Pattaya je preslávená nočným životom s množstvom reštaurácií, barov, nočných klubov a kabaretov.

 

NAJKRAJŠIE PLÁŽE

 

Pattaya Beach

Hlavná pláž nesie pomenovanie podľa letoviska – Pattaya Beach. Takmer 4 kilometre dlhá pláž je východiskovým bodom pre mnohé lodné výlety. Lemuje ju rušná promenáda a tropické palmy. K dispozícii je veľa rôznych reštaurácií a bohatý program.

Piesočnatá pláž Pattaya

Piesočnatá pláž Pattaya (Zdroj: flickr/cc/...Ola_S...)

 

Jomtien Beach

V posledných rokoch dostihol cestovný ruch aj pláž Jomtien. Vyrástlo tu množstvo rezortov i reštauračných zariadení. Takmer 6 kilometrov dlhá piesočnatá pláž je skvelým miestom na vodné športy. Do svojho programu si môžete začleniť aj návštevu neďalekého vodného parku.

Pohľad na Jomtien Beach

Pohľad na Jomtien Beach (Zdroj: flickr/cc/Hartfried Schmid)

 

Naklua Beach

Na severe Patajského zálivu sa nachádza menšia pláž Naklua Beach. Neďaleko sa rozprestiera pláž Wong Amat Beach. Do tejto oblasti ešte neprenikol turistický rozvoj naplno ako je tomu na  Pattaya Beach a Jomtien Beach. Ideálne miesto na relax.ZAUJÍMAVÉ MIESTA

 

Khao Pattaya

Pohorie Khao Pattaya praje vyznávačom kvalitnej turistiky a obdivovateľom prírodných krás. Naskytne sa vám najkrajší výhľad na celý ostrov. Dokonca poteší aj milovníkov histórie. Na jednom vrcholku je postavený chrám Wat Phra Yai.

Socha sediaceho Budhu pri chráme Wat Phra Yai

Socha sediaceho Budhu pri chráme Wat Phra Yai (Zdroj: flickr/cc/gertpedersen)

 

Okolité ostrovy

Pattaya je výborným východiskovým bodom na organizovanie lodných výletov na okolité ostrovy. Najbližšie sa nachádza ostrovček Ko Krok s nádhernými koralovými záhradami. Vydať sa môžete tiež na Ko Lan, Ko Sak alebo vzdialenejšie ostrovy Ko Phai, Ko Man Wichai, Ko Hu Chang a Ko Klung Badan.

Blízky ostrov Ko Lan

Blízky ostrov Ko Lan (Zdroj: pixabay/cc/TWNN)

 

Potápanie

Najlepším spestrením dovolenky je poznávanie podmorského sveta. V letovisku Pattaya sídlia dve najlepšie potápačské centrá v Thajsku. Organizujú výlety k ostrovom Ko Tao, Ko Samui, Ko Pha-Ngan v Thajskom zálive, ale tiež do oblasti Ko Chang, Trat či na ostrov Surin.


Botanická záhrada

Záhrada Nong Nooch Tropical Botanical Garden zaberá plochu 500 hektárov. Zameriava sa na rastlinné druhy z oblasti juhovýchodnej Ázie, Ameriky a Afriky. Súčasťou je vedecké centrum.


RamaYana

Približne 20 km južne od mesta Pattaya sa nachádza jeden z najväčších vodných parkov v Ázii. Je ním park RamaYana otvorený v roku 2016. Medzi obľúbené atrakcie patrí 600 m dlhá „lenivá rieka“, 21 rôznych toboganov, relaxačné bazény, bazény s vlnami, umelá pláž či hracie zóny pre deti.